x

Moda&Alışveriş

 

​Ekonomik Kıyafet Alışverişi Yapmanın Püf Noktaları

09.08.2018

​Ekonomik Kıyafet Alışverişi Yapmanın Püf Noktaları
   


Bir gün ihtiyacım olur diye aldığımız ama hiç tarzımız olmayan bir elbise, asla giyemeyeceğimiz renkte bir ayakkabı ya da hiç kullanışlı olmayan bir çanta… Tanıdık geldi mi? 
Ofis kıyafeti, günlük giysiler, özel davetler için şık parçalar, yeni sezon trendi vs. derken elbise dolaplarımız giderek daha sıkışık hale geliyor. Birçoğumuz muhtemelen giysilerin 3’te 1’ini ancak kullanıyordur. Peki bunu niye yapıyoruz? 

Rasyonel olmayan satın alma eğilimi deniyor buna. Tüketimin verdiği kısa süreli rahatlama hissi ile tetiklenen bir durum. Bu giysiler, birikiyor, çünkü bir gün moda olabilir. Böylece bir döngü oluşuyor ve kıyafetler giderek artsa da çok azı, gerçekten eskiyene kadar giyiliyor. 

Böyle bir alışkanlığa sahipseniz ve artık bu durumdan hoşlanmıyorsanız yapabileceğiniz bazı şeyler var; zaten ilk adım, bu alışkanlığı fark edip gereksiz olduğunu anlamak. 

Sadeleşin: 
Giymekten keyif aldığınız parçaları, özel giysilerinizi ayırın ve en az iki senedir giymediklerinizi ya internet üzerinden satışa çıkarın ya da hediye edin. Her moda akımın peşinden gitmeye çalışmak yorucu ve masraflı olması bir yana, sıradan bir şey. Kendi tarzınızı bilir, vücudunuzu tanırsanız hangi giysinin içinde daha iyi hissettiğinizi bilirsiniz. Alışveriş yaparken de almaya niyetlendiğiniz parçanın ne kadar kullanışlı olduğunu birkaç kere değerlendirin. 

Zamansız parçalar seçin: 
Yatırım yapılması en mantıklı giysiler modası asla geçmeyen zamansız parçalardır. İyi bir Jean, siyah bir elbise, natürel renklerde dış giyim, ofis için farklı parçalarla kombinlemenin kolay olduğu parçalar hem gardırobunuza hem de bütçenize nefes aldırır. Ayrıca ne giyeceğim sorusuna ayırdığınız zamanı oldukça düşürür. 

İmza aksesuarlar edinin: 
Tarzınıza uygun bir aksesuar ile giydiğiniz her şeye kendi tarzınıza uygun hale getirebilirsiniz. Örneğin inci küpe, mavi bir şal veya şık bir kolye… Taşımaktan keyif aldığınız ve sizi yansıtan bir parça bulmanız stilinizi tamamlar. Fazlasına ihtiyaç duymazsınız. 

Ödünç alın: 
Bir kere giyeceğinizden emin olduğunuz bir kıyafete tonlarca para vermek yerine benzer tarzda bir elbiseyi ödünç almayı ya da kiralamayı düşünün.  

Düzen:
Gardırobunuzda neyin nerede olduğunu bilmeniz daha kolay seçim yapmanızı sağlar. Ayrıca bu sayede alışveriş yaparken sahip olduklarınızı da göz önünde bulundurup farklı parçalarla kullanabileceğiniz çok yönlü parçaları anlamanız kolaylaşır. 

ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Bohem Sonbahar Rüzgarları
Detay

Moda&Alışveriş

Bohem Sonbahar Rüzgarları

Oxxo’dan sonbahara Boho Soul koleksiyonu.

2018-2019 Moda Trendleri
Detay

Moda&Alışveriş

2018-2019 Moda Trendleri

Ve bu trendleri günlük yaşama uyarlamanın yolları.

YORUM YAZIN
  Ad *
   
  E-posta *