x

Güzellik

 

Kalıcı Kaş Makyajı

07.03.2017

Kalıcı Kaş Makyajı
   

Yüzün ifadesini en çok etkileyen ve değiştiren bölüm şüphesiz ki kaşlar. Kalıcı kaş makyajı da son zamanlarda en fazla başvurulan uygulamalardan biri. Ancak konunun hassas olması ve bazı uygulamaların geri dönüşünün ya hiç olmaması ya da çok zor olması, dikkatli bir yaklaşım gerektiriyor.

Biz de işin uzmanlarına bu konuda en fazla merak edilenleri sorduk. Necla Hanım, güzellik ve saç uzmanı ve aynı zamanda bu konuda bir eğitmen, uzun yıllar öğretmenlik yapmış, yeni kaş makyajı teknikleri konusunda uygulama yapmanın yanı sıra ders de veriyor. Yağmur Hanım da bir grafik tasarımcısı. Kalıcı kaş makyajı yaptırdığında sonuçtan hiç memnun olmaması ve kendisine yapılan yanlış uygulamanın ardından başka insanların da bu türde yanlışlıklara maruz kalmaması için işe girişmiş. Bu güzel ikili Bağdat Caddesi Fenerbahçe'de bulunan Sun Point Salonu’nda hizmet veriyor.
 
Kalıcı kaş makyajı nedir? Bunun kaç yöntemi var?
Microblading ile başlayalım. Bu yöntem kaşta seyreklik, düşüklük olduğunda boşlukları doldurmak ya da kişinin kendi istediği şekle göre kaşın formunu değiştirmek ya da yüz hatlarına göre bir şekil verip kendi kaşlarının renginde tek tek çizgilerle atış yaparak kaşı yeniden tasarlama veya düzeltme yöntemidir. Dolgu yönteminde ise kaş microblading gibi tek tek değil bütün halde çizilip dolduruluyor. Bir de sis tekniği var, bu da kaştaki seyrek bölümlerde baskı yöntemiyle farla doldurulmuş bir görüntü kazandırma işlemi.

İşlem ne kadar sürüyor?
Öncelikle kaşlarına işlem yaptırmak isteyen kişinin yüzü için en uygun şeklin hazırlanması gerekiyor. Bunun için önce kaşlar düzeltiliyor, uygun çizim yapılıyor. Kaşın nerede başlayıp nerede biteceği, kavisin nasıl olacağı gibi detaylar belirlendikten sonra kaş bölgesi bir kremle uyuşturuluyor. Kremin etkisini göstermesi için yaklaşık yarım saat gerekiyor. Ardından yaklaşık yarım saatte işlem gerçekleştirilebiliyor.

Ardından farklı bir uygulama yapılıyor mu?
Evet, ilk seansın ardından 4 gün bölgenin suyla temasını engellemek ve 1 hafta süreyle kaşları anti bakteriyel bir kremle devamlı nemli tutmak gerekiyor. İşlem sonrası kabuklanma oluşabilir, oluşan kabuklar koparılmamalıdır. Microblading yönteminde deriye yüzeysel çizikler atılıyor ve işlem dermis ve epidermis arasındaki üst tabakada gerçekleşiyor, bu nedenle görünürde çok büyük yaralar oluşmuyor. Her iki yöntemde de 1 haftalık iyileşme süresinin ardından 28 gün aralıkla ihtiyaca göre 1 ya da 2 seans daha yapılıyor. Kabuklanma ortadan kalktığında renk ortalama yüzde 50 daha açık ve daha natürel bir hal alıyor.
 
Kalıcılık süresi ne kadar?
Microblading işleminde de kalıcılık ortalama 1,5 yıl olmakla birlikte yaşa ve cilt tipine göre değişebiliyor. Dolum tekniğinde de ortalama 3 yıl kalıcılık var. Kuru ciltlerde kalıcılık daha fazla olurken yağlı ve genç ciltlerde cildin yenilenme süreci daha hızlı olduğu için kuru ciltlere kıyasla daha hızlı atılabiliyor. 

Kaş yaptırmak isteyenlere ne tür önerilerde bulunuyorsunuz?
Bu konuda başvuranlar genelde akıllarında bir şekil belirleyip öyle geliyor. Kimileri kaşlarının daha düz şekillendirilmesini, kimileri seyrek kaşlarının daha dolgun görünmesini, kimileri de daha kavisli daha kalkık bir kaş istiyor. Bu tür istekleri kişinin yüz hatlarına göre değerlendiriyoruz. Talep edileni ve doğru olanı ortak bir noktada buluşturmaya çalışıyoruz. Sonuçta tamamıyla kişiye özel bir konu, birisinin suratında çok güzel duran bir kaş modeli başka bir yüzde çok kötü görünebilir. Örneğin, kavisli kaş herkes için uygun değil.

