x
18 Şubat 2018 TARİHİNDEKİ ETKİNLİKLER
 
Ay Atlası
Ay Atlası

18 Şubat 2018

 Yer: Borusan Contemporary

 Link: http://www.borusancontemporary.com/tr/anasayfa

NASA, 1960ların başında Ay’a insansız uydular yollayarak Ay’ın yüzeyini muhtemel bir iniş için incelemeye aldı. Uydular ayın yüzeyini Polaroidlere benzeyen seri fotoğraflar ile görüntüleyerek belgeledi. Bu fotoğrafların negatifleri uyduda yıkanıp taranarak dünyaya yollanıyordu. Bu analog iletişim yöntemiyle tek bir fotoğrafın dünyaya ulaşması bazen bir gün sürebiliyordu.

NASA ile Lunar Orbiter Image Recovery Project (LOIRP) (Ay Uydusu Görsel Geri Kazanım Projesi) bağlamında birlikte çalışarak bu fotoğraflar dijital ortama aktarıldı. Daha sonra yüzlerce analog fotoğraf tekrar birleştirilerek boylamasına, fotoğrafların eklem yerlerine göstermeyen panoramalar oluşturuldu. Uyduların orijinal yörüngeleri böylece simüle edilmiş oldu. O zamanlar var olmayan bir teknoloji sayesinde bugündeki izleyici için zamansal düzlemde 60lara geri dönme imkanı sağlandı. Ay Atlası’na dahil edilmiş yörüngelere, Ay’a yollanmış ilk uydu olan Orbiter 1’in sanal yörüngesi de dahil.
Borusan Contemporary’deki mekana özgü yerleştirme, bu kavramı pekiştirmek amacıyla ayın farklı yüzeylerini kübist bir şekilde yeniden kurguluyor. Kartografyadan ilham alan grid yapısı, bütün projeksiyon yüzeylerine yayılıyor. Uydunun yörüngesinin tesadüfileştirilmesi, şaşırtıcı yan yanalıklara vesile olarak dikkat çekici bir geometri oluşturuyor. Bu çalışma balkonların altındaki yatay yüzeylere grid olarak yansıtıldığında, ayın yüzeyinin inanılmaz detaylı bir temsili oluşturuluyor. Hareketli görsellerin gösterilme biçimi, 60 yıllık zaman aralığını aşan bir şeye bakıldığı izlenimini kuvvetlendiriyor.

Bu sekanslar, fiziksel ve elektronik mekanlar arasında uyuşmazlıklar olduğuna dair gizemli bir his verir. Sanki gerçek zamanlı, kuş bakışı imgelere bakıyormuşuz gibi bir etki yaratılır; büyük ölçekli tuvalin her bölümü bir gride oturtulmuştur. Ay Atlası’nda dijital ve analog yan yana var olur; biri içeriği, diğeri çoğaltmayı sağlar. İletim sırasında kaybolan, estetik kaygılarla yeniden kurgulanmış olan mecranın kendisi. Bize hatırlatılan, sanat eserinin anlamının son hali kadar süreciyle de ilişkili olduğu, hiçbir teknoloji aracının ayın kendimizi aşma arzumuzu bize gösterme kapasitesine yetişemeyeceğidir.

Marco Brambilla, 2004’ten beri uzay keşfine ilgi duyuyor. Sea of Tranquility adlı hızlandırılmış video yerleştirmesinde ayın yüzeyine dikilmiş olan Amerikan bayrağının çürümesi gösterilir. 2012’de yaptığı Atlantis (OV-104), Cape Canaveral’deki bir müzeye gönderilmeden önce NASA’ya ait uzay aracının nostaljik bir portresidir. Times Square Arts’ın 2015’te gösterdiği Apollo XVIII ile, Times Square’deki 54 ekranda kurgulanmış bir ay görevinin geri sayımı gösterilmiştir.