x

Güzellik

 

Dünyada Güzellik Algısı

22.06.2018

Dünyada Güzellik Algısı
   


Dünya genelinde 12 ülkede, 20 ila 65 yaş arasında yaklaşık 18 bin kişiyle anket yapıldı. Anket sonucunda dünyanın farklı coğrafyalarında güzelliğin nasıl algılandığı ortaya kondu. Buna göre iyi ve güzel görünmek dünyada ortalama yüzde 60 oranında önemseniyor. Bunu en çok önemseyen ülkelerin başında Hindistan geliyor. Hindistan’da her yüz kadından yaklaşık 80’i güzel ve iyi görünmeyi önemserken Türkiye’de bu oran yüzde 77. İngiltere’de ise yüz kadından sadece 46’sı için güzel ve iyi görünmek önemli. Kanada’da ise yüz kadından 48’i görünüşünü önemsiyor.
 
Avrupalı kadın, güzel görünmek için para harcamıyor
Allergan’ın yaptırdığı araştırmaya göre; ‘bana hayran olunması önemli’, ‘iyi görünmek önemli’, ‘yaşa göre iyi görünmek önemli’ ve ‘güzellik güçtür’ algısı dünyanın doğusuna doğru gidildikçe daha da önem kazanıyor.
Bununla beraber, dünya genelinde ortalama her yüz kişiden yaklaşık 42’si yüz görünümünü iyileştirmek için para harcamaya hazır. Güzelliğin daha da önemsendiği Türkiye’de yüz kişiden 53’ü; Hindistan’da yüz kişiden 68’i ve Çin’de yüz kişiden yaklaşık 67’si görünümü iyileştirmek için para harcayabileceğini söylerken, İngiltere ve Fransa’da yüz kişiden yaklaşık 29’u; Almanya’da ise yüz kişiden sadece 26’sı güzel görünmek için para harcayabileceğini söylüyor.
 
Yanı sıra kullanılan güzellik ürünlerinin içeriği de araştırılmıyor. Araştırmanın sonuçlarını yorumlayan Prof. Dr. Reha Yavuzer ise Türk kadının estetik ve güzellik konusunda Avrupalılara göre daha bilinçli olduğunu söylüyor. Yavuzer, “Yüz güzelliği için kullanılan ürünlerin içerik ve detaylarını Avrupalı kadınlar büyük oranda araştırmazken Türk kadının neredeyse yarısı düzenli olarak araştırma yapıyor” diyor.
 
Araştırmanın en çarpıcı sonucu ise dünyanın doğusuna gidildikçe güzelliğin güç olarak kabul edilmesi. ‘Güzellik güçtür’ görüşü, dünya genelinde ortalama %42 oranında kabul görüyor. Türkiye’de her yüz kişiden yaklaşık 60’ı; Hindistan’da yaklaşık 67’si ve Çin’de 73’ü ‘güzellik güçtür’ diyor.

ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Bu Kışın Manikür Trendleri
Detay

Güzellik

Bu Kışın Manikür Trendleri

Moda haftalarından sadece ne giyeceğimizi öğrenmiyoruz. Sezon trendleri manikür konusunda da kararlarımızı yönlendiriyor.

Etkisi Tüm Gün Süren Makyajın Sırları
Detay

Güzellik

Etkisi Tüm Gün Süren Makyajın Sırları

Akşam evinize dönüp aynaya baktığınızda makyajınızın sabahki tazeliğini koruması hayal mi? Gündelik koşturmaca sırasında sizi yarı yolda bırakmayacak bir makyaj aslında mümkün. İşte makyajınızın etkis

YORUM YAZIN
  Ad *
   
  E-posta *