x

Yaşam

 

Dinlenmek ve Rahatlamak

23.01.2017

Dinlenmek ve Rahatlamak
   

Haftada bir ya da iki gece uykumuzu sağlıklı bir şekilde alabiliyoruz. Çünkü toplumun başarılı bireyleri olabilmek için uyku ihtiyacımızı değil, çalışma saatlerini dikkate almamız gerekiyor, değil mi? Yoğun ve koşuşturmayla hızla geçen haftanın sonuna bir şekilde ulaşıyoruz ve yeni hafta başlayınca bir dahaki hafta daha çok dinleneceğimizin sözünü veriyoruz kendimize. 

Uykuyla başladık söze çünkü uyumak dinlenmenin en kestirme yolu. Zira 134 ülkede 18 binden fazla katılımcıyla yürütülen ‘Rest Test’ (Dinlenme Testi) araştırmasından çıkan sonuçlara göre kestirmek veya gözleri dinlendirmek yeterli değil, gerçekten dinlenmek için uyumak gerekiyor.

Bunun dışında okumak, daydreaming yani gündüz düşlerine dalmak da bilinçli dinlenme yöntemleri olarak beliriyor: hayatın zorunluluklarından oluşan ritmin dışına çıkmayı sağlayan bilinçli ve zaruri deneyimlerin tamamı dinlenmektir.
Rest and Discontents adlı bir sergide sergilenecek kadar dikkat çekici olan Rest Test araştırmasının sonuçları, dinlenmenin sınırlarının belirsiz olduğunu gösteriyor. Bazıları için dinlenmek, çalışmanın tersi; bazıları içinse gürültü ve karmaşanın olmaması hali.

Dinlenmenin Yolunu Aramak
Yazar Alexa Pang, dinlenme konusunu kapsamlı bir şekilde ele aldığı “Dinlenmek: daha az çalışınca neden daha fazla işi tamamlarsınız?” adlı kitabında çalışma ve dinlenmenin karşıt güçler olmadığını aksine, hayati ve karşılıklı bir işbirliğinde olduklarına dikkat çekiyor.

Yaratıcı bir düşünme şekli için dinlenmenin önemini vurgulayan Pang, bunun öğrenilebilecek bir kabiliyet olduğunu vurguluyor; tıpkı bir müzik enstrümanı çalmayı öğrenmenin ya da bir spor dalında daha iyi olmanın pratik gerektirmesi gibi, dinlenmek de deneyim ve çalışmayla öğrenilebilir.

Kitapta Charles Darwin’den Steve Jobs’a kadar birçok kişiden konuyla ilgili alıntılarda bulunarak görüşünü destekleyen yazar, dinlenme konusunun da tıpkı çalışmak gibi mecburiyetler arasına konulmasını ısrarla öneriyor. Bahanelerle ve işleri yetiştirme zorunluluklarıyla ise hiç ilgilenmeden diyor ki “Günlük rutininize dinlenmeyi mutlaka dahil edin.”

Dinlenerek çalışabilirsiniz. Bu konuda önerdiği yöntemlerden biri, Silikon Vadisi yöneticilerinin de giderek daha fazla tercih etmeye başladığı gibi yürüyüşlü toplantılar yapmak. Yani iş ortaklarınızı alıyorsunuz ve sakin bir yerde, bir parkta, şirketin bahçesinde ya da sadece koridorda yürüyüş yaparken konuşulması gerekenleri konuşuyorsunuz.

Bağlantıdaki Beyin
Genel kabul gören ve inanmaya hazır olduğumuz yaklaşımlardan biri, günde sadece 4 saat etkili bir şekilde çalışabildiğimizi savunuyor. Öte yandan yaratıcılık gerektiren işlerde çalışanlar veya yaratıcılık yönü ağır basanlar ise 9-6 çalışma düzeninde, hatırı sayılır bir zamanı mailleri kontrol ederek geçirmekten zaten pek hoşlanmıyor.

Kitapta bahsedilen önemli bölümlerden biri de bu; çalışma ve odaklanma saatlere indirgenemez, diyor. Yoğun bir konsantrasyon gerektiren bir işi yaptıktan sonra, odaklanmanın sekteye uğramaması için ara vermeden devam etmenin aslında doğru bir yaklaşım olmadığını iddia ediyor. Yani ara verip dinlendikten sonra zihniniz zor ve odaklanma gerektiren konulara yeniden kolayca konsantre olabilir ve beyindeki ilgili merkezler -bir açma tuşuna basılmış gibi- aniden ve daha yoğun bir şekilde işe koyulabilir. Ve bu merkezler hafızadan bilişsel süreçlere kadar içsel yaşantımızla doğrudan bağlantılı; bu yüzden çalışırken ara vermesi ve dinlenmesi gerekiyor.

Evet, birçoğumuz için öğle yemeğinden sonra 1-2 saat uyumak bir seçenek bile değil. Ama en azından dinlenmek için kendinize izin verdiğinizde beyindeki sinir bağlantıları için hayati önemi olan bir şey yaptığınızı hatırlayın ve ortaya daha iyi işler çıkarmak istiyorsanız dinlenmeyi unutmayın.

ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Yaza Özel 9 Dekorasyon Önerisi
Detay

Yaşam

Yaza Özel 9 Dekorasyon Önerisi

Yaz enerjisini yaşam alanlarınıza taşıyın.

Yapay Zekaya Göre Şampiyon Almanya
Detay

Yaşam

Yapay Zekaya Göre Şampiyon Almanya

Dünya Kupası’nda yapay zeka tahminleri.

Babalar Günü Kutlu Olsun!
Detay

Yaşam

Babalar Günü Kutlu Olsun!

En süper babalar günü aktiviteleri ve film listesi...

YORUM YAZIN
  Ad *
   
  E-posta *