Bunun dışında doğal kaş en güzel kaştır. Kaş şekli çok bozuk değilse, bir seyreklik yoksa bu tür işlemler yaptırılmasını önermiyoruz. Ya da kaşa daha önce dövme yaptırılmışsa onun üzerine microblading yapılmasını da tavsiye etmiyoruz. Çünkü yapılan kaş kılı görüntüsü, dövmenin üzerinde görünmeyecektir. O dövmenin komple sildirilmesi gerekir. Pigmentasyon yani dolum tekniğinin ise çok dikkatli düşünülerek ve kesinlikle bir uzmana yaptırılmasını öneriyoruz.

Bu işlemi kimler yaptıramaz?
Herkes yaptırabilir. Ancak şeker hastalarının, kanı sulandıran veya ağır ilaç kullananların işlem öncesinde mutlaka doktorlarına danışmaları gerekir. Yüzde dolgu veya botoks varsa veya yapılacaksa; kaş işleminin bu tür işlemler yapılmadan 1 ay önce ya da yaptırdıktan 1 ay sonra başlatılması gerekir. 

Hamile kadınlar veya bebeğini emziren anneler?
Hiçbir sakıncası yok. Çünkü işlem derinin üst tabakasında yapıldığı için uyuşturucu krem veya kaş boyası kana ya da süte karışmıyor.

Kalıcı kaş makyajı yaptıracakların nelere dikkat etmeleri gerekir?
Öncelikle hijyen. Kalıcı kaş makyajı yaptıracakları yerin ve bu işlemi yapacak kişinin hijyen konusunda hassas olması lazım. İkinci olarak kullanılan malzemelerin kalitesi. Kullanılan boyanın sonradan renk değiştirmeyeceğinin garantisini istemeliler. Örneğin bazı yerlerde işlem sırasında sadece siyah boya uygulanıyor ancak siyahın içinde mavi ve yeşil pigmentler var. Zamanla kaş rengi yeşile, griye, laciverte dönüyor. Bu yüzden hem en doğal rengi yakalamak hem de sonradan gerçekleşebilecek renk değişimlerini engellemek için boyaları biraz karıştırıp kullanmak gerekiyor. 

Diğer bir önemli konu, kaşlarını emanet edecekleri kişiyi iyi seçmeliler. Sertifikası olan herkes bu işi çok iyi yapıyor demek çok doğru değil. Tamamen göz, el ve kabiliyet meselesi. Doğru kişiyi bulmanın en kolay yöntemi ise yaptığı çalışmaları incelemek. Sosyal medyada paylaşılan bir fotoğrafın o kişiye ait olup olmadığını anlamak çok kolay değil, fotoğraf hırsızlığı sık rastlanan bir durum. Bu yüzden emin olmanın yollarından biri işlem yaparken izlemektir. Bize bazen böyle talepler de geliyor ve kaş işlemi yaparken izlemek isteyenler oluyor. Bu doğru bir yöntem. Kaşınıza işlem uygulayacak kişinin referanslarını incelemelisiniz. Bunun dışında daha önce o kişiye kaşlarını yaptırmış olan biriyle iletişime de geçilebilir.

Tasarım yapılmadan kaşınıza işlem yapılmasına izin vermeyin. Kaşın etrafının bir kontürle çizilip yukarıdan aşağı simetrik ve sıralı çizgiler atılması doğru değil. Çünkü kaşın doğası böyle değil, kaş sıralı çizgilerden oluşmuyor. Sonuçta kaş kıllarının uzunlukları bile birbirlerinden farklı. Bu yüzden dikkatli bir araştırma yapmadan bu türde bir işlem yapılmamasını önemle tavsiye ediyoruz. 
 
Kaş uzmanlarından daha detaylı bilgi almak ve işlerini incelemek isterseniz:
https://www.instagram.com/neclarmi/
https://www.instagram.com/yagmuurluu/

ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Daha Hacimli Saçlar İçin
Detay

Güzellik

Daha Hacimli Saçlar İçin

Saçlarınızın daha uzun süre temiz ve hacimli görünmesi için öneriler.

​Yaza Hafif Girmek İsteyenlere Özel Tarifler
Detay

Güzellik

​Yaza Hafif Girmek İsteyenlere Özel Tarifler

Sağlıklı ve lezzetli besinlerle hazırlayabileceğiniz baharlık tarifler.

​Cilt Tonuna Uygun Göz Farı
Detay

Güzellik

​Cilt Tonuna Uygun Göz Farı

Göz farını seçerken cildinizin rengine uygun olmasına dikkat edin.

YORUM YAZIN
  Ad *
   
  E-posta *