x

Yaşam

 

Stresle Başa Çıkma Yolları

21.03.2017

Stresle Başa Çıkma Yolları
   

Doğduğunuz gün Güneş’in olduğu gezegen, yani astrolojiye göre gökyüzündeki rehberiniz birçok konuda karakter yapılarına yönelik bilgiler veriyor. Burcunuz ister yerinde duramayan bir ateş grubunda ister düşünce gücünün temsilcisi hava burcu grubunda olsun, karakter özelliklerine göre farklı sinirlenme eşiklerine sahip ve farklı yöntemlerle rahatlıyor.  
 
Venüs, Mars geri çekilme dönemindeyken stres ve depresyonu tetikleyebiliyormuş, bununla birlikte sakinleşmek bilmeyen dünya gündemi ve oradan fırsat kalırsa kişisel problemlerin yarattığı stres ve sinir bozukluklarıyla başa çıkabilmek için bakalım burçlar neler öneriyor? Astrolog Sandra Sitron’un hazırladığı bu yanıtlar belki en yakınınızdaki stres kaynağıyla başa çıkmanıza yardımcı olabilir.
 
Koç: Spor Yap!
Koç enerjisi yakıcı bir parlaklık ve sıcaklıkta ışıldar. Koç burcuna aşırı yükleme yapılırsa bu ateş kontrolden çıkabilir. Soğutmak için en iyi yöntem ise terleten bir egzersizle vücut ısısını yükselterek, vücudu ruhun sıcaklık derecesine yaklaştırmaktır. Düzenli egzersiz herkes için gerekli olsa da Koç burçlar için ayrı bir mecburiyeti var. Fiziksel çalışma Koç’u dengeler ve enerjisini daha kontrollü kullanmasına yardımcı olur.
 
 
Boğa: Sağlıklı Beslen!
Bir Boğa burcu strese kapıldığında kendini yemeğe verir. Aşırı ve sağlıksız beslenmeye eğilimlidir. Boğa burçlarının bu alışkanlıkları ilk anda yarattığı geçici rahatlamadan daha fazla strese neden olabilir. Bu alışkanlık üzerinde kontrol kazanmanın yolu vücutla iletişim halinde olmak ve vücudu daha iyi anlamaktan geçiyor. Aç ve tok olduğu zamanların ayırımını yapmayı ve dışarıda veya evde yemek için daha doğru tercihlerde bulunmayı öğrenmeli. Yemek tercihlerini sağlığını destekleyenlerden yana kullanırsa sakinliğe ulaşması daha kolay olur; çünkü vücut ve zihin bağlantılıdır.
 
 
İkizler: Yeni Bir şey Öğren!
İkizler öğrenmeyi ve çok konuşmayı sever. Bu burç Merkür tarafından yani düşünme ve iletişimin gezegeni tarafından kontrol ediliyor. Sorularına yanıt alması İkizler burcunu her zaman daha iyi hissettirir. İçinde bulunduğu herhangi bir durumla ilgili yeni bakış açıları edinmek ve bunları arkadaşlarıyla paylaşmak onun en önemli stres atma yöntemlerinden biridir. Ancak aşırı bilgi tüketiminden kaçınması ve kendini internetin dehlizlerinde kaybetmemesi iyi olur. Gerçek, kaliteli ve yeteri kadar bilgi edinmeye çalışmak bu hareketli zihni sakinleştirir.
 
 
Yengeç: Kendi Alanında Ol!
Yengeç burçlarının özel bir alana ihtiyacı vardır, bu özel alan kendi yatak odası bile olabilir. Evde, sevdikleriyle birlikte olmak onun en büyük rahatlama yöntemidir. Çok meşgul olan ve sürekli etrafındakilere yardım etmeye çalışan Yengeç burçları için sakinliğin anahtarı tek başınalıktır. Dinlendirici bir yalnızlık, duygularını daha iyi anlamalarına yardımcı olur ve bunu kendi evinde, bildiği, tanıdığı, ait olduğunu düşündüğü yerde yapması ona huzur ve neşe getirir.
 
 
Aslan: Yarat!
Aslan, yaratıcılığı yüksek burçlardan biri. Benzersiz bireyselliğini dünyayla paylaşmak ve övgü toplamak ister. Bu yüzden onu en rahatlatacak yöntemlerden biri, bir şeyler üretmektir. Dünyaya yeni bir şey kattığında –şarkı sözü yazmak, resim çizmek, yemek yapmak olabilir- kendisini çok daha iyi hisseder. Aslan burcunun zihinsel yapısı için en kötü şeylerden biri telefona yapışıp kalmaktır. Onlar için en büyük stres atma yöntemi ise kendi ışıklarını daimi olarak dünyayla paylaşmaktır.
 
