x

Güzellik

 

Kuru Fırçayla Sağlıklı Ciltler

18.10.2018

Kuru Fırçayla Sağlıklı Ciltler
   

Sadece 5-10 dakika alan kuru fırçalama yöntemi, sayısız faydayı da beraberinde getiriyor. Spa menülerinde yer alan, Avrupa’da çok tercih edilen ve birçok ünlünün paylaştığı güzellik uygulamalarından biri olan kuru cilt fırçalamanın çok önemli faydaları var. 

Fırça seçimi
Kuru fırçalamanın tek aracı olan fırçayı seçerken uzun saplı ve kaktüs, kenevir veya bitkilerden elde edilen, doğal kılları olan bir fırça tercih edin. Sentetik olmamalı. Aktarlarda ve organik bakım ürünleri sunan mağazalarda kolayca bulunabilir.

Uygulama
Dermatologlar ve güzellik uzmanları tarafından haftada en az birkaç gün, bir sefer veya haftada bir gün birkaç kere şeklinde önerilen uygulama seçenekleriyle birlikte, kişi kendine en iyi gelen rutini zamanla bulabilir. Sabah saatlerinde metabolizma ve cilt harekete daha hazır olduğu için sabah duşunu almadan önce kuru cilt, kuru fırçayla ayaklardan başlayarak yukarıya doğru fırçalanır. Burada fırçayı çok bastırmamaya ve doğru hızı yakalamaya dikkat edilmeli. Acı hissedildiğinde baskıyı azaltmak, tahriş olan veya hassasiyet gösteren bölgeleri ise es geçmek gerekir. Fırçalama işlemi bittikten sonra ılık suyla duş almak da açılan gözenekleri rahatlatır. Dayanabilenlerin ılık duşu soğuk suyla tamamlaması, faydaları daha da artırır. İhtiyaç duyanlar, duştan sonra vücut losyonu veya bitkisel yağlarla cildi nemlendirebilir.

Faydaları
Vücudun dışı kadar içi de bu kolay yöntem pek çok fayda getiriyor. Masaj etkisi yaratan kuru cilt fırçası, lenf bezlerinde biriken toksinlerden arınmak için lenf sistemine destek oluyor ve lenf sistemini canlandırıyor, kan dolaşımını düzenliyor, ciltte bulunan ölü hücreleri temizleyerek metabolik atıkların çıkış noktası olan gözeneklerin açılmasına yardımcı oluyor ve cildi yumuşatarak pürüzsüzleştiriyor.

New Yorklu dermatolog Francesa Fusco da “Yumuşak bir kuru fırçalama, kuru ve ölü deriyi atarak cildin görüntüsünü iyileştiriyor. İşlemden sonra nemlendirici kullanmak cildin nemi daha iyi tutmasını sağlıyor” diyerek bu yöntemin derideki nem dengesine sunduğu katkıyı belirtiyor. Sinir sisteminin canlanmasına da yardımcı olan kuru cilt fırçalama yöntemi, aynı zamanda özellikle hastalıkların boy gösterdiği dönemlerde bağışıklık sistemini güçlendirip iyileşmeyi hızlandırıyor. Kuru fırçalama sayesinde hızlanan kan dolaşımı bedende elektromanyetik bir etki yaratıyor, cildin nefes almasına yardımcı oluyor, varis ve selülit oluşumunu engelliyor. Diğer faydaları arasında arınmış ve sıkı bir cilt, hücre yenilenmesinde artış, hücreler arası iletişimin hızlanması, bedende bulunan bezlerin uyarılması ve bu sayede tüm bedensel işlevlerin doğru şekilde işlemesine destek sunması da yer alıyor.

Bugün pek çok spa ve kanser tedavi merkezinde kullanılan bu yöntemden, egzama, diyabet, yüksek tansiyon, sedef hastalığı, cilt kızarıklıkları gibi şikâyetleri olan kişilerin ise uzak durması öneriliyor.

ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Bu Kışın Manikür Trendleri
Detay

Güzellik

Bu Kışın Manikür Trendleri

Moda haftalarından sadece ne giyeceğimizi öğrenmiyoruz. Sezon trendleri manikür konusunda da kararlarımızı yönlendiriyor.

Etkisi Tüm Gün Süren Makyajın Sırları
Detay

Güzellik

Etkisi Tüm Gün Süren Makyajın Sırları

Akşam evinize dönüp aynaya baktığınızda makyajınızın sabahki tazeliğini koruması hayal mi? Gündelik koşturmaca sırasında sizi yarı yolda bırakmayacak bir makyaj aslında mümkün. İşte makyajınızın etkis

YORUM YAZIN
  Ad *
   
  E-posta *