x

Moda&Alışveriş

 

Alışveriş Terapisi

16.12.2016

Alışveriş Terapisi
   

Bunalımlara başa çıkmak herkesin kendine özel yöntemleri var; bazıları kendini yemeğe, bazıları spora vururken bazıları da biraz eski bir yöntemi, alışveriş terapisini tercih ediyor. Tammy Faye Baker de ünlü sözüyle bu yaklaşımı desteklemiş; “Her zaman söylerim, alışveriş yapmak bir psikiyatriste gitmekten daha ucuzdur.”

Bu türdeki kaçış veya başa çıkma stratejilerindeki sorun, sağladıkları rahatlama hissinin geçici olması değil sadece, aynı zamanda kontrol kaybına son derce açık olması nedeniyle daha büyük bir bunalım için de uygun bir ortam yaratması. Rahatlama yollarına fazla dalıp sorumlulukları unutmak veya ertelemek işlerin birikmesine, tüketmenin verdiği haz da kredi kartı ekstrelerine yansıyarak, kişiyi başladığı yerden daha kötü bir yere sürükleyebilir.

“Bir diyet gibi düşünün ve kendinize bir hile planı yapın” önerisi, kontrol sağlamayı yeni öğrenmiş bir alışveriş bağımlısından geliyor.

Araştırmalar gösteriyor ki diyet yapan kişiler, önceden planlanmış 'hile günleri' ile kendilerine istediklerini yeme izni verdiklerine hedeflerine daha uzun süreli bağlı kalıyor. Krizleri alışveriş yaparak atlatanlara da daha büyük bir krizle karşı karşıya kalmamaları için benzer bir plan yapmaları öneriliyor: bütçede 'hoşgörü harcamaları' için yer açmak ani krizlerde kontrollü olmaya destek olabilir. Yani bir banka hesabında para biriktirmek gibi, sadece bu bunalım dönemlerinde yoldan çıkmamak için ayrılan bir bütçeyi kullanmak, yukarıdaki öneriyi sunan Ferro’nun bağımlılığını kontrol altına almasını sağlamış. Bu hoşgörü bütçesinin, kriz zamanlarında kurtarıcı olduğunu ve kontrolü önceden verdiği için daha sonrasında suçluluk hissi ve kabarık faturalarla baş başa bırakmadığını söylüyor.

Tüketimin verdiği “Gördüm, beğendim, aldım ve artık benim” ilk anda bir gevşeme ve güç hissi sunsa da özellikle bunalım dönemlerinde yapılan alışverişlerin iyi sonuçlar sunması beklenmemeli. Bununla ilgili örnek bir çalışma daha önce Discovery Channel’da yayınlanmıştı. Zevkleri, yaşları ve eğitimleri birbirine benzeyen iki kadın, farklı süreçlerin ardından aynı alışveriş merkezine gönderildi. Deneklerden ilki enerji yükselten müzikler, sağlıklı bir kahvaltı gibi küçük girişimlerle güne güzel bir şekilde hazırlanırken ikincisi, insanı hayattan soğutan reality şovlar izledi, karamsar müzikler dinledi ve 3. sayfa haberlerini okudu. Günün sonunda ikilinin satın almayı tercih ettiği ürünler doğal olarak çok farklıydı. İlki neşe veren, renkli seçimlerde bulunup ihtiyaç duyduğu ürünler için daha az para harcarken ikincisi daha yüksek bir bütçeyle tuhaf seçimler yaptı ve aldıklarını muhtemelen hiçbir zaman kullanmayacağını söylerken morali çok bozuktu.

Kriz dönemlerine özel bu bütçeler daha kontrollü olmayı sağlayacağı için bir ürünü sırf o gevşeme hissini yaşamak için görür görmez almak yerine iki kere düşünmek zoruna bırakacağı için de yardımcı olur.  

Son olarak, güzel bir kitap okumak, keyifli bir film izlemek, yeni bir albümü keşfetmek, bir çiçek bahçesi ziyaret etmek, birisine yardımda bulunmak alışveriş terapisi ihtiyacını ortadan kaldırabilir. 

ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Kağıt Çantalarla Hafifleyin
Detay

Moda&Alışveriş

Kağıt Çantalarla Hafifleyin

Çok neşeliler ve sadece 90 gr. ağrılındalar.

Vans x Marvel ile En Güzel Karne Hediyesi
Detay

Moda&Alışveriş

Vans x Marvel ile En Güzel Karne Hediyesi

Bu parçaları görünce insanın çocuk olası geliyor

​Geleceğin Klasiğini Yaratmak
Detay

Moda&Alışveriş

​Geleceğin Klasiğini Yaratmak

Swatch, Skin Irony koleksiyonunu sunar

YORUM YAZIN
  Ad *
   
  E-posta *