x

Yaşam

 

Facebook Hesabından Silinecekler

25.04.2018

Facebook Hesabından Silinecekler
   

2 milyara yakın kullanıcısı olan Facebook, dünyanın en güçlü iletişim ağı konumunda bulunuyor. Ve elbette bu kadar güçlü olduğu için kullanıcıları neyle karşı karşıya kaldıklarının farkında olmalı. Bazı verilerin Facebook’ta paylaşılmaması güvenlik için son derece önemli.

Cambridge Analytica skandalı ile birlikte birçok kişi FaceBook’a güvenini kaybetti hatta hesabını silenler bile var. FaceBook kullanmaya devam etmek ancak bunu güvenliğinizi koruyarak yapmak istiyorsanız bazı önlemler almanız da fayda var. Silmenin veya hiç paylaşmamanın önerildiği veriler şöyle: 

Doğum tarihi
Telefon numarası
Tanımadığınız ve gerçek olduklarından şüphelendiğiniz ‘arkadaşları’,
Çocuklarınızın fotoğrafları
Konum servisleri & bilgisi 
İş yeri bilgileri 
Tatil bilgileri
İlişki durumu 
Kredi kartı slibi, uçuş bileti gibi kişisel bilgilerin yer aldığı fotoğraflar  

Verilerinizi nasıl koruyabilirsiniz?

Verilerinize erişimi kısıtlamak istiyorsanız farkında olmanız gereken birkaç meseleyi de BBC Türkçe derlemiş: 

Mobil uygulamalara karşı dikkatli olun, özellikle de Facebook hesabınızla giriş yapmanızı isteyen uygulamalarda. Genelde çok geniş kapsamlı izin yetkileri oluyor ve çoğu verilerinizi ele geçirmek için özellikle tasarlanıyor.

Reklamları sınırlamak için 'reklam engelleyici' kullanın.

Facebook güvenlik özelliklerinize bakın ve hangi uygulamalara izin verdiğinizi görün. Ayrıca her bir uygulamanın ayrı ayrı özelliklerine bakıp sizin verilerinizin yanı sıra arkadaşlarınızın da verilerine erişim verilip verilmediğini kontrol edin.

Facebook'un sizinle ilgili elde ettiği verileri indirebilirsiniz. Ama çok anlaşılır değil. Genel Hesap Özellikleri (General Account Settings) bölümün altında 'indirin' (download) tuşu var. Ama unutmayın, verilerinizi Facebook serverları (sunucuları) yerine dizüstü bilgisayarınızda tutmak daha riskli. Cihazınız siber saldırıya uğrayabilir.

Ve evet, en kolayı Facebook'tan çıkın. Privacy International adlı grup, gizlilik kaygılarının sosyal ağların da dışına çıktığı uyarısında bulunuyor.

Grubun sözcüsü "Mevcut odak, verilerinizi üçüncü tarafların istismarından korumak ama verileriniz her zaman istismar ediliyor. Telefonunuzdaki birçok uygulamanın, konum veriniz ve tüm telefon rehberinize erişim izni olacak. Bu buzdağının yalnızca görünen yüzü" diyor.

ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Karar Verme Yeteneğini Geliştirmek
Detay

Yaşam

Karar Verme Yeteneğini Geliştirmek

Bir poker şampiyonundan karar verme süreçlerine ilişkin 3 ders.

Ekim Ayı Burç Yorumları
Detay

Yaşam

Ekim Ayı Burç Yorumları

Güneş, bu ay Terazi burcunda!

4 Büyük Kişilik Tipi
Detay

Yaşam

4 Büyük Kişilik Tipi

Bilimsel açıklamalarıyla...

YORUM YAZIN
  Ad *
   
  E-posta *