Güzellik

 

Sağlıklı Saçları Olanların 10 Alışkanlığı-2

16.11.2016

Sağlıklı Saçları Olanların 10 Alışkanlığı-2
   


6. Doğru beslenir
Amerikan Saç Onarım Kurumu mezunu Dr. Robert Dorin ve birçok uzman yiyeceklerin saç üzerindeki etkisi hakkında hemfikir. Vücudumuza almayı kabul ettiğimiz yiyecekler, saçların hacmi, parlaklığı ve uzamasında çok önemli bir role sahip. Dr. Dorin, “Demir, çinko, Omega 3 yağı asitleri ve protein yönünden zengin olan yemeklerin, sağlıklı saçlar için çok önemli” diyerek kırmızı et, tavuk ve balık tüketmeyi öneriyor.
 
7. Güneşin altında uzun saatler geçirmez
Güneş koruması kullanılmadığında cildimizin bundan nasıl etkilendiğini hepimiz biliyoruz. İşte güneş saçlarımızı da aynı şekilde hızlı bir şekilde yıpratabilir. UV ışınları, rüzgâr ve tuzun yarattığı tahribatı engellemek için saçın ortalarından uçlarına doğru nemlendirici ürünler uygulanması ve denizde geçirilen günden ertesi güne kadar saçlarda bekletilmesi öneriliyor.
 
8. Saçını dikkatlice tarar
Düğüm olmuş ve karışmış saçları çözerken dikkatli ve nazik olmak gerekiyor. Geniş dişli bir tarakla uçlardan yukarıya doğru taramak daha fazla düğüm olmasını engeller.
 
9. Saçını uzatırken de düzenli olarak kestirir
Saç uzatırken, genelde aylarca kestirmemeyi tercih edenler aslında saçlarının sağlıklı bir şekilde uzamasını sağlamak için bunun tam tersini yapmalı. Saçların sağlıklı olması için 6-8 hafta gibi sürelerle uçlarından aldırmak öneriliyor. Uzman Meri Kate O’Connor şöyle diyor, “Saç kırıkları saç köküne kadar ulaştığında saç zayıflar ve kolayca kırılmaya başlar, bu aşamaya geçtikten sonra saçı onarmak çok zordur. Bu yüzden saçlarınızı düzenli olarak kestirin.”
 
10. Saçlarını ılık suyla yıkar
Attitudes Paris Salon’un kurucusu David Edery, saçlarımızı çok sıcak suyla yıkamanın yanlış olduğunu hatırlatıyor. Bununla birlikte saç kremini de soğuk suyla durulamayı öneriyor. Soğuk suyun, nemlendiricinin içindeki besleyicilerin daha etkili olmasını sağladığını belirtiyor.
 
Bonus - Saçlarınızın ve kafanızın tamamını şampuan veya kremle kaplamayın
Şampuanı saç diplerinize uygulayın; saç uçları, temizliğe dipler kadar ihtiyaç duymuyor; saç uçlarına çok fazla şampuan sürmeye gerek yok. Saç kremini ise saçın ortasından uçlarına doğru yani yalnızca kuru veya kuruma potansiyeli olan bölgelere uygulayın. 


ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
​Kadınların Yüzde 91’i Kendini Güzel Hissediyor
Detay

Güzellik

​Kadınların Yüzde 91’i Kendini Güzel Hissediyor

Kendini güzel bulan kadın oranı ile Hindistan ilk sırada yer alırken, ikinci sırayı Türkiye takip ediyor.

​Cildiniz Kışa Hazır Mı?
Detay

Güzellik

​Cildiniz Kışa Hazır Mı?

Nem terapilerine başlama zamanı.

​Sephora İle Gülen Ciltler Festivali Başlıyor
Detay

Güzellik

​Sephora İle Gülen Ciltler Festivali Başlıyor

‘Gülen Ciltler Festivali’ 1 – 19 Kasım tarihleri arasında Sephora mağazalarında!

YORUM YAZIN
  Ad *
   
  E-posta *