Moda&Alışveriş

 

Genç Tasarımcı Isabella ile Tanışın

24.02.2017

Genç Tasarımcı Isabella ile Tanışın
   


Isabelle Springmühl, şu sıralar moda dünyasında adını duyurmaya yeni yeni başlayan genç bir isim. Down sendromlu tasarımcı, azmiyle moda dünyasındaki kalıpları yıkıyor.

Genç modacı 6 yaşındayken, oyuncak bebekleri için kıyafet tasarlamaya başladığında tasarımcı olmaya karar vermiş. Büyükannesinin izinden giden Isabella, ülkesi Guatemala’da moda tasarımı eğitimi almak için başvurularda bulunduysa da, bu okullar down sendromunu bir engel olarak gördüğü için başvurusunu reddetmiş.

Kendi internet sitesinde şöyle anlatıyor: “Liseden mezun olmuştum ve moda tasarımı eğitimi almak için üniversiteye gitmeye karar vermiştim. Durumum nedeniyle başvurularım reddedildi.”

Ancak bu retler Isabelle’yi hayallerinden vazgeçiremedi. 19 yaşındaki tasarımcı, çalışmalarıyla etkili bir portföy hazırlamaya ve yavaş yavaş moda dünyasının dikkatini çekmeye başladı. Isabella ilk defilesini ise bu yıl Londra Moda Haftası’nda gerçekleştirdi. Sergilenen koleksiyonun ismi “Barış ve Sevgi” idi.

Isabella tasarımları için çocukluğundan ve köklerinden ilham aldığını belirtiyor, “Tasarımlarımda Guatemala kumaşlarını kullanmayı seviyorum çünkü renkler ve desenler çok zengin ayrıca kendimi onlarla özdeşleştiriyorum çünkü özgürler, tıpkı benim gibi”.

Ancak asıl ilham kaynağının ise diğer down sendromlu insanlar olduğunu ifade ediyor, “Hayallerimden biri down sendromlu gençler ve yetişkinler için güzel ve şık tasarımlar yapmak. Çünkü sahip olduğumuz fiziksel özellikler nedeniyle üstümüze uyan iyi giysiler bulmakta zorlanabiliyoruz.”

Isabella’nın hikâyesi, başkaları ne söylerse söylesin, kaç okul reddederse etsin hayallerden vazgeçmemek gerektiğini gösteren, hatırlatan bir hikaye. Kendinize inandığınız sürece başkalarının koyduğu sınırlar sizi durduramaz.  

Isabella’nın rengârenk tasarımlarını buradan inceleyebilirsiniz. 


ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Balat Keşfi
Detay

Seyahat

Balat Keşfi

Billur Saatçi’yle Balat’ın tarihi sokaklarındaki vintage butikleri, şirin kafeleri ve antikacıları ziyaret ettik.

Akıl Gücü Yüksek Olanların Ortak Yönleri
Detay

Yaşam

Akıl Gücü Yüksek Olanların Ortak Yönleri

Bu özelliğe sahip olanların 11 alışkanlığı.

Denizkızı Spotify'da!
Detay

Kültür&Sanat

Denizkızı Spotify'da!

Bu haftanın playlist'ini dinlediniz mi?

YORUM YAZIN
  Ad *
   
  E-posta *
     
  Internet Adresi