x

Güzellik

 

Doğru Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

25.11.2016

Doğru Saç Bakımı Nasıl Yapılır?
   

Saçların kırılmaması, dökülmemesi, sağlıklı bir şekilde uzaması, ipeksi ve parlak bir görünüm kazanması için her şeyden önce saç tipini iyi tanımak ve saç yapısına uygun ürünleri kullanmak gerekiyor. Memorial Şişli Hastanesi Dermatoloji Bölümü’nden Uz. Dr. Eneida Kote'nin paylaştığı doğru saç bakım yöntemleri şöyle: 
 
Banyo sonrası saçlar hemen şekillendirilmemeli
Duş sonrası saçın kurulanması ve şekillendirilmesinde çok dikkatli olmak gerekir. Islak saçın hemen taranması ya da şekillendirilmesi saçı ciddi anlamda yıpratır. Kurulamada çok hassas davranılmalı, saç havlu ile sert bir şekilde ovulmamalıdır. Havlu saçın nemini aldıktan sonra, yaklaşık 15 cm uzakta tutulacak şekilde saç kurutma makinesi ile saç kurulanmalı. Saça şekil verilmeden önce de yüzde doksan kuru olduğuna dikkat edilmeli.
 
Saçı toplamak incelmeyi engellemez
Saçın çok sıkı bir şekilde toplanması en sık yapılan hatalardan biri. Örneğin, anneler kız çocuklarının saçını fazla sıkı toplayabiliyor. Özellikle kıvırcık ve kabarık saçları olan kişilerin, bu hatayı çok sık yaptığı görülüyor. Küçük yaşlarda, sürekli yapılırsa traksiyonel alopesiye yani yanlarda bulunan saçların zayıflamasına ve incelmesine neden olur ve hasarlı bölgelerde bir daha saç çıkmadığı unutulmamalıdır. Nadiren yapılmasında bir sakınca yok ancak saçların her gün ve sıkı bir şekilde toplanması kalıcı hasar bırakabilir.
 
Saçları sık kestirmek sağlıklı uzamada etkili
Günlük bakımda yapılan hatalar saçların kestirilme sıklığını belirler. Saçına her gün işlem uygulayan bir kişinin saçı daha hızlı yıpranır ve daha çok kırık oluşur. Bu kişiler saçlarının sağlıklı uzaması için daha sık kestirmelidir. Kırıkları engellemek için saçların küt bir görünümde olması önemli.
 
Saçları sık sık yıkamak saçların daha sağlıklı olmasına yardım etmez
Kuru saç yapısına sahip olan kişiler ılık su ile duş almalı, aşırı su ile temastan kaçınmalı ve daha hassas şampuanlar kullanmalı. Kişilerin saç yapısına uygun yıkama alışkanlıkları edinmesi önemli. Yağlı görünen saç temizlenmezse biriken yağlanmanın sonucunda egzama oluşabilir.
 
Beslenme saçın yapısını doğrudan etkiler
Vücut yeterli protein, vitamin ve minerali alamazsa saç da sağlıklı bir şekilde gelişemez. Yeme bozuklukları olan ve vejetaryen beslenen kişiler saçlarına daha fazla dikkat etmeli. Özellikle kadınlarda belli dönemlerde görülen demir eksikliği saç yapısını olumsuz yönde etkiler. Güçlü ve sağlıklı saçlar için tam tahıllar, somon, yumurta, mercimek ve yeşil sebzelerin tüketimine ağırlık verilmeli.
 
Kepek sadece yağlı saçlarda görülmez
Saçın yıkanma sıklığı çok önemli. Aşırı yıkamak, saçlı derinin kuru bir yapı kazanmasına, yeterince yıkamamak ise saçların yağlı kalmasına neden olur. Her iki durum da saçlarda kepek problemi yaratır. Herkesin yıkama alışkanlığı kendine özgü olmalı; kişisel faktörler, günlük aktiviteler ve yağlanma düzeyi göz önünde bulundurularak yıkama sıklığı saptanmalı.
 
Saç şekillendiricilere dikkat
Saçları şekillendiren elektronik bakım aletleri saça zarar verir. Bu nedenle çok nadir kullanılmalı, ısı düzeyi mümkün olduğunca düşük tutulmalı. Böyle bir durumda fön tercih edilirse saç daha az zarar görür. Fönde kullanılan fırçanın ise metal değil, tahta gövdeli olanları tercih edilmeli. Saçı şekillendiren kremler olabildiğince seyrek kullanılmalı, haftada birden fazla saça sürülmemeli ve sadece saç uçlarına uygulanmalı. Saç şekillendirici serumların ise mümkün olduğu kadar doğal olanı tercih edilmelidir.
 
Postişler saça zarar verir
Saçları uzatma amaçlı kullanılan klipsler ya da yapıştırmalı postişler saça zarar verir. Takma saçın yapıştırıldığı noktalar, kullanılan kimyasallar nedeniyle saçı yıpratır. Lokal olarak saçı etkilemesinin yanı sıra ağırlık yarattıkları için de saçın dökülmesine neden olur. Sürekli yapılması durumunda kalıcı hasar da bırakabilir. Zorunlu olmadıkça yılda bir kereden fazla tercih edilmemeli. 

ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Dünyada Güzellik Algısı
Detay

Güzellik

Dünyada Güzellik Algısı

Yapılan araştırmaya göre Avrupalı kadın, güzel görünmek için para harcamıyor.

2018 Yaz Sezonunun En Trend Saçları
Detay

Güzellik

2018 Yaz Sezonunun En Trend Saçları

Bu yaz saçlarda retro havası esecek

YORUM YAZIN
  Ad *
   
  E-posta *