x

Yaşam

 

Banyoda Kozmetik Organizasyonu

29.10.2018

Banyoda Kozmetik Organizasyonu
   

Banyonuzda bir türlü istediğiniz düzeni sağlayamıyor musunuz? Kozmetik dolu raflarınız, dolaplarınız gözünüze hep karmaşık mı görünüyor? Birkaç basit öneriyle banyonuzun hem daha düzenli olmasını hem de daha güzel görünmesini sağlayabilirsiniz. 

Zaman kazanın
Her renk farklı durum, mevsim ya da kombinasyona uymuyor, yaptığımız kozmetik alışverişleri de ister istemez ufak dağlar halinde birikiyor ve her bir makyaj macerası gereğinden fazla zaman alıyor. Oysa sabah erken saatte işe ya da akşam önemli bir kutlamaya yetişmeniz gerekirken süreci hızlandırmak sadece biraz daha düzenli olmaktan geçiyor. Bunun için önerebileceğimiz bir düzenleme çözümü; farklı ürün türlerini bir arada muhafaza etmek. Büyük bir makyaj kutusu ya da çantası yerine, çekmecenizde ya da ayna önünde göz kalemlerinizi, rimellerinizi, allık ve farlarınızı, kapatıcı ve pudralarınızı ayrı ayrı düzenleyerek makyaj yaparken harcadığınız süreyi kısaltmanız mümkün. Bunun için farklı markaların akrilik kutuları olduğu gibi, kullanmadığınız bardak ya da küçük kavanozları da kullanabilirsiniz. Şeffaf düzenleyiciler yolunuzu bulmanızı kolaylaştıracaktır.

Vedalaşın
Eskimiş kozmetik ürünler aslında düzenleme konusundan önce belki de hijyen ve sağlık açısından ele alınmalı. Hepimiz eskidiği halde bazı sevdiğimiz ürünleri saklamaya devam ediyoruz, oysa son kullanma tarihi geçmiş ürünler cildinizin doğal dengesini bozarken alerjik reaksiyonlara sebep oluyor. Güzelleşme çabanız ne sağlığınızdan ne de vaktinizden çalmasın diye, eskimiş kozmetik ürünlerinizden vazgeçerek hem karmaşadan kurtulabilir hem de zamandan kazanabilirsiniz.

Favorilerinizi yakın tutun
En sık kullandığınız ürünleri, kısacası en iyi arkadaşlarınızı onlara yakışır ve hemen elinizin altında olacakları bir yerde tutmak da hem banyonuzun estetiği hem de pratiklik açısından bir diğer çözüm.  Favori ürün kombinasyonunuz için onlara özel bir kutu ya da belki bir şeffaf makyaj çantası edinebilirsiniz. Böylece hem gündelik hayatta her zaman elinizin altında olurlar hem de seyahate çıkarken onları diğer makyaj malzemelerinizi arasından arayıp çıkarmanız gerekmez.

Yedeklerinizi yedekleyin
Hepimizin başına geliyor; henüz bitmemiş bir ürünün yenisini satın almak... İster bir indirime denk gelmiş olsun, ister bir promosyon sonucu makyaj kutunuzda yerini almış olsun, en sevdiğiniz rimelden iki tane aynı anda açık olup birbirinin hemen ardından kurumalarının ne kadar sinir bozucu olduğunu biliyoruz. Dolayısıyla makyaj kutunuzu düzenlerken, henüz hiç açılmamış olanları farklı bir yere ayırın ki, her biri gerçekten de vakti geldiğinde kullanıma girsin.

Yaratıcı olun
Düzenleme konularında kendinize özgü çözümler bulmaktan imtina etmeyin, yer mi yok? Yer yaratın. Uzun kablolarıyla diğer kozmetik ürünlerinin yanında çok fazla yer kaplayan özellikleriyle saç kurutma makineleri ve saç düzleştiriciler mesela… Dolap içlerinde onlara özel alanlar yaratmak için kapakların içine dosya düzenleyicileri kullanabilirsiniz. En kolay kaybolan küçük metal parçalar için –cımbız, tel toka, tırnak makası- mıknatıslı mini panolar edinebilirsiniz.

Ambalajlardan kurtulun
Çoğu zaman göze hiç de güzel görünmeyen plastik ambalajlardan kurtulup, onların yerine daha estetik çözümler bulabilirsiniz. Pamuk, makyaj temizleme pamuğu, kulak pamukları ve daha niceleri… Onları banyo dolabına zar zor sığdırmaya çalışmaktansa cam kavanozlara ya da akrilik kutulara yerleştirin ve her zaman kolaylıkla erişebileceğiniz bir yere yerleştirin. Böylece bu tür ürünlerinizi hem daha hijyenik şekilde saklarsınız hem de banyonuzd aestetik bir görünüm elde edersiniz.

ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Hızlı Öğrenmenin Sırları
Detay

Yaşam

Hızlı Öğrenmenin Sırları

Yeni bilgileri hızlı ve etkili yollarla zihninize kazımak mı istiyorsunuz? Önerilerimize göz atın.

Ev Taşıma Sürecini Kolaylaştıracak Öneriler
Detay

Yaşam

Ev Taşıma Sürecini Kolaylaştıracak Öneriler

Yeni bir eve taşınmak hem keyifli hem de yorucu bir süreç. Doğru planlamayla bu süreci kolayca atlatmak mümkün.

Daha Organize Olmanın En Keyifli Yolu: Bullet Journal
Detay

Yaşam

Daha Organize Olmanın En Keyifli Yolu: Bullet Journal

Yeni yıl kararlarınız arasında daha planlı olmak ilk sıralardaysa, Bullet Journal trendiyle yakından tanışın.

YORUM YAZIN
  Ad *
   
  E-posta *