Güzellik

 

Güneşli Havalarda En Sık Yapılan 9 Yanlış

28.04.2017

Güneşli Havalarda En Sık Yapılan 9 Yanlış
   


Güneş koruma faktörlü nemlendiriciler ve kozmetik ürünleri cildi güneşin zararlı etkilerinden korumak için mutlaka kullanılmalı. Ancak bazı yanlış uygulamalar ürünlerden fayda sağlamayı engelliyor ve cildi tehlikelere kaşı korumasız bırakıyor. İşte en sık yapılan 9 yanlış:
 
Yeterince kullanmamak
30 SPF bir nemlendiricinin etki alanı 10-15 civarındadır. İnsanlar güneş korumalı ürünleri kullanırken genelde az bir miktarı tek bir tabaka halinde uyguluyor. Ancak dermatologlar tarafından, özellikle hassas ciltler için, 50 SPF ürünü birkaç ince tabaka halinde uygulamak öneriliyor.
 
Gün içinde tek uygulamayla yetinmek
Sabah 08.00’da sürdüğünüz güneş korumalı nemlendiriciyi en az saat 10.00’da yenilemelisiniz, çünkü koruma etkisi 2 saat sonra geçiyor.  
 
Sadece kozmetiklere güvenmek
Cildi güneşten korumak için uzun kollu giysiler, güneş gözlükleri ve geniş şapkalar da mutlaka kullanılmalı.
 
Çizik ve eski gözlükler takmak
Güneş gözlüklerinin UV ışınlarına karşı sağladığı koruma zaman içinde azalıyor. Bu nedenle gözlük camlarını en az birkaç yılda bir yenilemek gerekiyor. Çok güneşli havalarda kullandığınız güneş gözlüklerinizin çizik olmamasına özellikle dikkat edin. Güneş gözlüklerinizi her zaman kutusunda muhafaza edin. 
 
Kaşları ve saç diplerini unutmak
Güneş kremini saç ve kaş diplerine de uygulamayı unutmayın. Kremi dağıtmak için fırça kullanabilirsiniz.
 
Ürünlerin içeriklerini okumamak
Cildinizin ihtiyaçlarına göre farklı ürün bileşenlerinin kullanıldığı ürünlere ihtiyacınız olabilir. Örneğin yüzünüzde güneşe karşı gerçek bir blok olmasını istiyorsanız çinko oksit içerikli ürünleri kullanmalısınız.
 
Güneş korumalı ürünleri sadece plajda kullanmak
Güneş kremi olmadan güneş altında geçirilen 5 dakikanın bile ciddi etkilere neden olduğu belirtiliyor. Koruma olmadığında güneş ışınları korumasız cilt hücrelerinin DNA’sına zarar veren bir reaksiyonu tetikliyor. Bu nedenle hava bulutlu bile olsa gündüz saatlerinde dışarı çıkıldığında mutlaka güneş kremi kullanılması öneriliyor.
 
Gölgeye güvenmek
Dev şemsiyelerin altındaki geniş gölgelere gizlenmek cildi güneşin zararlı etkilerinden korumuyor. Gölgede veya güneş altında olmak fark etmez, mutlaka dışarı çıkmadan 30 dakika önce koruma ürünü kullanılmalı. Bu sürede ürün cildiniz tarafından emilip koruma işlevini göstermeye hazır hale geliyor.
 
Cildi Korumayı Unutmak
Eğer güneş kremi kullanmayı hala alışkanlık haline getirmediyseniz SPF’li ürünlerinizi gözünüzün önünde olacak yerlerde, her gün kullandığınız eşyaların yanında tutun.
 


ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
​5 Makyaj Trendi
Detay

Güzellik

​5 Makyaj Trendi

Dudak parlatıcıları geri dönüyor.

​Tonik Tarifleri
Detay

Güzellik

​Tonik Tarifleri

Doğal malzemelerle cildinize derinlemesine bir temizlik sağlayacak 3 tonik.

​Balkabaklı Maskeler
Detay

Güzellik

​Balkabaklı Maskeler

Güzellik rutininize balkabağı ekleyin, mucizevi etkilerinden faydalanın.

YORUM YAZIN
  Ad *
   
  E-posta *