x

Yaşam

 

Kazaklarınıza nasıl bakmalısınız?

26.10.2018

Kazaklarınıza nasıl bakmalısınız?
   

Kazaklarınıza iyi bakmanın ve onlarla uzun yıllar geçirmenin sırrı, aslında oldukça basit: sonbahar ve kış aylarında en iyi arkadaşınız olan bu narin parçalara en sevdikleriniz kadar iyi bakmalısınız, o zaman onlar da size iyi bakarlar.

Yaşlanma belirtilerini es geçmeyin
Maalesef hiçbir ürünün ömrü sonsuz değil ve zamanla tüm kazaklar deformasyona uğruyor. Kazaklarda ve hırkalarda bu durum öncelikle kendini tüylenme olarak gösteriyor. Bu her ne kadar çok sevip sürekli giydiğiniz için bu tüylenme biraz sizden de kaynaklansa da, eskiyen her kazak zamanla tüyleniyor. En sevdiğiniz kazaklarla duygusal bağınız kadar estetik bütünlüğünüzü de korumak için, tüylenmeye başlayan kazaklarınızın üzerindeki tüyleri jiletle ya da bu iş için özel olarak tasarlanmış aletlerle tıraşlayarak yüzeyden kurtarabilirsiniz. Burada püf noktalar işlemin düz serilmiş bir kazağın üzerinde tek hamlede yapılması ve tüylerden kurtulmak için koparma yöntemine gidilmemesi.

Gevşeyen örgüleri sıkılaştırın
Çocukluğumuzda anne ve anneannelerin eşyaları arasından çıkan, bir türlü ne işe yaradığı anlaşılmayan kancalı küçük metal çubuk… Evet, tığın değeri bu noktada ortaya çıkıyor. Kış aylarında sizi sevdiğiniz kazaklarınızdan ayırmayacak, görüntüleri bozulduğu için onlardan soğumanıza fırsat tanımayacak bu kıymetli aleti erişilebilir bir yerde tutmayı unutmayın. Gevşeyen örgüler her ne kadar tümüyle tamir edilemese de, en azından bir tığ yardımıyla kazakların iç kısmına saklanarak uzun süreli kullanımı mümkün kılıyor. 

Doğru yıkama şart
Her ne kadar artık çamaşır makinelerinin neredeyse tamamında elde yıkama ve yünlü programları var olsa da, gerçek kazak yıkama yöntemi bir leğene soğuk su ve yün şampuanı koyup kazağı içinde bekletmekten geçer. Yarım saat bekletilen kazak sonradan nazikçe sıkılmalı, havluya sarılarak fazla suyu alınmalı ve düz olarak serilerek kurutulmalı. 

Kazaklarınıza işkence etmeyin
Tüm kıyafetlerin için yer alan yıkama talimatlarına kazaklar için özellikle dikkat edin. Eğer tüm ikonların üzeri kocaman bir çarpıyla işaretliyse; gitmeniz gereken adresi biliyorsunuz ve orası kesinlikle çamaşır odanız değil… Boş bir yuvarlak ile belirtilen ikon, kazaklarınızı kuru temizlemeciye emanet etmeniz gerektiğini söylüyor. Yuvarlağın için de yer alan harfler ise kuru temizlemecinizin anlayacağı dilden talimatlar… 

Muhafaza ederken özen gösterin
Kazakların her zaman katlanarak ya da rulo yapılarak korunmaları gerekiyor, sünmemeleri ve şekillerinin bozulmaması için asla askıya asılmamalılar. Kıştan kışa buluşup hasret giderdiğiniz kazaklarınızın ömrünü uzatmanın diğer yolları arasında mevsim sonunda onları yıkayıp temiz bir şekilde, nefes alan hurçlarda korumak var. Vakumlu poşetler her ne kadar iyi bir fikir gibi görünse de, paketin içinde nem barındırarak eşyalar üzerinde lekelenmeye sebep olabilirler. Yün kazaklarınızı güveden ve istenmeyen deliklerden korumak için bir kalıp sabunu birkaç parçaya bölerek hurcun çeşitli yerlerine yerleştirmeyi de unutmayın. Lavanta keseleri de güveyle mücadelede etkili bir yöntem. Üstelik kazaklarınızın mis gibi kokması da lavanta keselerinin bir diğer artısı. 

ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Hızlı Öğrenmenin Sırları
Detay

Yaşam

Hızlı Öğrenmenin Sırları

Yeni bilgileri hızlı ve etkili yollarla zihninize kazımak mı istiyorsunuz? Önerilerimize göz atın.

Ev Taşıma Sürecini Kolaylaştıracak Öneriler
Detay

Yaşam

Ev Taşıma Sürecini Kolaylaştıracak Öneriler

Yeni bir eve taşınmak hem keyifli hem de yorucu bir süreç. Doğru planlamayla bu süreci kolayca atlatmak mümkün.

Banyoda Kozmetik Organizasyonu
Detay

Yaşam

Banyoda Kozmetik Organizasyonu

Banyonuzu daha düzenli hale getirmek için biraz çaba harcamanız gerekiyor. Ama sonucu görünce mutlu olacağınız garanti.

YORUM YAZIN
  Ad *
   
  E-posta *