x

Yaşam

 

Marie Kondo’dan 7 ev düzenleme önerisi

23.10.2018

Marie Kondo’dan 7 ev düzenleme önerisi
   

KonMari felsefesinin yaratıcısı Marie Kondo, tüm dünyada insanların daha düzenli evlerde, daha sade yaşamlar sürmesine yardımcı oluyor.  Kondo, Netflix’te insanlara düzenli evlerin kurallarını öğrettiği programıyla ününe ün kattı. Her geçen gün takipçileri çoğalan sadelik akımına bir an evvel dahil olmak için Kondo’nun 8 temel önerisine kulak vermekte fayda var. 

1- İdeal yaşamınızı hayal edin.
Düzenlemek istediğiniz alan ister eviniz olsun ister ofisiniz… İşe başlamadan önce ideal yaşamınızı hayal edin. Mümkün olduğu kadar çok detaya inin. Burada yorgun bir günün ardından, en sevdiğiniz bitki çayından içmek ve müzik dinlemek mi istiyorsunuz? Çocuklarınızla oyun oynamak mı? Tüm bu düşünceler sizde ideal yaşamınız ile ilgli görüntüleri ve fikirleri beraberinde getiriyor. Ve bu başlamak için harika bir motivasyon…

2- Sınıflandırın.
Yaşam alanınızı düzenlemeye başlamadan önce her şeyi sınıflandırın. Kondo’nun önerdiği sınıflandırma şöyle;
• Kiyafetler 
• Kitaplar
• Kağıtlar
• Komono (Mutfak, Banyo, Dekoratif öğeler, Temizlik ekipmanları, Çocuklar, Çalışma alanı, Genel)
• Duygusal Öğeler (fotoğraflar, albümler, hatıralar…)

3- Dolapları boşaltın.
Kıyafetleri düzenlerken ilk olarak tüm dolap ve çekmeceleri boşalttın, bütün eşyaları tek bir yerde toplayın. Tüm dağınıklığınızın ortada olması, eşyalarınızı öncelik sırasına koymanıza yardım ediyor. KonMari’ye göre, toplamadan önce ne kadar eşyaya sahip olduğunuzu görürseniz tam olarak hangi eşyaya hangi miktarda sahip olduğunuzu bilirsiniz. Ve toplama işi bittiğinde geride ihtiyacınız olan kalır. Bu noktada, KonMari’nin şu prensibini aklınızda tutun; ne saklamak istediğinizi değil, neden kurtulmak istediğinizi seçin. 

4-Neşelendirmiyorsa bırakın gitsin.
İşte, en kritik soru: Ayırma işlemi yaparken bir şeye ihtiyacınız olup olmadığına nasıl karar vereceksiniz? Kondo’ya göre bunu anlamanın en temel yolu, o şeye karşı içinizde bir neşenin oluşup oluşmadığına bakmak. Eğer bir şeyi elinize aldığınızda,sizi neşelendirmiyorsa, ondan kurtulmanın vakti gelmiş demektir.

5- Kıyafetlerde renk kodlarını kullanın.
Kıyafetleri alt kategorilere ayırmak iyi fikir, ancak bu istediğiniz çekmece görüntüsü için yeterli olmayabilir. Kıyafetleri renk kodlarına göre yerleştirmek ise hem harika bir düzen sağlamanızı hem de çok daha kolay seçim yapmanızı sağlar. Sabah hızlı bir şekilde hazırlanırken çekmecenize bakıp keyiflenmeniz de cabası.

6- Kutulardan ve etiketlerden faydalanın.
Çekmecelerde ve raflarda kutular kullanmak KonMari’nin olmazsa olmazı. Özellikle şeffaf kutular en iyi tercih. Çünkü hızlı bir şekilde içinde ne olduğunu görebiliyorsunuz.  Düzenleme için şeffaf kutular kullanmak da bazen yeterli olmuyor.  Özellikle mutfak raflarında, etiket kullanmak oldukça işlevsel. Son kullanma tarihi, içerik bilgisi içeren etiketler ihtiyaçlarınıza göre şekilleniyor. 

7- Evdeki her şeyin bir yeri olsun.
KonMari felsefesi, sahip olduğunuz her öğenin belli bir yerinin olmasını öneriyor. İhtiyacınız olduğunda her zaman her şeyin nerede olduğunu bilmek önemli. Aynı şekilde, yeni bir şey aldığınızda da onu nereye koyacağınız belli olmalı. Yeni eşyalarınıza bekletmeden bir yer belirlemek, evinizde kurduğunuz düzeni sürekli kılıyor.

ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Hızlı Öğrenmenin Sırları
Detay

Yaşam

Hızlı Öğrenmenin Sırları

Yeni bilgileri hızlı ve etkili yollarla zihninize kazımak mı istiyorsunuz? Önerilerimize göz atın.

Ev Taşıma Sürecini Kolaylaştıracak Öneriler
Detay

Yaşam

Ev Taşıma Sürecini Kolaylaştıracak Öneriler

Yeni bir eve taşınmak hem keyifli hem de yorucu bir süreç. Doğru planlamayla bu süreci kolayca atlatmak mümkün.

Banyoda Kozmetik Organizasyonu
Detay

Yaşam

Banyoda Kozmetik Organizasyonu

Banyonuzu daha düzenli hale getirmek için biraz çaba harcamanız gerekiyor. Ama sonucu görünce mutlu olacağınız garanti.

YORUM YAZIN
  Ad *
   
  E-posta *