x

Moda&Alışveriş

 

Moda Girişimcileri Chobani Desteğiyle Dünyaya Açılıyor

24.08.2017

Moda Girişimcileri Chobani Desteğiyle Dünyaya Açılıyor
   

Chobani adlı yoğurt markasıyla sıfırdan başlayıp 10 yıl içerisinde ABD’de gıda devleri arasına giren Hamdi Ulukaya, Türkiye’den bir dünya markası çıkarmak isteyen genç girişimciler için 5 milyon dolarlık bir projeye imza attı.
 
Geçtiğimiz aylarda TIME dergisi tarafından dünyanın en etkili 100 kişisi arasında gösterilen Hamdi Ulukaya, girişimci adayları ve dünyaya açılmak isteyen startup’lar için iki ayrı destek programı başlattı.
 
Hamdi Ulukaya Girişimi (HUG) adıyla oluşturulan Girişimci Adayı ve Startup Destek Programları, her yıl Türkiye’nin dört bir yanından başvuru alarak karşılıksız eğitim ve danışmanlık desteği verecek. Bu yıl Türkiye’nin dört bir yanından 3 bin 300 girişimci adayı ve 394 startup’ın başvurduğu programa 24 girişimci adayı ve 6 startup katılmaya hak kazandı.
 
Ulukaya’nın Startup Destek Programı’na seçilen altı Türk girişiminden ikisi, moda alanında faaliyet gösteriyor. Üç hafta boyunca ABD’de kendileri için özel olarak hazırlanan kampa katılan Reflect ve HamamLook LLC markalarının kurucuları Ece Altunmaral, Edipcan Yıldız, Deniz Akgüngör ve Ece Çırakoğlu, Chobani Kuluçka Merkezi’nde ve New York üniversitesinde marka yaratma, pazarlama, sosyal medya, yaratıcılık, müşteri ilişkileri, ortaklıklar gibi konularda eğitim alan girişimciler aynı zamanda firmalarını ABD pazarını yakından tanıma ve bağlantılar kurma fırsatı buldu.
 
-Reflect: Dezavantajlı toplulukların sanat yoluyla kendini ifade etmesi gerektiğine inanan Ece Altunmaral ve Edipcan Yıldız, bu ifadelerin güçlü bir iletişim aracı olduğuna inandıkları kıyafetlerle yayılmasını ve sosyal farkındalık yaratmasını hayal ederek Reflect'i kurdular. Aktivist giyim markası Reflect, oluşturduğu katılımcı ve sürdürülebilir tasarım anlayışı ile modayı sosyal etki için bir araca dönüştürüyor. Her koleksiyonunda farklı bir sosyal mesele belirleyen reflect, ilk koleksiyonun ilhamını İstanbul’da yaşayan Suriyeli mülteci çocuklarla yapılan sanat terapilerinden aldı. Çocukların ifadelerini tasarımlara yansıtırken de farklı disiplinlerden sanatçılarla çalıştı. Reflect, üretimin her aşamasında adil ticaret şartlarının gözetildiğinden ve kullanılan her materyalin çevre dostu olduğundan emin oluyor ve üretimden, paketleme ve dağıtıma kadar bütün süreçleri sürdürülebilir bir çerçevede yapıyor.
 
Hamdi Ulukaya Girişimi programının neticesinde Reflect, New York'da seçili mağazalarda satılmaya başladı.
 
- Hamamlook LLC: Deniz Akgüngör ve Ece Çırakoğlu’nun kurduğu girişim, Türkiye’de üretilen ve geleneksel olarak elle dokunan peştemallerden yapılma tekstil ürünlerini ithal eden ABD merkezli bir plaj giyim markası. Türk tekstilini dünyaya tanıtmayı hedefliyor. Geleneksel el yapımı Türk peştemalını e-ticaret kanalları www.hamamlook.com üzerinden Amerika pazarına satıyor ve peştemali bir havlunun ötesinde bir moda aksesuarı olarak tanıtıyorlar. İki girişimcinin en büyük arzusu Türkiye’den bir dünya markası çıkarmak. Yakın zamanda Hamamlook markası Amerika’dan sonra Türkiye’deki lüks otel ve spa zincirlerine de satışlarını başlatacak.
 
Hamdi Ulukaya: HUG girişimciliğin gücünü iyilik namına harekete geçirecek

“Girişimcilik, şu dünyada iyilik namına bir şeyler yapabilmek için inanılmaz bir güç kaynağı; Chobani'deki yolculuğumdan öğrendiğim en önemli şeylerden biri bu. Bizim HUG'daki amacımız işte o gücü harekete geçirmek, Türkiye'nin dört bir yanındaki genç girişimcilerin potansiyelini ve tutkusunu su yüzeyine çıkarmak. Geçtiğimiz ay boyunca bu muhteşem startup'ları ve girişimci adaylarını Amerika'da ağırlamaktan büyük mutluluk duydum. Onlar artık Chobani ailesinin birer üyesi. Şimdi Türkiye'de ve hatta dünyada fark yaratmak üzere bir yolculuğa çıkıyorlar. Bu yolculuğun onları nereye taşıyacağını görmek için sabırsızlanıyorum”

ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Bohem Sonbahar Rüzgarları
Detay

Moda&Alışveriş

Bohem Sonbahar Rüzgarları

Oxxo’dan sonbahara Boho Soul koleksiyonu.

2018-2019 Moda Trendleri
Detay

Moda&Alışveriş

2018-2019 Moda Trendleri

Ve bu trendleri günlük yaşama uyarlamanın yolları.

YORUM YAZIN
  Ad *
   
  E-posta *