x

Moda&Alışveriş

 

Moda Mültecilere Yardımcı Olabilir mi?

06.03.2017

Moda Mültecilere Yardımcı Olabilir mi?
   

New York’ta bulunan Parsons Moda Okulu’nda eğitim göre Angela Luna, geçtiğimiz yıl mezuniyet tezi için gece kıyafetleri tasarlamayı planlamıştı. Ancak 22 yaşındaki tasarımcı bu plandan vazgeçip daha büyük ve zorlayıcı bir yol seçti ve yeteneklerini şık kıyafetler yaratmak yerine bir sorunu çözmeye yöneltti.

Yaşadıkları toprakları terk etmek zorunda kalan Suriyeli mültecilerin ihtiyaçlarını göz önüne alarak “Sınırı Geçmek” adlı tez koleksiyonunu hazırladı. Angela Luna’nın hazırladığı çok fonksiyonlu tasarım bir giysiden fazlası; şişirilebilir ceket, soğuğa ve suya karşı koruma sağlayan bir yağmurluk olan bu parça aynı zamanda uyku tulumu, çanta hatta çadır olarak bile kullanılabiliyor.

Geçtiğimiz yıldan bu yana 1 milyondan fazla mülteci Akdeniz üzerinden Avrupa’ya ulaştı. Ancak bu yolculuğu tamamlayamayıp Akdeniz’de hayatını kaybeden binlerce insan var. Ve Angela Luna’nın girişimine kadar kimse mülteciler için hayatta kalmalarına yardımcı olacak bir giysi tasarımı yapmadı.

Mültecilerin günlük yaşamdaki sorunlarını çözmek için adım atan Angela, “global sorunlara tasarım müdahalesi” olarak tanımladığı Adiff (Bir fark) adlı moda firmasının bir parçası olarak hazırladığı koleksiyon için şunları söylüyor;
“Bu fikir, çaresizliği hissetmemle geldi. Güçlü bir empatiyle bu insanlar için ne yapabilirim diye düşünmeye başladım. Ancak New York’ta yaşıyorum. Moda eğitimi görüyorum…”
Luna, bu fikri bulana kadar yardım kuruluşlarına bağışta bulunmaktan fazlasını yapamayacağını düşünüyordu. Şöyle devam ediyor:

“Sınıfta profesörlerim ve sınıf arkadaşlarım son moda defileleri hakkında konuşurken, mültecilerin durumunun günlük hayatımızın ne kadar dışında olduğunu düşünmeye başladım. Nasıl sınıfta oturup, dünyanın diğer tarafında insanlar ölmüyormuş gibi davranabiliyorduk? Profesörlerime tez konseptimi mülteci krizine odaklanacak şekilde değiştirmek istediğimi söyledim. Sadece yardımcı olmak istediğimi biliyordum ve yeteneğim moda ve tasarım alanında olduğundan bundan başka bir şansım yoktu.” Luna, daha önce hiçbir büyük markanın bu türde bir girişimde bulunmadığını öğrenince çok şaşırdığını belirtiyor.
 
Koleksiyondaki parçalar arasında suya girince şişen bir ceket, annelerin küçük bebeklerini kolay bir şekilde taşımalarına yardımcı olacak cekete dahil bir taşıyıcıyla tasarlanmış bir ceket, çadırlara dönüşen (küçük olanı 2 kişilik, büyük olanı 6 kişilik) panço benzeri ceketler, uyku tulumuna ve sırt çantasına dönüşen ceketler yer alıyor.
Angela Luna, bir röportajında birçok ödül alan bu tasarımın, kampçılar için 50-300 dolara satışa sunulurken mültecilere ücretsiz olarak dağıtılacağını belirtiyor.  

Koleksiyonun parçalarını bu videodan izleyebilirsiniz.
Bu koleksiyondan bir parça edinmek isteyenler de Kickstarter sayfasını inceleyebilir. 

ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
​​Giuseppe Zanotti’den Yeni İkon: G Heel
Detay

Moda&Alışveriş

​​Giuseppe Zanotti’den Yeni İkon: G Heel

Giuseppe Zanotti ayakkabı modasındaki devrimlerine ikonik “G Heel” topuk ile bir yenisini ekliyor.

​Michael Kors’dan Baharlık Çantalar
Detay

Moda&Alışveriş

​Michael Kors’dan Baharlık Çantalar

Malibu Kolekisyonu hasır ile bahara şık bir başlangıç sunuyor.

YORUM YAZIN
  Ad *
   
  E-posta *