x

Yaşam

 

Hayatı Kolaylaştıran Mutfak Hileleri

26.10.2018

Hayatı Kolaylaştıran Mutfak Hileleri
   

Akşam yorgun argın işten eve vardığınızda bir de yemek derdiyle uğraşmak can sıkıcı olabiliyor. Birkaç ufak ipucu sayesinde akşam yemeklerinin hazırlık aşamasını kolaylaştırabilirsiniz. Böylece eğlenmeye ve dinlenmeye daha fazla zamanle enerji ayırabilirsiniz.

Yemek planı yapın
Haftalık yemek planı hazırlamak, gün boyunca zihninizi meşgul eden “Akşam ne pişirsem?” sorusunu bertaraf ediyor. Hafta sonundan bir sonraki haftanın yemek planını hazırlayın ve buzdolabınıza asın. Yemek planının bir güzel yanı da haftalık market alışverişini bu plana göre yapabilmek, böylece tam yemek hazırlıkları için kolları sıvamışken eksik bir malzeme yüzünden akşamınız alt üst olmuyor. Yemek planı yapmak israfın önüne geçmeyi de sağlıyor. 

Basit tarifler seçin
Akşam yemeği için kuşkonmaz yatağında somon pişirmenize gerek yok. Yeni ve emek isteyen tarifleri yapmak da çok zevkli elbette, ama onları hafta sonuna saklamak daha makul. Pratik ve daha önce tecrübe ettiğiniz tariflerle mutfakta geçireceğiniz dakikalardan tasarruf edin. Basit bir çorba, soslu makarna ya da bol malzemeli bir salata da akşam yemeği menüsü için gayet yeterli olabiliyor. 

Derin dondurucunuzun hakkını verin
Yaz sebzelerini ön pişirme işlemiyle pişmeye hazır bir şekilde dondurarak, artan yemekleri uygun kaplarda saklayarak mutfakta kazanabileceğiniz zamanın sınırı yok. Sadece derin dondurucuya attığınız her şeyin üzerine bir etiket yapıştırmayı ve tarihi not etmeyi unutmayın. Böylece yemeklerin tazeliği konusunda şüpheye düşmeden hazıra konabilirsiniz. 

Düdüklü tencerenizi gün yüzüne çıkarın
Mutfakların vazgeçilmezi düdüklü tencereler evde yemek yapma işini epey kolaylaştırıyor. Detaylı tariflerle uğraşacak vaktiniz ve sabrınız yoksa işten döndükten sonra birkaç çeşit sebzeyi ve isterseniz eti düdüklü tencerenize atın, bir süreliğine unutun. Siz biraz dinlenip kendinize gelene kadar nefis yemeğiniz hazır. 

Ön hazırlığı ihmal etmeyin
Hafta sonu bir-iki saatiniz mutfağa ayırarak, harcadığınız zamanı hafta içi fazlasıyla telafi edebilirsiniz. Tüm yeşillikleri iyice yıkayıp kurutarak salata malzemelerini hazır hale getirmek, soğanları küp küp doğrayarak ve bakliyatları haşlayarak derin dondurucuya atmak, sarımsakların kabuklarını ayıklayarak üzerlerini geçecek kadar zeytinyağının içinde bir kavanoza koymak gibi bilindik pratik yöntemler akşam yemeği hazırlıklarını epey kolaylaştırıyor. 

Arada bir mola verin
Hafta içi bir akşamı film eşliğinde pizza partisine ayırmak, bir arkadaşınızın evine akşam yemeği için misafir olmak, iş çıkışı partnerinizle dışarıda buluşup eve dönmeden bir şeyler atıştırmak gibi kaçamaklarla mutfak mesaisine bir-iki günlük molalar verebilirsiniz.

ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Hızlı Öğrenmenin Sırları
Detay

Yaşam

Hızlı Öğrenmenin Sırları

Yeni bilgileri hızlı ve etkili yollarla zihninize kazımak mı istiyorsunuz? Önerilerimize göz atın.

Ev Taşıma Sürecini Kolaylaştıracak Öneriler
Detay

Yaşam

Ev Taşıma Sürecini Kolaylaştıracak Öneriler

Yeni bir eve taşınmak hem keyifli hem de yorucu bir süreç. Doğru planlamayla bu süreci kolayca atlatmak mümkün.

Banyoda Kozmetik Organizasyonu
Detay

Yaşam

Banyoda Kozmetik Organizasyonu

Banyonuzu daha düzenli hale getirmek için biraz çaba harcamanız gerekiyor. Ama sonucu görünce mutlu olacağınız garanti.

YORUM YAZIN
  Ad *
   
  E-posta *