x

Yaşam

 

Ev Taşıma Sürecini Kolaylaştıracak Öneriler

30.10.2018

Ev Taşıma Sürecini Kolaylaştıracak Öneriler
   

Ev taşımak yorucu bir süreç, ama bu deneyimi bir külfet olmaktan çıkarıp taptaze keyifli bir başlangıca dönüştürecek yöntemler de var. Alınacak birkaç önlem, yapılacak birkaç hazırlık ile taşınma sürecini son derece pürüzsüz bir şekilde yönetmek mümkün.

Nakliyeci ayarlama
Nakliyeciye fazla detay verin, ama eksik detay vermeyin. Gelip eşya miktarını, eski ve yeni evin yerlerini bizzat görmeleri için ısrar edin. Her konuda en baştan anlaşarak taşınma günü ortaya çıkacak herhangi bir sürpriz karşısında üzerinize düşen önlemi almış olursunuz.

Eski eve veda
Kiralık bir evden çıkarken eşyalarınızın yeni evinize doğru yol aldığı ve geride sadece anılarınızın kaldığı o soğuk dakikalarda, duygusallığınızı kıracak çok önemli bir konu aniden yüzeye çıkacak: depozito. Ev sahibine anahtarı teslim etmeden önce evi son bir defa gün ışığında ziyaret edin, evi mümkün olduğunca temiz bırakın ve sizden kaynaklanan zararları tespit edin. Eğer mümkünse küçük tamir işlerini kendiniz yapın, yaptırın.

Kırılacaklardan kim sorumlu olacak?
Ev taşımak siz ne yaparsanız yapın masraflı bir süreç. Önemli olan bu masrafları nasıl yöneteceğiniz. Masrafları kısmak için “Ben eşyalarımı kendim paketlerim.” gibi çözümlere başvurmadan önce iki defa düşünün. Çünkü kendiniz paketlerseniz, kırılan hiçbir şeyden taşıyanlar sorumlu olmaz. Dolayısıyla eğer paketleme yeteneklerinize gerçekten güvenmiyorsanız bu işi bir bilene bırakın. Onlar hem taşıyabilecekleri ağırlıkları hem paketledikleri şeyleri kırmadan bir yerden diğerine götürmeyi sizden daha iyi biliyorlar. En kıymetli eşyalarınızı kendiniz, nakliyecilerden bağımsız olarak taşıyın.

Çöplerinizi yeni evinize taşımayın
Biriktirmek, istiflemek gibi huylarınız varsa, taşınma süreci biraz hafiflemek için harika bir fırsat. Mesela yıllardır giymediğiniz kıyafetleri artık bir daha kullanmayacağınızı kabullenin ve onlardan ayrılmak için kendinize motivasyonlar bulun: giyilebilecek durumdalarsa bağışlayın, satın, sokaktaki hayvanlara yatak yapın… Herhangi bir şey yapın, ama artık elinizde tutmayın. Dönüşüm ekonomisinin en büyük faydası her şeyinizi satabiliyor olmanız. Kullanmadığınız eşyalarınızdan kurtulursanız daha az eşya taşıtacağınız için nakliye fiyatında pazarlık payı da elde edebilirsiniz. Mutfağa özellikle dikkat edin, tarihi geçmiş hiçbir malzemeyi boşuna taşımayın.

Yeni eve yerleşme faslı
Yeni evinize eşyalar girmeden önce sadece kafanızda değil, evi gerçekten kâğıt üzerinde yerleştirin. Elinizdeki tüm büyük eşyaların ölçülerini ve yeni evinizin kabataslak bir planını çıkararak evi kâğıt üzerinde çizerek yerleştirirseniz nakliyecileri en doğru şekilde yönlendirebilirsiniz. Onlar işlerini bitirdikten sonra geriye sadece boşlukları doldurmak kalır.

Evcil hayvanların konforu önemli
Eğer evcil hayvanlarınızla beraber taşınıyorsanız, taşınma günü onları ya ayrı bir odada ya da güvendiğiniz başka bir yerde tutun. Eve çok fazla insan girip çıkması ve evin boşaltılıyor olması yeterince travmatize edici bir durum olduğu gibi, hayvanlar evden kaçma eğilimi gösterebilir. Yeni eve evcil hayvanlarınızı tüm nakliye işlemi bittikten sonra en son ve mümkünse ev temizlendikten sonra getirin. Yatmayı en sevdikleri yatak ya da tanıdık diğer oyuncak benzeri şeyleri ve ödül mamasını hazır etmeyi unutmayın. 

ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Hızlı Öğrenmenin Sırları
Detay

Yaşam

Hızlı Öğrenmenin Sırları

Yeni bilgileri hızlı ve etkili yollarla zihninize kazımak mı istiyorsunuz? Önerilerimize göz atın.

Banyoda Kozmetik Organizasyonu
Detay

Yaşam

Banyoda Kozmetik Organizasyonu

Banyonuzu daha düzenli hale getirmek için biraz çaba harcamanız gerekiyor. Ama sonucu görünce mutlu olacağınız garanti.

Daha Organize Olmanın En Keyifli Yolu: Bullet Journal
Detay

Yaşam

Daha Organize Olmanın En Keyifli Yolu: Bullet Journal

Yeni yıl kararlarınız arasında daha planlı olmak ilk sıralardaysa, Bullet Journal trendiyle yakından tanışın.

YORUM YAZIN
  Ad *
   
  E-posta *