x

Yaşam

 

‘Like’ İhtiyacı Duymayanlar

03.03.2017

‘Like’ İhtiyacı Duymayanlar
   

ABD’li Cornell Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, sosyal medyanın getirdiği ego desteklerine karşı bağışıklığı olan bir kişilik tipi belgeledi.

New York’taki Cornell Üniversitesi’nin İnsan Gelişimi Bölümü Profesörü Anthony Burrow’un da başında olduğu araştırma, hayatta “belirli bir hedefi olan” insanların like peşinde koşmadıklarını gösteriyor. Bu çalışma belirli bir amacı bulunan insanları ise “kendini yöneten, geleceğe ve başkalarına faydalı olmaya odaklı” ayrıca ‘süregelen bir motivasyona sahip’ şeklinde tanımlıyor.

Akademik psikoloji yayını olan Deneysel Sosyal Psikoloji Dergisi’nde (Journal of Experimental Social Psychology) yayınlanan “Kaç beğeni aldım?” (How many likes did I get?) adlı araştırma, sosyal medyadaki olumlu geri dönüşler ve kendine güven arasındaki ilişkiyi inceliyor.

Araştırmanın başındaki diğer isim, Nicolette Rainone tarafından açıklanan hipoteze göre, amacı olan kişiler sosyal medyadaki geri dönüşler ve kendilerine duydukları güven arasındaki bağlantıyı dengeli bir şekilde kontrol altında tutabiliyor çünkü sosyal medya geri dönüşleri üzerinden algıladıkları ödüller, yani beğeni sayısı, olumlu yorumlar ve iltifatlar karşısında dürtüsel tepkilerini engelleyebiliyorlar. Ayrıca Facebook’ta aldıkları bir beğeninin anlık desteğine nazaran kısa vadede gelecekteki daha büyük teşvikleri ön planda tutabiliyorlar.

Bu çalışmada iki deney grubuyla çalışıldı. İlk grup, yani ABD çapındaki 250 Facebook kullanıcısı, paylaştıkları fotoğrafa aldıkları beğenilerle birlikte kendilerine olan güven ve hayattaki amaçları ile değerlendirildi.

İkinci grupta yer alan yaklaşık 100 üniversite öğrencisinin hesapları ise sahte bir Facebook sitesi olan ‘Faces of the Ivies’ üzerine kuruldu. Öğrenciler fotoğraflarının yüksek, orta veya düşük beğeni aldığı yönünde bilgilendirildi.

İki deney grubunun aldıkları sanal geri dönüşler ve kendilerine olan güvenlerine yönelik değerlendirmelerde, hayatta gerçek bir amacı olmayanların Facebook beğenilerinden daha fazla destek aldığı ve egolarının okşandığı sonucuna vardı.

Nicolette Rainone, bir amaca sahip olmanın faydalarını şöyle açıklıyor: “Hayatta bir amacınız olması, duygusal açıdan daha dengeli olmanıza yardımcı olur ki, bu da başarılı bir akademi hayatı ve iş yaşamı için hayati öneme sahiptir.” 

ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
​Bebek Bakımıyla İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar
Detay

Yaşam

​Bebek Bakımıyla İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar

Doç. Dr. Nermin Tansuğ bebek bakımıyla ilgili doğru bilinen yanlışları anlattı.

​MomTalks 2018’de Bilinçli Ebeveynlik Konuşulacak
Detay

Yaşam

​MomTalks 2018’de Bilinçli Ebeveynlik Konuşulacak

Anneler, alanında uzman isimler ve akademisyenler bu yıl “Bilinçli Ebeveynlik” teması altında buluşuyor.

​Nisan Ayı Burç Yorumları
Detay

Yaşam

​Nisan Ayı Burç Yorumları

Güneş, bu ay Koç burcunda.

YORUM YAZIN
  Ad *
   
  E-posta *