x

Yaşam

 

Karar Verme Yeteneğini Geliştirmek

09.10.2018

Karar Verme Yeteneğini Geliştirmek
   

Şanslı mı yoksa yetenekli mi olmak isterdiniz? Önemli kararlar verirken hislerimize güvenmeli miyiz? Yoksa olasılıklara ve analizlere mi? Profesyonel poker oyuncusu Liv Boeree oyundan öğrendiği üç stratejiyi ve bunları gerçek hayata nasıl uygulayabileceğimizi paylaşıyor.
 
Live Boeree öncelikle oyun ve hayat arasındaki benzerliğe dikkat çekiyor ve yaşamın da bir yetenek ve şans oyunu olduğunu söylüyor. Sağlık, kariyer ve ilişkilerle ilgili kararlar verirken sadece verilen kararların değil, yaşamın kendi ritminin de buna etkisi olduğunu hatırlatıyor. Ve aslında kritik bir karar verme süreci olan pokerden öğrenip hayata uygulanabilecek dersleri şöyle sıralıyor: 
 
Şansa fazla güvenmeyin. Bir stratejiniz olsun. Karar verirken gerçekler şanstan daha fazla işinize yarar. 
 
Daha önce deneyimlemediğiniz bir durumla karşı karşıya kalınca yalnızca sezgilerinizle hareket etmeyin. Durumu analiz edin ve olabildiğince bilgi toplayın. 
 
Olasılıkları rakamlaştırın. Örneğin bir arkadaşınız “Bu akşam gelecek misin?” diye sorduğunda “Belki” gibi belirsiz yanıtlar vermek yerine “Yüzde 60 gelirim” gibi olabildiğince somutlaştırın. Karar verirken de ihtimalleri “Muhtemelen” ya da “Olası” yerine oranlarla görmeye çalışın. 
 
Konuşmanın tamamını buradan izleyebilirsiniz. 

ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Ekim Ayı Burç Yorumları
Detay

Yaşam

Ekim Ayı Burç Yorumları

Güneş, bu ay Terazi burcunda!

4 Büyük Kişilik Tipi
Detay

Yaşam

4 Büyük Kişilik Tipi

Bilimsel açıklamalarıyla...

Eylül Ayı Burç Yorumları
Detay

Yaşam

Eylül Ayı Burç Yorumları

Güneş bu ay Terazi burcuna geçiyor

YORUM YAZIN
  Ad *
   
  E-posta *