x

Moda&Alışveriş

 

​2018 Dekorasyon Trendleri

27.12.2017

​2018 Dekorasyon Trendleri
   


İç mekanlarda 2017 yılının trendleri olan pastel tonlar, minimal tasarımlar ve İskandinav esintisi bu yıl da mekanlarda hissedilmeye devam edecek gibi ancak, 2018’de formlarda, malzemelerde ve dokularda çok daha cesur değişikler görülecek. Yaşam alanlarına yönelik 2018 dekorasyon trendlerini analiz eden Gönye Proje Tasarım ekibi yeni yıl trendlerini yorumladı.
 
ORGANİK
Yeni yılda özellikle organik formlardaki mobilyalar tercih edilecek; kanepelerde ince kolçakları destekleyen zarif metal ayaklar, kalın kolçakları takip eden kısa ahşap ayaklar, hatta yok denecek kadar kısa ayaklar kullanılacak. Masalarda ise amorf formlar ve malzeme farklılıklarıyla ortaya çıkan organik ayaklar, ön plana çıkan ögelerden.
 
KARIŞIK
Malzeme farklılıkları yani ahşap, mermer, lake ve boyalı cam gibi malzemelerin bir arada kullanıldığı mobilyalar 2018’de daha sık görülebilir. İç mekanlarda bir yandan farklı malzeme seçenekleri uyum içerisinde kullanılırken, öte yandan aynı renkte farklı malzemelerin bir arada kullanımı da devam edecek.
 
KOYU RENKLER
Bu yılın trend renklerinden gri ve antrasit tonları da 2018 yılında daha cesur bir kimliğe bürünüyor. Koyu tonlara cesaret edemeyenler için ise, sıcak bej ve beyaz birlikteliği alternatif olabilir.
 
AYDINLATMA
2018 aydınlatma trendlerinde figürler ve el yapımı aydınlatmalar tüm dikkatleri üzerlerinde toplayacak. El yapımı ve pastel tonlardaki aydınlatmaları da 2018’de tüm sıcaklığı ile görmeye devam edeceğiz. Tasarımcıların cam, porselen ve metal işçiliklerindeki sanatsal yorumları ile aydınlatmalar adeta birer sanat objesine dönüşecek. 2018’de, mermer ile tasarlanmış sarkıt aydınlatmalar ve abajurlar da mekanlara şıklık katacak.

DERİ
Mobilyaların dışında, duvar yüzeylerinde ve panel kaplamalarda sıklıkla tercih edilecek olan deri malzeme, farklı dikiş detaylarıyla dikkat çekici görünümlere bürünecek.
 
SERAMİK
İmalat zorlukları ve maliyet gibi faktörler sebebiyle kaçınılan bir malzeme olan ‘terazzo’nun 2018 yılındaki yükselişine quartz malzeme ve seramik ürünler de destek çıkacak. Seramik ürünler, özel kabartmalı yüzey bitişleriyle de beraber gerçek terazzo uygulamasına oldukça yaklaşıyor, dayanıklılık ve uzun ömürlülüğü de yanında artı olarak gelen özellikleri oluyor.
 
DUVAR HEYKELİ
Sanat eserlerinde ise en çok tercih edilen tablo yerine metal, ahşap, mermer, cam malzemelerle zenginleşen duvar heykelleri 2018 detaylarından  biri olarak kendini gösterecek. Bununla beraber tablolar kadar etkileyici olan duvar panosu şeklinde duvar kağıtları, mobilyalarla kombin edilip kullanılarak mekanlarda yeni odak noktaları oluşturacak. Aynı şekilde bu panoların ıslak hacimlerde de kullanılabilir olması iç mekanlarda fark yaratacak.
 
MUTFAKLAR VE BANYOLAR
Yeni sezonda mutfaklar, mutfak gibi görünmek zorunda kalmayacak. Önceki yıllarda öne çıkan modern ve minimalist mutfaklar, yavaş yavaş evlerin yaşam alanlarındaki mobilyaların estetiği ve malzemelerin dokularıyla yarışacak hale gelebilir. Yeni sezonda mutfaklarda cam kullanımına sıklıkla yer verilecek gibi görünüyor.
Mutfaklarda yeni sezonda endüstriyel stil etkisini artırırken, iddialı renkler, farklı tip malzemeler, eskitme ve parlak unsular bir arada kullanılabilecek. Modern tarzdaki mutfaklarda kulpsuz kapakları, parlak yerine daha mat bitişleri, keskin ve net hatları görmeye devam edeceğiz.
 
BANYOLAR 
Banyolar, sadece soğuk görünümlü ıslak hacim öğelerinden öte, daha sıcak bir etki oluşturacak ahşap kaplamalar, duvar kağıtları gibi malzemeler, şık ve kullanım kolaylığına sahip armatürler, sessiz gömme rezervuarlar, aplikler ve gizli ışıklarla daha estetik ve konforlu olacak.
 
 

ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Zamansız Mobilya Tasarımları
Detay

Moda&Alışveriş

Zamansız Mobilya Tasarımları

Salon dekorasyonu için ilham kaynağı arıyorsanız mobilya tarihinin ikonik modellerini hatırlayın.

Daha Organize Olmanın En Keyifli Yolu: Bullet Journal
Detay

Moda&Alışveriş

Daha Organize Olmanın En Keyifli Yolu: Bullet Journal

Yeni yıl kararlarınız arasında daha planlı olmak ilk sıralardaysa, Bullet Journal trendiyle yakından tanışın.

Vahşi Doğa Desenlerini Giymenin Yolları
Detay

Moda&Alışveriş

Vahşi Doğa Desenlerini Giymenin Yolları

Küçük dokunuşlardan cüretkâr kombinasyonlara, leopar deseni, zebra deseni gibi vahşi doğadan ilham alan desenleri gündelik hayatınıza dâhil etmenin ipuçları burada…

YORUM YAZIN
  Ad *
   
  E-posta *