x

Yaşam

 

Doğal Temizlik

04.09.2018

Doğal Temizlik
   

Toz deterjan
Bu tarif için sadece doğal sabun, çamaşır sodası ve boraksa ihtiyacınız var. Bir kaba sabunu rendeleyin, üzerine ikişer su bardağı çamaşır sodası ve boraks döküp iyice karıştırın. Homojen bir karışım elde ettikten sonra ağzı kapalı bir kapta saklayın. Deterjanınız hazır bile! Deterjanı her zaman kullandığınız ölçüde kullanıp çamaşırlarınızı yıkayabilirsiniz.

Sıvı deterjan
Toz deterjan yerine sıvı deterjan kullanmayı tercih ediyorsanız ufak bir yöntem değişikliğiyle sıvı deterjanınızı hazırlayabilirsiniz. Bir litre kaynayan suyun içine doğal sabunu rendeleyin ve sabun tamamen eriyene kadar karıştırın. Karışımın içine ikişer su bardağı çamaşır sodası ve boraks döküp karıştırmaya devam edin. Bu tarifin püf noktası karıştırmak! Pürüzsüz bir karışım elde edene kadar karıştırmaya devam edin. Ağzı kapalı bir kapta bir gece beklettikten sonra deterjanınız kullanıma hazır.

Toz deterjan 2
Boraks kullanmadan hazırlayacağınız deterjan tarifi için malzemeler, doğal sabun, karbonat, çamaşır sodası, kokusunu beğendiğiniz bir yağ ve yumuşatıcı görevi için de sirkeye ihtiyacınız var. İşe yine sabunu rendeleyerek başlayabilirsiniz. Üzerine orta büyüklükte bir kase kadar çamaşır sodası döküp toz bir karışım elde edene kadar karıştırın. Karışımın içine koku vermesi için birkaç damla yağ damlattıktan sonra karıştırmaya devam edin. Hazırladığınız karışımı ağzı kapalı bir kapta bekletin. Yaklaşık beş kilogram çamaşırınız için beş yemek kaşığı deterjan kullanabilirisiniz. Çamaşırlarınızın yumuşacık olması için iyi bir PH dengeleyici olan sirkeyi de makinenizin yumuşatıcı bölümüne bir kahve fincanı kadar koyup makinenizi çalıştırabilirsiniz.

Bulaşık deterjanı
Tabii ki evinizde sadece çamaşırlar kirlenmiyor. Kirlenen bulaşıklarınız için de doğal bir tarif hazırladık. Bu tarifi biri doğal biri de zeytinyağlı olmak üzere iki farklı sabun, çamaşır sodası, gliserin ve kokusunu sevdiğiniz bir yağ ile kolayca yapabilirsiniz. Yarım litre suyu kaynatın, kaynayan suyun içine rendelediğiniz sabunları ekleyip karıştırın. Sabunlar tamamen eridikten sonra karışıma bir yemek kaşığı çamaşır sodası, bir çay kaşığı gliserin ve istediğiniz kadar yağı damlatıp karıştırmaya devam edin. Kıvamına göre biraz daha su ya da rende sabun ekleyebilirsiniz.


ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Hızlı Öğrenmenin Sırları
Detay

Yaşam

Hızlı Öğrenmenin Sırları

Yeni bilgileri hızlı ve etkili yollarla zihninize kazımak mı istiyorsunuz? Önerilerimize göz atın.

Ev Taşıma Sürecini Kolaylaştıracak Öneriler
Detay

Yaşam

Ev Taşıma Sürecini Kolaylaştıracak Öneriler

Yeni bir eve taşınmak hem keyifli hem de yorucu bir süreç. Doğru planlamayla bu süreci kolayca atlatmak mümkün.

Banyoda Kozmetik Organizasyonu
Detay

Yaşam

Banyoda Kozmetik Organizasyonu

Banyonuzu daha düzenli hale getirmek için biraz çaba harcamanız gerekiyor. Ama sonucu görünce mutlu olacağınız garanti.

YORUM YAZIN
  Ad *
   
  E-posta *