x

Yaşam

 

Dünya Emekçi Kadınlar Günü

08.03.2017

Dünya Emekçi Kadınlar Günü
   

New York-8 Mart 1857: 40 bin dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları istemiyle çalıştıkları tekstil fabrikasında greve başladı. Bu grev esnasında polis işçilere saldırdı ve onları fabrikaya kilitledi. İşçilerin fabrikaya kilitlenmesinin ardından çıkan yangında, işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamaması sonucunda çoğu kadın 129 işçi hayatını kaybetti.

Ölen işçilerin cenaze törenine 100 bini aşkın kişi katıldı. Bu olaydan 53 sene sonra, 26-27 Ağustos 1910 tarihinde Danimarka-Kopenhag’da düzenlenen 2. Enternasyonale Bağlı Kadınlar toplantısında Almanya Sosyal Demokrat Partisi önderlerinden Clara Zetkin, 8 Mart 1857 tarihinde tekstil fabrikası yangınında ölen kadın işçiler anısına 8 Mart’ın “Dünya Emekçi Kadınlar Günü” olarak anılması önerisini getirdi ve öneri oybirliğiyle kabul edildi.
Ancak, 8 Mart tarihinin Dünya Emekçi Kadınlar günü olarak anılması, tam olarak 1921’de Moskova'da gerçekleştirilen 3. Uluslararası Kadınlar Konferansı’nda gerçekleşti. I. ve II. Dünya Savaşı yılları arasında bazı ülkelerde anılması yasaklanan Dünya Kadınlar Günü, 1960’lı yılların sonunda ABD’de yeniden anılmaya başlanınca daha güçlü bir şekilde gündeme geldi. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 16 Aralık 1977 tarihinde 8 Mart’ın "Dünya Kadınlar Günü" olarak anılmasını kabul etti. Türkiye’de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ilk kez 1921 yılında “Emekçi Kadınlar Günü” olarak kutlanmaya başlansa da, dönemin siyasi elitlerinin kadın hareketine vurduğu darbeler yüzünden 1975 yılına kadar 8 Mart günü sokağa taşınamadı.

'Sistem' uzun yıllardır 8 Mart’ın içini boşaltıp, onu “Uluslararası Emekçi Kadınlar Günü”nden “Dünya Kadınlar Günü”ne dönüştürmeye çalışıyor. Oysa 8 Martlar kadın işçilerin ve emekçilerin kapitalist düzene karşı verdikleri mücadelenin bir simgesi. 8 Mart ve Feminizm

Feminizm
18. yüzyılda Fransa’da filozoflar ve kadın yazarlarca ortaya atılan ve savunulan, daha sonraki yüzyıllarda her toplumda yandaş bulan, kadının siyasal ve toplumsal haklar bakımından erkekle eşit olması gerektiğini öne süren ve bunu gerçekleştirmeye çalışan akım.

8 Mart ve Feminizm yazısında da vurgulandığı gibi tek bir feminist hareketten söz edilmesi pek mümkün görünmüyor. Feminist hareket, sosyalist feministlerden burjuva feminizmine kadar geniş bir yelpazeyi kapsıyor. Yani bunun temelinde de yine kapitalizmin doğal sonucu olan bir sınıfsal ayrım var. 

“Erkek egemen bir sistemin varlığı ortaya konduktan ve bu sistem içerisinde kadınların ezildiğini ve/veya sömürüldüğünü saptadıktan sonra bu sisteme karşı kadınların mücadelesinin erkeklerle birlikte verilmesi gerektiğini düşünmek; devrimci değil fazlasıyla aydınlanmacı bir tavır olur. Erkeklerin de bir parçası olduğu erkek egemenliğine karşı mücadele sadece kadınlarla verilebilir ve erkek egemen düzeni yıkacak olan da kadınlar olacaktır.”

Ve elbette feminizm de görünürlük kazanmaya başlayıp yaygınlaştıkça kapitalizmin ilgi alanına girmekten hatta malzemesi olmaktan kurtulamıyor. Feminizm de tıpkı Emekçi Kadınlar Günü gibi içi boşaltılarak bir konsepte, tüketimi teşvik etmek/marka imajını desteklemek için reklam filmlerine kısacası bir pazarlama aracına dönüşüyor. “Kadınlar Güçlüdür!” “Kadınlar Azimlidir!” “Kadınlar Zoru Başarır!” ancak ne feminizm de ne de Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde asıl mesele bu değil.

“Kadın erkek, tüm düzgün insanlar feministtirler. Feminist olmayan yegane insanlar, kadınların erkeklerden doğuştan bir eksikliği olduğunu ve erkeklere bahşedilen saygıyı ve olanakları onların hak etmediklerini düşünenlerdir. Ya feministsiniz, ya da seksist. İşaretlenecek 'Diğeri' diye bir kutu yok” Ani Di Franco.

ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Yaza Özel 9 Dekorasyon Önerisi
Detay

Yaşam

Yaza Özel 9 Dekorasyon Önerisi

Yaz enerjisini yaşam alanlarınıza taşıyın.

Yapay Zekaya Göre Şampiyon Almanya
Detay

Yaşam

Yapay Zekaya Göre Şampiyon Almanya

Dünya Kupası’nda yapay zeka tahminleri.

Babalar Günü Kutlu Olsun!
Detay

Yaşam

Babalar Günü Kutlu Olsun!

En süper babalar günü aktiviteleri ve film listesi...

YORUM YAZIN
  Ad *
   
  E-posta *