x

Güzellik

 

​Cildiniz Kışa Hazır Mı?

10.11.2017

​Cildiniz Kışa Hazır Mı?
   


Havaların giderek soğuması ve cildin nemini kaybetmesi, tenin pul pul dökülmesine, göz çevresinde morluk oluşmasına hatta ince kırışıklıkların belirginleşmesine neden oluyor. Bu nedenle havalar daha da sertleşmeden önce cildi kara kışa hazırlayacak nem terapilerine başlanması cilt sağlığı için çok önemli.
 
Cildi nemlendirmenin en basit yolu, yaz aylarına oranla daha yoğun içerikli bir nemlendirici ve ona destek olarak yağ kullanmak. Yağlarla zenginleştirilmiş ürünler nemi tutar ve nemin daha derin katmanlarda hapsolmasını sağlayarak bariyer görevi görür.
 
1. Nemlendirici  

Giysiler gibi nemlendiricileri de kışlık olanlarla değiştirme zamanı geldi. Kışın kullanılan yoğun nemlendiriciler yazın ağır gelir ancak yağ bazlı daha ağır bir nemlendirici kışın zor koşullarına karşı cildi koruyacaktır. 

Bununla birlikte kış aylarında güneş kendisini pek göstermese de zararlı ışınlar cildi etkilemeye devam ettiğinden gündüz en az 15 faktör güneş korumalı bir krem kullanmak gerekiyor.
 
2. Duş

Kışın uzun ve sıcak duşlar çok keyif verse de cilt için olumsuz sonuçlara yol açıyor. Sıcak suyla duş almak cildi kuruttuğundan ılık suyla daha kısa duşlar almak cilt için daha iyi olur. Bununla birlikte duşta kullanılan vücut bakım ürünlerinde yüksek nem içeren seçenekler tercih edilmeli.
 
3. Alışkanlıklar

Kızartma, şeker, asitli içecekler ve işlenmiş gıdaların sağlık, dolayısıyla cilt üzerinde çok zararlı etkileri olduğunu biliyoruz. Kış aylarında daha da hassaslaşan cilt, bu tür gıdalardan daha hızlı etkilenebilir. Somon, avokado gibi temel yağlar içeren besinleri tüketmek, cilt için çok yararlı. Günde 2 litre su içmek de öyle. Yeme-içmenin yanı sıra uyku düzeni de cilt sağlığını doğrudan etkiliyor. Zararlı alışkanlıkları sağlıklı ve dengeli olanlarla değiştirmek için geç kalmayın.
 
4. Alkol bazlı ürünler

Soğuk havalarda cildinizi temizledikten sonra yüzünüzü aşırı gergin ve kuru hissediyorsanız cilt temizleme ürünlerinizi değiştirme vakti gelmiş demektir. Sabun veya alkol içerikli cilt temizleme jeli yerine makyaj temizleme sütü ya da köpük formundaki ürünler tercih edebilirsiniz. Özellikle toniklerde bulunan alkol, cildi daha iyi temizlemeye yarasa da kirlerle birlikte cildin nemini de alır. Alkolsüz ve doğal içerikli ürünleri tercih edin.
 
5. Düzenli maske kullanın

Cildiniz için düzenli olarak nem maskeleri kullanın. Özellikle kil bazlı maskeler hem cildi derinlemesine temizlemeye hem de nemi korumaya yardımcı olur.
 
6. C Vitamini

C ve K vitamini içeren, hücre yenileyici serumlar kışa girerken yazın zararlarını tamir etmek için ideal.
 
7. Yatıştırıcı ürünler

Özellikle açık tenliler için yanak ve burun çevresindeki kızarıklıklar çok rahatsızlık verebiliyor. Bunun için yatıştırıcı özelliğe sahip nemlendirici kremler kullanılabilir. Bunun dışında 5. maddeyi yani nem maskelerini haftalık cilt bakım rutinine eklemek tahrişi engeller.
 

ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Kuru Fırçayla Sağlıklı Ciltler
Detay

Güzellik

Kuru Fırçayla Sağlıklı Ciltler

Cildinizi kuru fırçalamayla yenileyin.

Saç Dökülmesi ve Cilt Bakımı İçin Biberiye Yağı
Detay

Güzellik

Saç Dökülmesi ve Cilt Bakımı İçin Biberiye Yağı

Biberiye yağı mucizesinden faydalanmanın yolları.

YORUM YAZIN
  Ad *
   
  E-posta *