x

Moda&Alışveriş

 

Giysilerimiz Davranışlarımızı Etkiliyor

06.10.2017

Giysilerimiz Davranışlarımızı Etkiliyor
   


Bir araştırmaya göre giyilen kıyafetler davranış şekilleri üzerinde belirgin etkilere yol açıyor.
Örneğin işiniz laboratuvarda olmasa bile laboratuvar önlüğü giydiğinizde daha dikkatli ve ince işçilikle çalışabilirsiniz. Bu konuda yapılan bir deneyde laboratuvar önlüğü giyen ve giymeyen katılımcılar arasında belirgin bir fark göze çarptı. Diğer sonuçlar şöyle:
 
Resmi:
İş kadınları ve iş adamlarının takım elbise giymesi ‘başarı için giyinmek’ olarak tanımlanıyor. Resmi iş kıyafetleri, iş modunda olmayı kolaylaştırıyor ve kendine güveni artırıyor. Hatta hormonları bile etkileyerek daha baskın olmaya, daha iyi pazarlık yapmaya ve daha fazla düşünmeye yardımcı oluyor.
 
Günlük:
Sosyalleşmek istediğinizde resmi giysileri kesinlikle tercih etmeyin. Çünkü araştırmalara göre bu ciddi iş kıyafetleri ile dış dünyaya daha kapalı olur ve rahatlamakta zorlanırsınız. Günlük ve rahat giysiler daha cana yakın ve yaratıcı hissetmenizi sağlar. Hatta bazı iş yerleri çalışanları arasındaki bağları güçlendirmek için haftanın son çalışma gününde günlük kıyafet uygulaması yapıyor.
 
Spor:
Spor yapmak için ihtiyaç duyduğunuz motivasyonu bir türlü bulamıyorsanız giysilerden yardım alın. Spor kıyafetleriniz gözünüzün önünde olsun, yanınızda taşıyın ve spor yapmak istemediğinizde bile giyin. Spor yapmak daha kolay olacak.
 
Lüks ve politika:
Herkesin belli bir politik görüşü vardır. Burada ‘kıyafetlerin ne alakası var?’ diyebilirsiniz. Fakat giysilerin politik görüşleri bile etkileyebildiğini gösteren bir araştırma var. Bir deneyde Prada çanta verilen denek grubu ile markasız, sıradan bir çanta verilen kontrol grubu arasında yapılan karşılaştırmalara göre Prada çanta sahipleri kendilerini daha tutucu ve kapitalist değerlerle tanımlarken kontrol grubunda bu yönde bir eğilim olmadı. Ayrıca Prada’lı katılımcıların başkalarına yardımcı olma konusunda daha gönülsüz ve kendi statülerini yükseltmeye daha hevesli oldukları gözlemlendi. Araştırmacılara göre bunun nedeni, insanların bilinçsizce kendi görünümüne uyan şekillerde davranmaya çalışması olabilir.  
 
Depresyon giysileri
Üzgün, düşük enerjili, hasta ve yorgun hissedince eşofmanlar, depresyon hırkaları ve pijamalardan uzak durun. Çünkü bu giysiler içinde bulunduğunuz depresif hali daha fazla güçlendirir. Renkli, neşeli, canlı giysiler enerjinizi yükseltmenin ve daha iyi hissetmenin kestirme bir yolu.
 
İç çamaşırları
Nasıl hissettiğimiz iç çamaşırlarıyla da bağlantılı. Görünmeyen giysilerinizin rahat ve güzel olması kendinizi daha iyi hissetmenize ve kendinize daha fazla güvenmenize yardımcı olur.  

ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Daha İnce ve Uzun Görünmenin 7 Yolu
Detay

Moda&Alışveriş

Daha İnce ve Uzun Görünmenin 7 Yolu

Daha ince ve uzun bir siluet için giysilerden yardım alabilirsiniz.

2018 Yazından Sonbahara Taşınan 5 Trend
Detay

Moda&Alışveriş

2018 Yazından Sonbahara Taşınan 5 Trend

2018 yaz modasındaki etkisini sonbaharda da devam ettirecek parçalar.

Vücut Tipine Uygun Jean Seçimi
Detay

Moda&Alışveriş

Vücut Tipine Uygun Jean Seçimi

Jean modellerini vücut yapınıza uygun seçin.

YORUM YAZIN
  Ad *
   
  E-posta *