x

Yaşam

 

Daha Organize Olmanın En Keyifli Yolu: Bullet Journal

29.10.2018

Daha Organize Olmanın En Keyifli Yolu: Bullet Journal
   

Bullet Journal trendi tüm dünyayı kasıp kavuruyor. Organize olmanın, daha planlı yaşamanın bir yolunu arıyorsanız Bullet Journal aradığınız çözüm olabilir. Bullet Journal’la tanışmak ya da onu daha yakından tanımak isteyenler için en temel sorular ve cevapları burada. 

Bullet Journal nasıl doğdu?
Bullet Journal ya da kısa ismiyle BuJo, New York’ta yaşayan dijital ürün tasarımcısı Ryder Carroll tarafından tasarlandı. Carol, çocukluğu boyunca çeşitli öğrenme bozukluklarıyla mücadele etti. Yetişkinliğinde de hayatını organize etmek, işlerini planlamak onun için hep zordu. Sıradan not alma yöntemi onun için yeterli değildi. Carroll, kişisel kargaşasına son vermek ve verimliliğini artırmak için bir not sistemi geliştirmek üzere yola çıktı, yaklaşık 10 yıl üzerine çalıştıktan sonra Bullet Journal sistemini oluşturdu. Sistemin nasıl uygulandığına dair detayları ve yaratıcı fikirleri bulletjournal.com adresinde paylaştı. 

Bullet Journal’ın diğer ajandalardan, yapılacak işler listelerinden farkı ne?
Bullet Journal, günlük işleri planlamanın işlevsel bir yolu. Bullet Journal’ın sıradan bir ajandadan ya da yapılacak işler listesinden farkı kısa notlar almayı kolay ve pratik hale getirmesi. Kişiselleştirilmeye müsait yaratıcı başlıklarla, çizimlerle not tutma işini tekdüze olmaktan çıkarıp zevk haline getiriyor. Yeteneğinize göre grafikler, semboller, size ilham veren alıntılar, ilüstrasyonlarla da sayfalarınızı süsleyebilirsiniz. 

Bullet Journal tutmak için neler gerekiyor? 
Boş bir defter ve bir kalem… Bullet Jornal tutmak için tek ihtiyacınız bunlar. Seçtiğiniz defter ne çok büyük ne de küçük olmalı. Yanınızda taşıyabileceğiniz ve yeterince detaya yer verebileceğiniz büyüklükteki A5 boyutu ideal. Noktalı defterleri kullanmak daha çizim yapmak açısından pratik. Defterinizin görselliğine de önem veriyorsanız alışveriş listenize cetvel, rengarenk keçeli kalemler, bantlar ve etiketler de ekleyebilirsiniz. 

Bullet Journal nasıl tutuluyor? 
Bullet Journal tutarken boş sayfaları kendiniz numaralandırıyorsunuz, indeksi kendiniz oluşturuyorsunuz. İndeks, bir nevi içindekiler sayfası. Defter içerisindeki önemli başlıkları burada sıralıyor ve karşılarına sayfa numaralarını yazıyorsunuz. İndeksi ilk günden doldurmanız gerekmiyor, defteri kullandıkça indeksi güncelleyebilirsiniz. Her şeyi indekse yazmak zorunda değilsiniz, sadece önemli kısımları indekse aktarmanız yeterli. Farklı kategorilerdeki notlarınızı basit sembollerle ya da renk kodlarıyla işaretlemek, kısa ve öz cümlelerle not tutmak Bullet Journal’ın temeli. Kullandığınız sembollerin, renklerin anlamları için defterin ilk sayfalarına bir rehber oluşturmanız öneriliyor. 

Bullet Journal’a neleri not edebilirim?
Günlük görevler, randevular, serbest çağrışımlı düşünceler, market listesi… Bullet Journal’a sadece yapılacak işleri değil, alışveriş listenizi, kilo verme hedeflerinizi, seyahat planlarınızı, izlemek istediğiniz filmleri, okuduğunuz kitaplarla ilgili izlenimlerinizi de yazabilirsiniz. Sistemin en güzel yanı kişiselleştirilebilmesi. Haftalık, aylık takvimler çizmek ve önemli görevleri bu takvimler üzerinde not etmek, yıllık takvim üzerinde uzun vadeli planları sıralamak da sıklıkla kullanılan yöntemlerden.

Nerelerden ilham alabilirim?
Bullet Journal için başlıca kaynak Ryder Carroll’ın yayınladığı bulletjournal.com sitesi. Nasıl başlamanız gerektiğine bir türlü karar veremiyorsanız YouTube’daki Bullet Journal videolarıyla işe başlayabilirsiniz. Instagram’da #bulletjournal, #bujo, #bujoinspiration gibi etiketleri aratarak ilham verici Bullet Journal örnekleri görebilirsiniz. Pinterest’te Bullet Journal açısından zengin bir kaynak.
 

ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Hızlı Öğrenmenin Sırları
Detay

Yaşam

Hızlı Öğrenmenin Sırları

Yeni bilgileri hızlı ve etkili yollarla zihninize kazımak mı istiyorsunuz? Önerilerimize göz atın.

Ev Taşıma Sürecini Kolaylaştıracak Öneriler
Detay

Yaşam

Ev Taşıma Sürecini Kolaylaştıracak Öneriler

Yeni bir eve taşınmak hem keyifli hem de yorucu bir süreç. Doğru planlamayla bu süreci kolayca atlatmak mümkün.

Banyoda Kozmetik Organizasyonu
Detay

Yaşam

Banyoda Kozmetik Organizasyonu

Banyonuzu daha düzenli hale getirmek için biraz çaba harcamanız gerekiyor. Ama sonucu görünce mutlu olacağınız garanti.

YORUM YAZIN
  Ad *
   
  E-posta *