x

Yaşam

 

Teknoloji Evcil Hayvanları Nasıl Etkiliyor?

29.06.2018

Teknoloji Evcil Hayvanları Nasıl Etkiliyor?
   


Kaspersky Lab, Opeepl araştırma şirketiyle birlikte 15 ülkeden- evlerinde hayvan besleyen 7 bin 740 kişiyi kapsayan bir anket düzenleyerek modern teknolojilerin evcil hayvanların güvenliğini nasıl etkilediğini araştırdı. 
 
Kaspersky Lab, Mayıs ayının sonunda kedi ve köpek takip cihazlarının sahip olduğu açıklar hakkında bir rapor yayınladı. Cihazlardaki açıklar sayesinde saldırganlar, hayvanların konum verilerini değiştirebiliyor veya kullanıcının kişisel verilerini çalabiliyordu. Yapılan son çalışmada ise, evcil hayvanların günlük yaşamını etkileyen teknolojilerin takip cihazlarıyla sınırlı kalmadığı belirlendi. Ankete katılanlar tarafından belirtilen en popüler cihazlar arasında hayvanları izlemek için kullanılan web kameraları, evcil hayvanlar için tasarlanan oyunların bulunduğu akıllı telefonlar ve tabletler, otomatik yem ve su makineleri gibi birçok ürün yer aldı.
Cihazlar, siber saldırılara açık 
Ancak, düzgün çalışmayan bir sıcaklık kontrol cihazının balıkların fazla ısınmasına yol açmayacağının veya bozulan bir otomatik yem makinesinin kedileri aç bırakmayacağının bir garantisi yok. Bu tür durumlar hem hayvanlar hem de onların sahipleri için stres nedeni olabiliyor. Araştırmaya göre, Türkiye’de evcil hayvanlar için kullanılan cihazların %52’sinde internet bağlantısı var. Bu da bu cihazları siber saldırılara açık hale getiriyor. Türkiye’de ankete katılan evcil hayvan sahiplerinin %12’si, hayvanları için kullandıkları dijital cihazlarından en az birinin ele geçirildiğini belirtti. Katılımcıların dile getirdiği diğer sorunlar arasında cihazların çalışmaması veya bozulması bulunuyor. Türkiye’de bu durumların çoğunda evcil hayvanın hayatına (%44), sağlığına (%38), psikolojisine (%18) ve hatta sahiplerinin psikolojisine (%22) yönelik risklerin ortaya çıktığı tespit edildi.
Kaspersky Lab uzmanları, evde beslediğiniz hayvanların güvenliğini sağlamak için şu basit kuralları uygulamanızı tavsiye ediyor:
 
Akıllı bir evde yaşıyorsanız evde yaşayan hayvanlar için güvenlik kuralları belirleyin.
Bağlantılı cihazları satın almadan önce güvenlik sorunlarına dikkat edin. Keşfedilen ve kapatılan açıklarla ilgili bilgiler genellikle internette kolaylıkla bulunabilir. Satın alacağınız cihazın güvenlik araştırmacıları tarafından incelenmiş olma ihtimali yüksektir ve cihazlarda tespit edilen sorunların giderilip giderilmediğini de genellikle bulabilirsiniz. En iyi tercih, yazılımı birçok kez güncellenmiş bir ürünü satın almaktır.
Cihazınızı kullanmaya başlamadan önce varsayılan parolayı güçlü bir parolayla değiştirin.
Gerçekten ihtiyaç duymadığınız sürece, cihazınıza yerel ağınızın dışından erişime izin vermeyin.
Cihazınızı kullanmaya ihtiyaç duymayan tüm ağ servislerini devre dışı bırakın.
Cihazınızın yazılımını düzenli olarak en son sürüme güncelleyin (güncellemeler olduğunda).
Akıllı cihazların siber güvenliğinin getirdiği zorlukları aşmak amacıyla, Kaspersky Lab akıllı evler ve nesnelerin interneti için Kaspersky IoT Scanner adlı bir çözüm geliştirdi. Android platformu için ücretsiz bir uygulama olan bu çözüm evdeki Wi-Fi ağını tarayarak kullanıcıya ağa bağlı cihazlar ve güvenlik düzeyleri hakkında bilgi veriyor.
-En az bir adet akıllı telefon kullanan evcil hayvan sahipleri ankete dahil edildi. Anket Mayıs-Haziran 2018 arasında internet üzerinden yapıldı. Ankete dahil olan ülkeler: Singapur, Avustralya, Hindistan, Japonya, ABD, Brezilya, Meksika, Kolombiya, İtalya, Hollanda, Portekiz, Belçika, Türkiye, BAE, Rusya.

ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Hızlı Öğrenmenin Sırları
Detay

Yaşam

Hızlı Öğrenmenin Sırları

Yeni bilgileri hızlı ve etkili yollarla zihninize kazımak mı istiyorsunuz? Önerilerimize göz atın.

Ev Taşıma Sürecini Kolaylaştıracak Öneriler
Detay

Yaşam

Ev Taşıma Sürecini Kolaylaştıracak Öneriler

Yeni bir eve taşınmak hem keyifli hem de yorucu bir süreç. Doğru planlamayla bu süreci kolayca atlatmak mümkün.

Banyoda Kozmetik Organizasyonu
Detay

Yaşam

Banyoda Kozmetik Organizasyonu

Banyonuzu daha düzenli hale getirmek için biraz çaba harcamanız gerekiyor. Ama sonucu görünce mutlu olacağınız garanti.

YORUM YAZIN
  Ad *
   
  E-posta *