x

Yaşam

 

Küçük Mekanlarda Yıkılması Gereken Dekorasyon Kuralları

24.10.2018

Küçük Mekanlarda Yıkılması Gereken Dekorasyon Kuralları
   

Kural 1: Küçük mekanlarda koyu renk duvarlardan kaçının.
Açık renk duvarların mekan yanılsaması yaratarak, mekanı ferah ve geniş gösterdiği inanışı artık gündemden kalkıyor. İç mimarlara göre, doğru aydınlatma olduğunda herhangi bir duvar rengi küçük mekanlar için uygun olabiliyor. Ya da yansıtıcı bir dekorla koyu renk duvarlar odanın derinliğine katkıda bulunabiliyor. Farklı seviyelerde yapılan; mesela koyu renk duvara tepeden süzülen bir ışık, göz seviyesindeki bir abajur, tepeden ışıldayan tavan aydınlatması küçük bir mekanda doğru aydınlatmaya bir örnek. Ayrıca, küçük bir mekanın duvarlarını koyu renge boyayarak mekanda daha sıcak ve şık bir his yaratmanız da mümkün.

Kural 2: Küçük alanlar için küçük mobilyalar seçilmeli.
Küçük bir apartman dairesi için çoğunlukla küçük boyuttaki mobilyalar tercih edilir. Fakat, küçük boyuttaki sandalyeler ya da kanepeler ile aradığınız konforu yakalamak zor. Evinizde daha küçük boyutlu mobilyaların ihtiyacınızı karşılayacağı yerler illa ki vardır. Ancak, bu kural sandalye ya da kanepe gibi bazı mobilyalar için kesinlikle geçerli değil. Küçük mekanlarda yaşadığınız da yaratıcı olmanız ve çemberin dışında düşünmeniz önemli. Daha az sayıda, bazı parçaların daha büyük olduğu, bazılarının  daha küçük olduğu modüler mobilya kombinasyonları en iyi seçenekler gibi görünüyor. Geniş rahat bir kanepe kullanıp, orta sehpanın ya da sadece misafirler için kullanılan berjerin boyutunu minimumda tutmak gibi. Önemli olan nokta, ihtiyacınız olduğunda mobilyalar arasında rahatça dolaşabilmeniz…

Kural 3: Çok fazla ve büyük ölçekli desenlerden kaçının
İnanması zor olsa da büyük desenli dokular aslında mekanı daha büyük gösteriyor. Küçük alandaki büyük desenli bir duvar, sizi odanın boyutundan çıkarıp desenin etkisine çekiyor. Mekana bir sanat eseri hissi veriyor. Koyu renk duvarlar için geçerli olan aydınlatma konusu, burada da önemli. Küçük salonunuzda birden fazla desen kullanmak isterseniz, bu da mümkün. Sadece kullanılacak desenlerin ölçeklerinin farklı olmasına dikkat etmeniz gerekiyor. Yani duvarda büyük ölçekli bir duvar kağıdı kullanıyorsanız, küçük ölçekli desene sahip bir halı seçmeniz odayı boğucu değil, şık yapıyor.

Kural 4: Görsel olarak alanı genişletmek için birçok ayna kullanın.
Aynaların ışığı yansıtarak, mekana derinlik kattığı ve mekanın daha geniş görünmesini sağladığı doğru. Ancak, çok fazla ayna  kullanmak odanın içindeki nesneleri görsel olarak kopyalıyor. Dolayısıyla odaya derinlik ile birlikte karmaşa da katıyor. Aynaların boyutlarını küçük tuttuğunuzda ve sayısını abartmadığınızda hem yansıtma etkisi sağlanıyor hem de duvarlarda farklı nesnelere yer açılıyor. 


Kural 5: Küçük mekanlarda minimalist tarzı benimseyin.
Açık tonlu nötr renkler, monokrom şemalar, boş yüzeyler, İskandinav tarzı minimal mobilyalar modern bir otel odası için iyi seçimler olabilir. Fakat bir ev için hatıraların, en sevilen nesnelerin ortamda bulunmaması aidiyetsizlik hissi yaratıyor. Tabii ki burada, objeleri ve renkleri ustaca kullanmanın önemi büyük. Büyük-küçük her mekanda, her zaman gözün dinlenmesi için boş bir alana ihtiyaç olduğunu hatırlayın. 

Kural 6: Küçük mekanların tavanı beyaza boyanmalı.
Duvarlarda olduğu gibi beyaz tavanlar da küçük alanları büyük göstermek için olmazsa olmaz bir kural olarak görülüyor. Ancak, küçük odalarda tavanlar her zaman bembeyaz olmak zorunda değil. Tavan için farklı renkler denemek kulağa korkutucu gelse de, duvarlarla ve mekanın geneliyle iyi uzlaşan pastel renkler tercih edildiği sürece sorun yok. Ayrıca duvarlar ve tavan aynı renk olduğunda göz, tavan çizgisinde takılıp kalmıyor; böylece odanın hacmi daha geniş görünüyor. 

ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Hızlı Öğrenmenin Sırları
Detay

Yaşam

Hızlı Öğrenmenin Sırları

Yeni bilgileri hızlı ve etkili yollarla zihninize kazımak mı istiyorsunuz? Önerilerimize göz atın.

Ev Taşıma Sürecini Kolaylaştıracak Öneriler
Detay

Yaşam

Ev Taşıma Sürecini Kolaylaştıracak Öneriler

Yeni bir eve taşınmak hem keyifli hem de yorucu bir süreç. Doğru planlamayla bu süreci kolayca atlatmak mümkün.

Banyoda Kozmetik Organizasyonu
Detay

Yaşam

Banyoda Kozmetik Organizasyonu

Banyonuzu daha düzenli hale getirmek için biraz çaba harcamanız gerekiyor. Ama sonucu görünce mutlu olacağınız garanti.

YORUM YAZIN
  Ad *
   
  E-posta *