x

Yaşam

 

4 Büyük Kişilik Tipi

28.09.2018

4 Büyük Kişilik Tipi
   

Kişilik testleri, eğlenceli bir vakit geçirme aracı olmanın dışında gerçekliği ne kadar yansıttığı şüpheli olan içerikler. Özellikle de içinde bulunduğumuz internet çağında bu konuda bilgisi olmayan kişiler tarafından hazırlanan birçok örneğe rastlamak mümkün. Bu testler kolay tüketimi ve merakı tetiklemesi sayesinde binlerce insan tarafından deneniyor ancak muhtemelen sadece eğlence amaçlı olarak. Bu eğlence amaçlı olanların dışında psikologlar tarafından hazırlanan ve daha bilimsel dayanağı olan testler de var ancak onların geçerliliğine dair tartışmalar da sonuca varacak gibi görünmüyor. 

Ancak, Nature Human Behavior'da yayınlanan büyük ve yeni bir çalışma, en az dört kişilik tipinin varlığını kanıtladığını iddia ediyor: ortalama, çekingen, ben merkezli ve rol model. Her biri, insanların duygusal dengesizlik, dışadönüklük, açıklık, anlaşmazlık ve vicdanlı olma gibi beş farklı ana karakter özelliğini gösterme derecesine dayanıyor.

Northwestern Üniversitesi'nde Kimya ve Biyoloji Mühendisliği Profesörü Luis Amaral, “Kişilik özelliklerinin çok iyi kabul edildiği ve psikometride yer aldığı, ancak kişilik tiplerinin olmadığı görülüyor” diyor. “Sadece merak ettim, kişilik tiplerinin kurulamamasının sebebi yeterli veri olmaması mıydı?”

Bu soruyu cevaplamak için, Amaral ve Martin Gerlach, dört farklı kişilik anketini oluşturmak için dünyanın dört bir yanındaki her yaştan 1,5 milyon kişinin verdiği yanıtları kullandı. Çift, bunun için bir algoritma kullandı ve dört anket veri kümesinde orantısız frekansla ortaya çıkan dört kişilik türünü ortaya çıkardı.

Gerlach, çoğu insanın, ortalama olarak kabul edilebilen ve vicdanlı, oldukça dışadönük, nevrotik olan ama çok açık olmayan ortalama kişilik tipine en yakın olduğunu söylüyor. Ben-merkezli tipler, açıklık, uyumluluk ve vicdanlılık konusunda ortalamanın altında, ancak dışadönüklükte yüksek. Çekingen bireyler, (diğer tiplere göre nispeten düşük oranda) dışa dönüklük ve nevrotiklik dışındaki tüm alanlarda oldukça istikrarlı. Rol modeller ise son derece dışadönük, uyumlu, vicdan sahibi ve duygusal açıdan dengeli bireyler olarak belirlendi. 

Bu sonuçları kişilik tipleri konusunda aslında derin şüpheleri olan psikoloji profesörü William Revelleyi de bir şekilde ikna etmişe benziyor; fikrini değiştirmesini sağlayarak araştırmanın yazarlarından biri olmasını sağlamış. Revelle, sonuçların şans eseri veya tesadüfi olamayacak kadar yüksek yoğunlukta olması nedeniyle ikna olduğunu ifade ediyor. 

Bu tür araştırmalar, bazı işverenler tarafından çalışanlarını daha iyi tanımak ve yeni işe alımlarda karar vermeyi sağlamak için kullanılıyor. Merak edenler, araştırmayı buradan inceleyebilir.
 

ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Karar Verme Yeteneğini Geliştirmek
Detay

Yaşam

Karar Verme Yeteneğini Geliştirmek

Bir poker şampiyonundan karar verme süreçlerine ilişkin 3 ders.

Ekim Ayı Burç Yorumları
Detay

Yaşam

Ekim Ayı Burç Yorumları

Güneş, bu ay Terazi burcunda!

Eylül Ayı Burç Yorumları
Detay

Yaşam

Eylül Ayı Burç Yorumları

Güneş bu ay Terazi burcuna geçiyor

YORUM YAZIN
  Ad *
   
  E-posta *