x

Yaşam

 

Dünyanın En Mutluluk Veren Şarkısı

16.01.2017

Dünyanın En Mutluluk Veren Şarkısı
   

Bugüne kadar mutluluk ve müzik dinlemek arasındaki bağlantıları araştıran sayısız çalışmalar yapıldı. Bu araştırmaların birinde iki hafta boyunca eğlenceli ve neşeli şarkılar dinlemenin sonucu tahmin edildiği gibi oldu: türden bağımsız olarak hareketli, neşeli ve canlı müzik, insanların daha mutlu olmasını sağlıyor. (Missouri Üniversitesi’nin 2013 yılında yaptığı araştırmanın detaylarını buradan öğrenebilirsiniz)

Ancak görünen o ki bu sonuç, bazı bilim insanları için yeterince tatmin edici olmadı ve içlerinden biri, bir süre önce ‘en mutlu şarkı’yı bulmak üzere yola çıktı (ve galiba buldu).  

Nörobilimci Jacob Jolij, 50 yıllık dönemde yer alan 126 şarkıyı inceleyerek mutluluk veren şarkıların formülünü ortaya çıkarmak istedi. İngiliz elektronik şirketi Alba da insanlara en mutluluk veren şarkıları bulmak için yüzlerce kişiyle birebir anketler düzenledi.

Jolji, Alba’nın yaptığı anket sonuçlarını inceleyerek en yüksek skora ulaşan şarkıları değerlendirmeye aldı. Bu çalışmasında şarkıların, dakikadaki vuruş sayılarını (BPM), anahtarlarını ve konularını incelerken şarkı sözlerini de analiz etti.

Araştırmasının sonucunu şu ifadelerle açıkladı: “Bu çalışma, ortaya oldukça açık bir model çıkardı. ‘İyi hissettiren’ bir şarkıdaki ortalama tempo, sıradan bir pop şarkısına göre çok daha yüksek. Pop şarkıların ortalama temposu yaklaşık olarak 118 BPM, iyi hissettiren şarkılardaki ortalama tempo ise 140-150 BPM arasında değişiyor.”
Böylece ‘mutluluk’ kriterini karşılayarak oyların 3’te 2’sini kazanan şarkı Queen’den Don’t Stop Me Now oldu.

Ancak bu araştırmanın yayınlanmasının ardından bazı Reddit kullanıcıları bu sonuca katılmadıkları yönünde açıklamalarda bulundu ve 2 bin katılımcının dünyanın en mutlu şarkısını seçmek için yeterli bir çoğunluk olmadığını ifade etti.

Karar elbette dinleyicilere ait ve konu da biraz öznel. Peki, Freddie Mercury’nin sesi size de mutluluk vermiyor mu?

ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Hızlı Öğrenmenin Sırları
Detay

Yaşam

Hızlı Öğrenmenin Sırları

Yeni bilgileri hızlı ve etkili yollarla zihninize kazımak mı istiyorsunuz? Önerilerimize göz atın.

Ev Taşıma Sürecini Kolaylaştıracak Öneriler
Detay

Yaşam

Ev Taşıma Sürecini Kolaylaştıracak Öneriler

Yeni bir eve taşınmak hem keyifli hem de yorucu bir süreç. Doğru planlamayla bu süreci kolayca atlatmak mümkün.

Banyoda Kozmetik Organizasyonu
Detay

Yaşam

Banyoda Kozmetik Organizasyonu

Banyonuzu daha düzenli hale getirmek için biraz çaba harcamanız gerekiyor. Ama sonucu görünce mutlu olacağınız garanti.

YORUM YAZIN
  Ad *
   
  E-posta *