Moda&Alışveriş

 

Hem Deri Hem De Vegan

09.12.2016

Hem Deri Hem De Vegan
   


Çevreyi koruma, sağlıklı beslenme, dini inanışlar gibi çeşitli sebeplerle birlikte öncelikli olarak hayvan haklarına saygıyı esas alan veganizmi benimseyenlerin ve 1800’lerde yaşamış İrlandalı yazar George Bernard Shaw gibi “Hayvanlar benim dostumdur ve ben dostlarımı yemem” diyenlerin sayısı giderek artıyor.  

Veganizm ve vejetaryenlik özellikle son yıllarda yaygınlık kazanmaya başlasa da ekonomik dezavantajlar, kısıtlı ürünler ve tüketici alışkanlıklarından ötürü hala ağırlıklı bir kesimin benimsediği yaşam tarzlarından biri değil. Ancak istatistikler, geçtiğimiz yıllara kıyasla 2016 yılında vegan ve vejetaryenlerin sayısında en yüksek oranda artış gerçekleştiğini gösteriyor. Vegan ve vejetaryenlerin oranı, dini inançlarına balı olarak, yaklaşık yüzde 30 ile en yüksek Hindistan’da olurken, Avrupa ülkelerinde bu oran en fazla yüzde 9 ile Avusturya ve yüzde 7 ile İtalya’da.

Bu artışla birlikte vegan ve vejetaryenler için besleyici değeri yüksek gıdalar, yemek tarifi kitapları, makyaj ve bakım ürünlerinin yanı sıra giyim konusunda sunulan ürünlere de her geçen gün yenileri ekleniyor.

Bunun son örneklerinden biri de yenilikçi bir girişim olan GradoZero Espace (GZE) adlı İtalyan şirketten geldi. GZE, çanta ve ayakkabılar için geliştirdiği bitkisel deriyle hayvan dostu tüketicileri sevindirecek bir ürün sundu.

Yüzde 100 geri dönüşümlü ve toprakta çevreye zarar vermeden çözünebilen bitkisel deri, mantarın üst kısmından elde ediliyor ve kimyasal olmayan yöntemlerle hazırlanıyor. Görüntüsü süet deriye benzese de İtalyan şirket, tekstil ürününün süet deriden çok daha yumuşak olduğunu ifade ediyor. MuSkin adıyla sunulan deri, aynı zamanda nefes alabilen, esnek ve doğal olarak su geçirmez özelliklere sahip ayrıca insan teniyle doğrudan temas etmesinin hiçbir sakıncası yok. Öte yandan bu bitkisel derinin bakterilerin oluşumunu da engellediği belirtiliyor. Kolay şekillendirilebilmesi nedeniyle de çanta, kol saati kayışı ve ayakkabı astarı da dahil çok sayıda ürün geliştirmeye olanak tanıyor.

Mantar artıklarının kenevir veya keten lifleriyle karıştırılmasıyla hazırlanan dayanıklı ve esnek bir kumaş sunan Danimarkalı bir tekstil ürünü Myx ile benzerlik taşıyan MuSkin isimli bitkisel deri, Grado Zero Escape internet sitesinden sipariş edilebiliyor. 


ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Victoria Beckham Sonbahar-Kış 2018 Koleksiyonu
Detay

Moda&Alışveriş

Victoria Beckham Sonbahar-Kış 2018 Koleksiyonu

Beckham, mütevazi, minimal ve sıkıcılıktan uzak tasarımlarıyla moda dünyasındaki yerini sağlamlaştırıyor.

​Koton 2018 İlkbahar/Yaz Kadın Koleksiyonu
Detay

Moda&Alışveriş

​Koton 2018 İlkbahar/Yaz Kadın Koleksiyonu

Farklı tarzlara yönelik tasarımlar geniş bir çeşitlilik sunuyor.

YORUM YAZIN
  Ad *
   
  E-posta *