x

Yaşam

 

Hafızayı Geliştirmek İçin En Etkili Yol

14.03.2017

Hafızayı Geliştirmek İçin En Etkili Yol
   

Ezberlemek, örneğin pi sayısının rakamlarını ya da çok sevdiğinizi upuzun bir şiiri veya öğrendiğiniz bir dilin kurallarını unutmamanın tek yolu aşırı tekrar ve güçlü bir adanmışlık değil. Yerleştirme tekniği adlı çok eski bir yöntemin, ezberleme konusunda son derece yardımcı olduğunu gösteren bir çalışmanın sonuçları açıklandı. Çalışmanın bir sonucu da ezbere yönelik çalışmaların beyin fonksiyonlarında uzun süreli etkiler yarattığı oldu.

Her yıl düzenlenen Dünya Hafıza Şampiyonası’nda yarışan ilk 50 katılımcının 23’ü nöro bilimciler tarafından incelendi. Bu 23 kişiye 72 tane ismi ezberlemeleri için 20 dakika müddet verildi. 20 dakikanın sonunda çoğunluk 72 isimden 71’ini hatırlayabildi. Herhangi bir hafıza eğitiminden geçmeyen kontrol grubundaki kişiler ise listedeki ortalama 26 kelimeyi hatırlayabildi. Ancak 40 gün boyunca günde 30 dakika kadar Yerleştirme Tekniği ile çalışan kontrol grubu katılımcıları listedeki 62 ismi hatırlayabildi hatta eğitimden 4 ay sonra dahi bu kelimeleri unutmadı.

Akademik Neuro dergisinde yayınlanan çalışmanın başındaki isimlerden biri ve Radboud Üniversitesi’nde nöro bilimci olan Nils Müller, şampiyona katılımcılarının beyinlerinde daha farklı bağlantılar olduğu ya da doğuştan bir yetenekleri olup olmadığının da araştırıldığını belirtiyor.

Ancak cevaplar hayır ve hayır. Hem yarışmaya katılan hem de yerleştirme tekniği eğitimini uygulayan kontrol grubunda yer alan katılımcıların MR taramalarına göre beyinleri arasında bu yönde dikkat çeken bir farklılık yok. Fakat katılımcılar kelime listesini hatırlarken yapılan MR taramalarında iki grup arasındaki farklılıkların, eğitim sürecinden sonra azaldığı belirtiliyor.

Araştırmanın başındaki diğer isim Martin Dresler şöyle diyor, “Hafıza stratejileri bir kez öğrenilip uygulanmaya başlandığında çok fazla bir eğitim gerekmeden de yüksek performansa ulaşılabildiğini gördük.”

Peki, yerleştirme tekniği nedir ve nasıl uygulanır?

Rivayete göre M.Ö. 5. yüzyılda Yunan şair Simonides bir davete katılır. Uşağının getirdiği mesajı almak için dışarı çıktığı sırada tavan çöker ve davetteki herkes ölür. Ortada ciddi bir sorun vardır; kimse hangi cesedin kime ait olduğunu hatta kutlamaya kimlerin katıldığını tam olarak bilememektedir.

Simonides gözlerini kapar ve mekanı gözünde canlandırır,  yerleri ve görüntüleri bileştirmesinin yıkıntılar arasındaki herkesin masada oturduğu yeri hatırlamasına yardımcı olduğunu fark eder. Yunanlı şair içeride kimlerin olduğunu teker teker hatırlar. İşte, hafıza sanatının doğduğu an budur. Ve bu yöntem tarih boyunca uzun konuşmalar, şiirler ezberlemek için kullanıldı.

Bu teknik, adından ve hikayeden anlayacağınız üzere, hatırlanması gereken şeyleri bir mekana yerleştirmeye dayanıyor. Yani ezberlemek istediklerinizin mekânsal bir yerleşimini yapıyorsunuz. İyi tanıdığınız bir yer, örneğin çocukluğunuzun geçtiği evde her odayı, eşyaları, detayları listenizdeki maddelerle eşleştiriyorsunuz.

Araştırmanın yazarlarından biri olan ve aynı zamanda Hafıza Şampiyonluğu olan Boris Konrad herkesin bu teknikle kolay bir şekilde hafıza şampiyonu olması pek mümkün olmasa da en azından hatırlama konusundaki sorunlarını önemli ölçüde azaltabileceklerini belirtiyor.

Bu arada ilgilenenler için kronik derecede unutkan bir gazetecinin ABD Bellek Şampiyonu oluşunun öyküsünü anlatan Einstein ile Ay Yürüyüşü kitabını önerelim. Kitabın yazarı Joshua Foer, çok az insanın görüp duyduklarının tümünü hatırlayabildiğini, hâlbuki beynimizde fazlasıyla büyük bir boşluk olduğunu kanıtlarla anlatıyor. Einstein ile Ay Yürüyüşü, üst düzey "zihin sporcularının" verdiği eğitimle, bir zamanlar Cicero'nun uzun konuşmalarını ve ortaçağ düşünürlerinin binlerce sayfalık elyazmalarını ezberlediği antik çağlardan kalma teknikleri öğrenip, unutkan bir insanın bile belleğini dâhilik düzeyinde geliştirebileceğini hem akıcı hem de mizah içeren bir dille aktarırken, örneğin yalnızca birkaç dakika boyunca baktığımız karıştırılmış bir iskambil destesini ezberlemenin aslında hepimiz için çocuk oyuncağı olduğunu gösteriyor.

ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Yaza Özel 9 Dekorasyon Önerisi
Detay

Yaşam

Yaza Özel 9 Dekorasyon Önerisi

Yaz enerjisini yaşam alanlarınıza taşıyın.

Yapay Zekaya Göre Şampiyon Almanya
Detay

Yaşam

Yapay Zekaya Göre Şampiyon Almanya

Dünya Kupası’nda yapay zeka tahminleri.

Babalar Günü Kutlu Olsun!
Detay

Yaşam

Babalar Günü Kutlu Olsun!

En süper babalar günü aktiviteleri ve film listesi...

YORUM YAZIN
  Ad *
   
  E-posta *