x

Yaşam

 

​Yaz Mevsiminde Beyin Yavaşlıyor

10.08.2018

​Yaz Mevsiminde Beyin Yavaşlıyor
   


Her şey çok yavaşlamış gibi hissediyor musunuz? Yalnız değilsiniz. En azından bir araştırmaya göre bu oldukça normal. 

Yeni bir araştırmaya göre, http://journals.plos.org/plosmedicine/article?id=10.1371/journal.pmed.1002605 sıcaklık kaynaklı stres –yani vücudun maruz kaldığı sıcaklığın aşırı yorgunluğa neden olması- düşünme hızımızı doğrudan etkiliyor, normalde çok kolay yapılabilen işlerin tamamlanmasını zorlaştırıyor. 

Araştırmada 22’si klimalı, 22’si ise klimasız evlerde yaşayan 44 üniversite öğrencisi değerlendirildi. Araştırmacılar, yaz sıcaklarının bilişsel fonksiyonları üzerindeki etkisini araştırmak için 12 gün boyunca öğrencilere cep telefonları üzerinden test etti. Testte basit matematik (toplama-çıkarma gibi), dikkat, düşünme hızı ve becerilerini ölçen sorular yer aldı. 

Sonuçlar, iki grup arasında belirgin bir fark olduğunu gösterdi. Klimasız ortamda olan grup, çok daha yavaş ve yanlış yanıtlar verdi. Araştırmanın başında olan isimlerden Harvard Üniversitesi İklim, Sağlık ve Küresel Çevre Merkezi'nin eş-yöneticisi Joe Allen, “Sıcaklarla başa çıkmak yöntemi olarak kapalı mekanlarda kalmayı tercih ediyorsanız bile, klima yoksa, üretkenlik ve öğrenme hızınız sıcaktan etkileniyor” diyor. 

Konu sadece öğrenciler değil, çalışanları da yakından ilgilendiriyor. Klimalı bir ortamda çalışmak kadar yolculuk sırasında veya hava almak için dışarı çıkıldığında ani ısı değişimleri de çalışma ve düşünme kabiliyetlerine olumsuz yansıyor. İklim değişikliğinin etkisiyle sıcaklıklar yükselmeye devam ettikçe sağlığımız ve düşünme becerimiz düşüyor. 

Şimdilik tek çözüm, kendinizi çok yorgun hissettiğinizde –iç veya dış ortamda- serinlemenin bir yolunu bulmak gibi görünüyor. Kısacası önce serinleyin, sonra çalışın. 

ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Hızlı Öğrenmenin Sırları
Detay

Yaşam

Hızlı Öğrenmenin Sırları

Yeni bilgileri hızlı ve etkili yollarla zihninize kazımak mı istiyorsunuz? Önerilerimize göz atın.

Ev Taşıma Sürecini Kolaylaştıracak Öneriler
Detay

Yaşam

Ev Taşıma Sürecini Kolaylaştıracak Öneriler

Yeni bir eve taşınmak hem keyifli hem de yorucu bir süreç. Doğru planlamayla bu süreci kolayca atlatmak mümkün.

Banyoda Kozmetik Organizasyonu
Detay

Yaşam

Banyoda Kozmetik Organizasyonu

Banyonuzu daha düzenli hale getirmek için biraz çaba harcamanız gerekiyor. Ama sonucu görünce mutlu olacağınız garanti.

YORUM YAZIN
  Ad *
   
  E-posta *