x

Yaşam

 

Hızlı Öğrenmenin Sırları

01.11.2018

Hızlı Öğrenmenin Sırları
   

Da Vinci, Edison, Einstein… Tarihin en önemli dehalarının ortak özelliklerinden biri hızlı ve etkin öğrenme yeteneğine sahip olmaları. Ama bu sadece onlara özgü bir özellik değil. Bazı temel kuralları yaşam tarzına adapte edenler hızlı öğrenme konusunda üstün bir kapasiteye ulaşabilir. 

Önce sağlıklı alışkanlıklar edinin
Belki bildiğiniz bir şey, ama tekrarlamak da fayda var. Protein zengini bir kahvaltıyla güne başlamak, yaratıcılığın genellikle en aktif olduğu sabah saatleri için ilk adım. Öğle yemeği içinse en ideali hafif beslenmeniz. Bu arada kan dolaşımında yaşanan sorunlar konsantrasyona da doğrudan yansıyor. Uzun süre aynı pozisyonda oturarak çalışıyorsanız arada bir bacaklarınızı sallayarak ya da ofiste kısa turlar atarak kan dolaşımınızı harekete geçirebilirsiniz. Hafıza kaybına karşı koruyuculuğu kanıtlanan Gingko Biloba’yı da diyetinize dahil edebilirsiniz. 

Başkasına öğretin
Eğitmenler bir konuyu öğretmek için hazırlık yaptıklarında zihinlerinde bilgiyi organize ediyorlar. Bu da bilgilerin hızla pekişmesini sağlıyor. Washington Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma yeni öğrendiklerinizi bir başkasına öğretmeye çalışmanın, a konunun anahtar noktalarını daha iyi anlamanızı ve kendi öğrendiklerinizi pekiştirmenizi sağladığını ortaya koydu. Öğretme süreci sonunda öncesinde hatırladıklarınızdan daha fazlasını hatırlayabiliyorsunuz. 

Kağıt-kalemle not tutun
Evet, dizüstü bilgisayarlarımızla her şeyi daha kolay yapabiliyoruz. Not tutmak da dahil. Ancak konu yeni bir şey öğrenmek olduğunda kağıt-kalem ikilisiyle eski usül not tutmak en iyisi. Princeton Üniversitesi ve UCLA araştırmacıları kağıt-kalemle not tutan öğrencilerin daha aktif dinlediklerini ve bir konunun önemli başlıklarını daha kolay algılayabildiklerini ortaya çıkardılar. Dizüstü bilgisayarla not almak ise zihni daha az çalıştıran bir yöntem. Bilgisayarın dikkat dapıtan pek çok unsuru barındırması da başka bir eksisi. 

Uykusuz kalmayın
Dr. Maxwell Maltz ‘Psycho-Cybernetics’ kitabında herhangi bir konuda tıkandığında soruna odaklanarak kısa bir uyku çekenlerin çoğu zaman çözümle uyandıklarına işaret ediyor. Bu arada uzmanlar aralıksız çalışmaktansa her saat için 5-15 dakikalık aralar vermeyi öneriyorlar. Kısa bir yürüyüşe çıkmak odaklanmanızı artırmak için ideal. Beyninizin sınırlarını oyun yoluyla genişletmenin etkin yöntemlerinden biri de, odak noktanızı teknik ve teknik olmayan arasında değiştirerek ilerlemek.

Hafıza tekniklerinden faydalanın
Geçmişi hatırlamaya dayalı egzersizlerin öğrenmede faydası büyük. Müzik, anıları çağırmak için en etkin yollardan biri. Peki ya hızlı okuma? Bu teknik ana hatları kaçırmamıza mı neden olur, yoksa konu dışı olanların filtrelenmesine mi yarar? Bu tartışmaya girmeden hızlı okuma egzersizleri yapabilir, gerekirse metnin üzerinden tekrar geçebilirsiniz. Akronim (kısaltma) ve mnemonik (anımsatıcı) araçlarla da egzersiz yapmak öneriler arasında.

Gerçekleştirmek istediğiniz şeyin şemasını ya da kendisini çizmek, sembol ve işaret öğrenmek, beyin haritası üzerinden plan yapmak, bilgilendirme ve öğrenme amaçlı tasarımlar, çizimler yapmak gibi görsel yardımcılar hafıza ve öğrenme üzerine diğer faydalı teknikler. Kendi kendinizi motive etmenin bilimsel yollarıyla, yabancı dil öğrenmek gibi destekleyici tekniklerle beyninizi etkin öğrenmeye alıştırmanın sizin elinizde olduğunu unutmayın.
 

ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Ev Taşıma Sürecini Kolaylaştıracak Öneriler
Detay

Yaşam

Ev Taşıma Sürecini Kolaylaştıracak Öneriler

Yeni bir eve taşınmak hem keyifli hem de yorucu bir süreç. Doğru planlamayla bu süreci kolayca atlatmak mümkün.

Banyoda Kozmetik Organizasyonu
Detay

Yaşam

Banyoda Kozmetik Organizasyonu

Banyonuzu daha düzenli hale getirmek için biraz çaba harcamanız gerekiyor. Ama sonucu görünce mutlu olacağınız garanti.

Daha Organize Olmanın En Keyifli Yolu: Bullet Journal
Detay

Yaşam

Daha Organize Olmanın En Keyifli Yolu: Bullet Journal

Yeni yıl kararlarınız arasında daha planlı olmak ilk sıralardaysa, Bullet Journal trendiyle yakından tanışın.

YORUM YAZIN
  Ad *
   
  E-posta *