Moda&Alışveriş

 

Potlaç Dükkân Açılışına Tüm Kadınlar Davetli

24.11.2016

Potlaç Dükkân Açılışına Tüm Kadınlar Davetli
   


Kadıköy Belediyesi, Potlaç Kadın El Emeği Pazarında 19 hafta boyunca satış yapan kadınlar Cadde’de dükkân açıyor.25 Kasım Kadına Şiddetle Mücadele Günü’nde yapılacak açılışa tüm kadınlar davetli.

Kızılderililerin değiş-tokuş bayramlarına verilen isim olan Potlaç; Kadıköy Belediyesi’nin ve Kadıköylü kadınların düzenlediği etkinlikler, toplantılar sonucunda ortaya çıkan projelerden biri. Kadınlarla yapılan toplantılar sonucunda tamamen kadınların el emeği ürünlerinden oluşan bir pazar açılmasına karar verildiğinde, yapılan duyuru ve çağrılar sonucunda iki yüzden fazla başvuru olmuş, ‘Potlaç Kadın Emeği Pazarı’ 28 Mayıs günü toplam 40 stantla açılmıştı.

Kadıköylü kadınların, Mayıs ayında Moda’da başlayan bu Potlaç serüveni 25 Kasım itibariyle Kadıköy Belediyesi Caddebostan Kültür Merkezi’ndeki Potlaç Dükkân’a taşınıyor. Dükkânın 25 Kasım’da yani Kadına Şiddetle Mücadele Günü’nde açılmasında ise kadınların kendi becerileriyle ekonomik güç kazanmalarını, dayanışma ve örgütlenme deneyimlerini görünür kılmak amaçlanıyor. Pazartesi hariç her gün, 10.00-21.00 saatleri arasında açık olacak Potlaç Dükkân'da, Potlaç Ağı’ndaki kadınlar nöbetleşe görev alacak.

Açılış Tarihi: 25 Kasım 2016 Saat:14.00
Yer: Caddebostan Kültür Merkezi Giriş Katı

Mayıs ayından Ekim ayına kadar süren 19 hafta boyunca her cuma, cumartesi ve pazar günleri Moda Aile Çay Bahçesi arka tarafında kurulan pazarda, proje sonunda 350 kadın, 21 kadın ve LGBTİ örgütü faydalandı. Potlaç Kadın Emeği Pazarı ile birbirinden farklı ve güzel, el emeği göz nuru ürünler sokağa renk katarken kadınlar arasındaki dayanışmayı da güçlendirdi. Kısa vadede Kadıköy’de yaşayan ve gıda dışı üretim yapan kadınların, ürünlerini satarak gelir elde etmesini amaçlayan Potlaç Kadın Emeği Pazarı’nın uzun vadeli hedefi ise kadınlara ürün tasarımı, girişimcilik, kooperatifçilik gibi konularda destek sunmak. Potlaç ağındaki kadınlar şu anda ürün geliştirme, girişimcilik ve kooperatifleşme eğitimleri de alıyor. 


ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Giysilerimiz Davranışlarımızı Etkiliyor
Detay

Moda&Alışveriş

Giysilerimiz Davranışlarımızı Etkiliyor

Daha dikkatli veya dalgın, daha eğlenceli veya sıkıcı olmanızda tercih ettiğiniz giysilerin payı var.

Tasarım Tomtom Sokak’ta
Detay

Moda&Alışveriş

Tasarım Tomtom Sokak’ta

Kendini İzle teması ile 100 tasarımcı, 50 sanatçı ve 50 konuşmacı bir araya geliyor.

Uykunuzu ve Aktivitelerinizi Şık Bir Aksesuarla Takip Edin
Detay

Moda&Alışveriş

Uykunuzu ve Aktivitelerinizi Şık Bir Aksesuarla Takip Edin

Misfit Ray akıllı bilekliğe çok avantajlı bir fiyattan sahip olabilirsiniz.

YORUM YAZIN
  Ad *
   
  E-posta *