Yaşam

 

Tek Başına Olmak

14.02.2017

Tek Başına Olmak
   


Tek başına olmayı, yakınları ve arkadaşları kadar sorun etmeyen, aslında yalnız olmaktan keyif alanlar; bir dahaki sefere teyzeniz “Niye hala sevgilin yok?” diye sorduğunda bilimsel gerçeklerle desteklenmiş yanıtlar verebilirsiniz.

Bekar olmanın başarısızlıkla eş tutulduğu zamanlar vardı. Fakat toplumsal değişimlerle birlikte bu, kutlanacak bir şeye dönüşmeye başlıyor. Tek başına olmak artık acınası bir hal değil, bilakis giderek daha fazla insanın tercih ettiği bir yaşam şekli.

‘Single’ durum, her şeyden önce mümkün olan en iyi ve olumlu anlamda üstelik kimseyi kırmadan bencil olabilmenize imkan veriyor. Kendinize, yaşamdaki amaçlarınıza ve sizi gerçekten mutlu eden şeylere daha kolay hatta zahmetsizce odaklanabiliyorsunuz.
Son yıllarda yapılan birçok araştırma da ‘bekarlık sultanlıktır’ görüşünü destekleyen sonuçları sıralıyor. Ancak yine de yalnızlığa hala çok sıra dışı bir şeymiş gibi yaklaşan insanlar var, tüm bekarların çaresizce kendilerini tamamlayacak birini aradıklarını ve yalnız gecelerde gözyaşlarına boğulduklarını falan düşünüyorlar. Hayır, bütün yalnızlar Bridget Jones değil.

Bilim diyor ki ilişki yaşamak bazı insanlara uymuyor. Birkaç sene önce Yeni Zelanda’da yapılan bir araştırmaya göre  anlaşmazlık ve çatışmalardan kaçınan insanlar, bir ilişki yaşamadıklarında çok daha mutlu oluyor. Hatta tek başınalığı seçen birçok insan, ‘diğer yarısı’ olmadan aslında daha tam ve mutlu olduğunu hissediyor. Independent derlemesiyle yalnızlığın en güzel 5 yanı şöyle:

Daha yakın dostluklar ve arkadaşlıklar kurabiliyorsunuz. Araştırmalara göre yalnız olanlar, aileleri ve arkadaşlarıyla çok daha iyi ilişkiler kurabiliyor. Bu sonucun akla getirdiği: Herkesin mutlaka bir sevgilisi olduğunda yüzünü görmediği bir arkadaşı vardır ve bu arkadaş, ilişkisi bitince arkadaşlarına geri döner.  

Daha fit oluyorsunuz. 2013 yılında yapılan bir araştırmaya göre yeni evlenen mutlu çiftlerin büyük bir bölümü ortalama 4 yıl sonra kilo almaya başlıyor. İlişkisi olanlar veya evli olanlar spor rutinlerini aksatmaya hatta bırakmaya daha yatkın. Boşanmış veya hiç evlenmemiş de olsa yalnız olanların daha iyi, sağlıklı ve güçlü bir vücudu var.
 
İşiniz sizi daha fazla tatmin ediyor. Yalnız olduğunuzda işlerinize ve kariyerinize suçluluk hissetmeden odaklanabilirsiniz. Ve eğer bu sizi mutlu ediyorsa harika! Araştırmalara göre tek başına olanlar yaptıkları işten de daha fazla keyif alıyor ve işlerinde bir değer yaratmaya daha yatkın oluyor.
 
Maddi manevi özgürlük. Eşinizin akrabalarını ziyaret etmek, doğum günü partilerine ve düğünlere katılmak… İsteseniz de istemeseniz de orada olmanız gereken etkinliklerden kurtulmakla birlikte daha az para harcıyorsunuz. Bir araştırmaya  göre yalnız olanların, bir ilişkisi olanlara kıyasla çok daha az harcaması ve borcu oluyor.
 
Daha iyi uyuyorsunuz. Uyku sağlığı, yaşam kalitesi için çok önemli. Tek başına uyuduğunuzda çok daha rahat uyursunuz. Ve rahat uyuduğunuzda ertesi günkü modunuz daha iyi olur, bu da yaptığınız her şeye yansır.
 
Şüphesiz mutlu bir ilişki yaşamanın da çok güzel tarafları var. Ancak tek başınalığın, kurtulmayı dilemenizi gerektiren değil, aşırı keyif alabileceğiniz ve güzel taraflarını keşfedebileceğiniz bir durum olduğunu unutmayın, tadını çıkarın. 


ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
​Düğünlerde Yaşanan Pişmanlıklar
Detay

Yaşam

​Düğünlerde Yaşanan Pişmanlıklar

Düğün hazırlıkları yapanların dikkatine!

​Japon Tasarruf Yöntemi
Detay

Yaşam

​Japon Tasarruf Yöntemi

Kakeibo: Pratik bir bütçe tasarrufu yönetimi.

​İşten Sonra Gününüz Nasıl Geçiyor?
Detay

Yaşam

​İşten Sonra Gününüz Nasıl Geçiyor?

Mutluluk küçük şeylerde saklıdır.

YORUM YAZIN
  Ad *
   
  E-posta *