x

Yaşam

 

Dünyanın IQ’su Düşüyor

07.09.2018

Dünyanın IQ’su Düşüyor
   

Eğitim ve teknolojideki baş döndüren gelişmeleri değerlendirirsek giderek daha zeki ve akıllı olmamız gerektiği sonucuna varırız, değil mi? Ancak görünen o ki bunun tam tersi oluyor ve insanlar giderek aptallaşıyor. PNAS tarafından yayınlanan bir araştırmaya göre IQ her yeni jenerasyonda birlikte 7 puan gerilemeye başladı. Yani Flynn Etkisi olarak adlandırılan durumun tersini yaşıyoruz. (Flynn etkisi,ilk olarak James Flynn tarafından bulunan, IQ skorlarının zaman geçtikçe artması ve genel popülasyonda bu artışın belli bir sabitlikte yükselmesidir.) 

Genel olarak dünya çapında görülen ani IQ düşüşünün nedeni ise henüz tam olarak bilinmiyor. Ancak beslenme şeklindeki değişiklikler, hareketsiz yaşam tarzı ve giderek artan stres akla gelen ilk nedenler arasında. Modern yaşam şekillerinin beyin sağlığını etkilemesi sürpriz olmaz. 

Ancak bilişsel yeteneklerimizi korumanın ve geliştirmenin bilim onaylı bazı yöntemleri var. 

Daha fazla uyku 
Birçok araştırma, uyku, üretkenlik ve zeka arasında doğrudan bir bağlantı olduğunu gösteriyor. İyi bir gece uykusu beynin rahatlamasını, anıları depolamasını ve nöral bağlantıları güçlendirmesini sağlıyor. Uyku düzeninize ve sürenize özen gösterin. 

Sebze yemek 
Sebzeler özellikle de yeşil yapraklı sebzeler beyin sağlığını güçlendiren besinler içeriyor. Yerel ve organik pazarlardan alışveriş yaparak olabildiğince sağlıklı beslenmye çalışın. Unutmayın sağlıklı bir beslenme meyve, sebze, iyi yağlar ve proteinden oluşur. 

Vitamin 
En doğru ve iyi vitamin kaynağı gıdalar olsa da bazen ektakviyeler kullanmak gerekebilir. Çünkü vücudunuz bazı besinleri sindirmekte ve onlarda bulunan vitamini kullanmakta zorlanıyor olabilir, özellikle de orta yaş sonrası için bu oldukça yaygın rastlanan bir durum. Bunun yanında yedikleriniz gerekli vitamini sağlamada yetersiz de kalabilir. Bu yüzden kan tahlili yaptırıp doktorunuza danışarak takviye vitaminler kullanmanız gerekebilir. Özellikle D, B12 ve omega 3 eksikliği beyin fonksiyonlarını doğrudan etkiliyor. 

Kontrollü ilaç kullanımı 
Vücudunuzdaki mikrobiyom dengesinin korunması çok önemli. Kısacası gerçekten mecbur kalmadıkça antibiyotik kullanmayın. Yapay tatlandırıcılardan kaçının. 

Vücut ritminizi reset’leyin 
Beyin, sirkadyen olarak adlandırılan içsel bir saatle çalışıyor. Bu ritim, uyku döngüsünü, hormon seviyelerini ve genel sağlığı belirliyor. Dengesini kaybetmesi, bilgiyi işleme, karar verme ve hafıza yeteneğinizi etkiler.  Aralıklı oruç tutmak, açık havada ve doğada zaman geçirmek, uyumadan önce elektronik cihazlardan uzaklaşmak, sabah erken uyanarak sabah güneşini hissetmek, düzenli bir saatte uyumak beyine iyi gelir. 

Bir amacınız olsun
Doğru beslenme ve yeterince dinlenme çok önemli ancak yeterli değil. Hayati bir bileşen hala eksik. Araştırmalara göre de bir amaca sahip olmak bilişsel işlevleri güçlendiriyor hatta Alzheimer gibi nörodejeneratif hastalıkların riskini azaltıyor. 

Yani insan zekası için umut henüz tüksenmiş değil. Düşen IQ seviyesini tekrar yükseltmek için beyin sağlığını güçlendirmek gerekiyor. Ve bu besin ve yaşam tarzını değiştirmek kadar kolay bir şeye bağlı.

ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Hızlı Öğrenmenin Sırları
Detay

Yaşam

Hızlı Öğrenmenin Sırları

Yeni bilgileri hızlı ve etkili yollarla zihninize kazımak mı istiyorsunuz? Önerilerimize göz atın.

Ev Taşıma Sürecini Kolaylaştıracak Öneriler
Detay

Yaşam

Ev Taşıma Sürecini Kolaylaştıracak Öneriler

Yeni bir eve taşınmak hem keyifli hem de yorucu bir süreç. Doğru planlamayla bu süreci kolayca atlatmak mümkün.

Banyoda Kozmetik Organizasyonu
Detay

Yaşam

Banyoda Kozmetik Organizasyonu

Banyonuzu daha düzenli hale getirmek için biraz çaba harcamanız gerekiyor. Ama sonucu görünce mutlu olacağınız garanti.

YORUM YAZIN
  Ad *
   
  E-posta *