x

Yaşam

 

Uzun Süreli İlişkilerin Sırrı Nedir?

08.08.2018

Uzun Süreli İlişkilerin Sırrı Nedir?
   


İyi bir evliliğin ya da kalıcı bir birlikteliğin sırrı nedir? Uyum? Aşk? Saygı? Ortak değerler? 
Virgina Üniversitesi araştırmacıları 3 bin erkek ve kadına bu soruyu sorduklarında bunlara benzer yanıtlar duymayı bekliyordu. Ancak sonuç farklı oldu. Katılımcıların çoğu “cömertlik” dedi. 2006 yılında yapılan bu araştırmanın sonucu sizi pek ikna etmediyse 2014 yılına bakalım. Yine kapsamlı bir araştırmanın sonucunda kalıcı bir birlikteliğin en önemli unsurları cömertlik ve nezaket olarak belirlendi. İlerleyen yıllarda yapılan araştırmalarda da “cömertlik” hep ilk sıralarda yer almaya devam etti.
Cömertliğe dair daha fazlasını ve ilişkinizde nasıl uygulayabileceğinizi öğrenmek istiyorsanız bilinmesi gerekenler şöyle: 

Cömertlik öğrenilebilen bir şey: 
Herkesi cömert olarak tanımlamak mümkün değil. Bu, basitçe bazı insanların doğasında olmayan bir şey. Ancak bu, cömert olmayanların bencilliğe mahkum olduğunu göstermiyor. Cömertlik, bir kasa benzetiliyor, yani alıştırmayla geliştirilebilecek bir özellik. Hatta paylaşmanın hissettirdiği olumlu hisler bunu daha da kolaylaştırıyor. 

Bu kendini feda etmek ya da yarışmak anlamına gelmiyor: 
Konu, sırf karşınızdaki insanın sizi daha çok sevmesi için aşırı verici olmak ya da fazla fedakarlıkla kendi canınızı yakmanız değil. Gerçek cömertlik, kendini üstün hissetmek, suçluluk duygusunu hafifletmek, yüksek beklentileri karşılamak/yüksek beklentiler içinde olmak veya eziyete katlanmaktan farklı. Kendi ihtiyaçlarınızı veya beklentilerinizi geri plana atmanızı söylemiyor ya da karşınızdakine öncelik vermenizi de. Sadece başkasını mutlu etmenin getireceği mutluluğa odaklanmayı öneriyor. Mutluluk, kendine güven ve iyi hissetmek, başkalarıyla ilgilenmekle yakından alakalı. 

Affetmek ve kin beslememek çok önemli: 
Bütün ilişkilerde kopma noktasının geldiği bir an yaşanabilir. Anlaşmazlıklar ve tartışmalar oldukça normal ve hatta bazen gerekli. Küçük hatalar yapılabilir, hepimiz yapıyoruz. Bu küçük hatalar örneğin, haksız bir eleştiri, verilen bir sözün unutulması/yerine getirilmemesi olabilir. Ancak ilişkilerdeki asıl sorun küçük ve önemsiz görülen konuların büyük mevzular haline getirilmesi. Elbette büyük ihanetler ya da gerçekten üzerinde uzun süre düşünmeyi gerektiren durumlar da yaşanabilir fakat bunlar farklı şeyler. Küçük can sıkıntılarını büyük çatışmalara dönüştürmemek için özür dilemek ve hatayı telafi etmek ya da böyle bir şeyle karşılaşıldığında rahatsızlığı ifade etmek ancak konuyu uzatmamak gerekir. Ve cömert bir kalp, bunu cimri bir kalpten çok daha kolay bir şekilde yapar. 

Sürekli şüphe halinde olmamak: 
Önce olumlu olanı düşünmek. Peki, bu ne demek? Söylediği zaman aramadıysa meşgul olabilir. Buluşmaya geç kaldıysa trafik muhtemelen çok sıkışıktır ya da beklenmedik bir sorun olmuştur. Önemli bir şeyi unuttuysa kafası çok meşguldür. Son zamanlarda alışık olduğunuzdan daha az ilgiliyse endişelendiği bir şey vardır ya da basitçe kötü bir gün geçiriyordur. Bu, çok büyük hataları görmezden gelmeyi önermiyor. Yalnızca “pireyi deve yapma” diyor. 

Anlamak: 
Bu biraz geniş bir konu ve bunun için karşınızdaki insanı biraz daha iyi tanımanız gerekiyor. Yani neyi sevdiğini, nelerden mutlu olduğunu bilmelisiniz. Böylece neyi paylaşmanız gerektiğini bilirsiniz. Ancak bu tek taraflı olmamalı. Bu nedenle siz de neyin sizi mutlu ettiğini, sevdiğiniz şeyleri karşı tarafa net bir şekilde ifade etmelisiniz. Aynı şekilde bazen “hayır” yanıtını sakin bir şekilde kabul edebilirsiniz, her şeyi bir savaşa dönüştürmenin anlamı yok. Hayır yanıtını kabul etmeniz, sizin de hayır yanıtını rahatlıkla verebileceğiniz demek aynı zamanda. 

Cömert bir kalp: 
Bir ilişkinin en güzel aşamalarından biri hangisidir desek yanıt çoğunlukla “yeni başladığı zamanlar” olacaktır. Bunda endorfinin önemli bir payı var unutmayın. Üstelik her şey çok yeni, hikayelerini yeni duyuyorsunuz, olumsuz hiçbir şeyi görmüyorsunuz ve arkadaşlarını yeni yeni tanıyorsunuz. Zamanla hepsine alışacak ve belki de bir hikayeyi 50 kez dinlemek zorunda kalacaksınız. İşte, bundan sonrası kritik. Çünkü ilgi azaldığı an uzaklaşma başlıyor. Ve bir insanın partnerine verebileceği en iyi hediye ilgidir. Bu, herhangi bir hediyeden çok daha kıymetli.
İlişki ilerledikçe bazı hislerin yok olması son derece normal ve yeni hislere yer açması açısından gerekli de. Ancak cömertlik bir ilişkinin her aşamasında olmalı. Kısacası, sevgiyi paylaşmak ve karşı tarafın sevgisini kabul etmek yani ilişkinin asıl amacı olan iki insanın birbirini mutlu etmesi için gerekli olan öncelikli şeyin cömertlik olduğu belirtiliyor. Bu daha az stres, daha fazla mutluluk ve dolayısıyla daha iyi bir sağlık için de çok önemli. Ne de olsa hayat, paylaşınca güzel. 


ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Hızlı Öğrenmenin Sırları
Detay

Yaşam

Hızlı Öğrenmenin Sırları

Yeni bilgileri hızlı ve etkili yollarla zihninize kazımak mı istiyorsunuz? Önerilerimize göz atın.

Ev Taşıma Sürecini Kolaylaştıracak Öneriler
Detay

Yaşam

Ev Taşıma Sürecini Kolaylaştıracak Öneriler

Yeni bir eve taşınmak hem keyifli hem de yorucu bir süreç. Doğru planlamayla bu süreci kolayca atlatmak mümkün.

Banyoda Kozmetik Organizasyonu
Detay

Yaşam

Banyoda Kozmetik Organizasyonu

Banyonuzu daha düzenli hale getirmek için biraz çaba harcamanız gerekiyor. Ama sonucu görünce mutlu olacağınız garanti.

YORUM YAZIN
  Ad *
   
  E-posta *