 
Başak: Temizlik Yap!
Başak, dünyayı daha iyi bir yer haline getirmeye kararlıdır. İşler istediği gibi gitmez ve kontrolden çıkarsa strese girer. Temizlik yapmak, dolap düzenlemek gibi küçük işler ona iyi gelir ve kendini üretken hissetmesini sağlar. Başak burçları çabalarının sonuç verdiği herhangi bir şeye tüm fiziksel ve zihinsel enerjisini sunmaktan çekinmez. Temizlik yapmak anında ve somut bir sonuç sunduğu için bedenini, ruhunu ve zihnini rahatlatmasına hızlı bir şekilde yardımcı olur.
 
 
Terazi: Konuş!
Terazi ilişki burcudur. Güvenilir bir sırdaşa ihtiyaç duyar. Hayli entelektüel bir burç olduğu için de zorlayıcı sorunlara karşı büyük bir akıl gücüyle karşılık verebilir. Endişeleri hakkında konuşmak ve tartışmak düşüncelerini düzenlemesine yardımcı olur ve stres seviyesini ciddi oranda düşürür. Terapi sohbetleri veya en yakın arkadaşla yapılacak bir konuşma ona çok iyi gelir.
 
 
Akrep: Yakınlaş!
Akrep, birleşmeyi temsil eder – ruhsal, duygusal ve fiziksel olarak. Bu yüzden Akrep için dokunmak çok önemlidir. Stresli olduğu zamanlarda yakınlaşmaya ihtiyaç duyar ve bu ona çok iyi gelir. Masaj da Akrep için güzel bir rahatlama yöntemi olabilir. Bunun dışında hayal dünyasına dalması da stresten uzaklaşmasına yardımcı olabilir.
 
 
Yay: Felsefe Yap!
Ateş grubunun son burcu olan Yay felsefi sorularla ilgilidir. Yaşamın anlamı, insanın amacı hakkında düşünmeyi sever. Kendini bulması dünya hakkında daha sağlam ve olumlu bir perspektif edinmesi için çok önemli. Hedefler onun için önemlidir, doğru hissettiği hedefleri bulmayı ve onları gerçekleştirmeyi ister. Stresli olduğu zamanlarda büyük filozofların kitaplarından, ilham veren sözlerden destek alması ve kendi filozofik yaklaşımlarını düzenlemesi ona yardımcı olabilir.
 
 
Oğlak: Plan Yap!
Dağlara çıkmak oğlakların doğasındadır; bu burca sahip olanlar da yükseklere çıkıp kendilerini yukarıdan görmeyi çok ister. Yol zorlaşmaya başladığında, planları hakkında endişeye düştüklerinde ve önlerini göremediklerinde strese kapılırlar. Bu yüzden daha fazla plan yapmaya ihtiyaç duyarlar. Günlük, haftalık, aylık hatta 10 yıllık 20 yıllık planlar yapmak onun hırslı ve çalışkan ruhunu sakinleştirir. Yapılacaklar listesi, notlar vb tüm bilgileri tek bir ajanda ya da defterde toplamak ona kendini daha iyi hissettirir ve stresli olduğu zamanlarda bu bullet journal’dan destek alabilir.
 
 
Kova: Geleceği Hayal Et!
Kova burcu, umutları, rüyaları, hayalleri ve ilhamı kontrol eder. Başka bir ifadeyle tam bir vizyonerdir. Rutin ve banallik için zamanı yoktur. Stresli olduğu zamanlarda zihinsel canlandırmalar yapmak onu sakinleştirebilir. Onun düşüncelerini yükseltmeye ihtiyacı vardır. Doğru hissettiği bakış açısını yeniden kazanmak için olumlu bir perspektife odaklanarak ileriye yönelik düşüncelere adım atar. Bir vizyon panosu hazırlamak ideal geleceğini resmetmesi için ona yardımcı olur ve bu aynı zamanda onun için iyi bir stres atma yöntemidir. Kova burcu aynı zamanda grupları da yönetir, grupsal faaliyetler, yardım kampanyaları gibi aktiviteler de ona iyi gelir.
 
 
Balık: Meditasyon Yap!
Balık burcu, aşkınlıkla yakından ilgilidir. Zodyaktaki son burç olarak Balık, diğer burçlardaki deneyimin bir nevi özetini taşır. Astrolojik teoriye göre Balık burçları dünyevi tecrübeleri kapsar ve manevi dünyayla kurduğu iletişimler Dünya’yı aşar. Duyguları yöneten su grubundaki son burç olarak Balık, insanlığın hissettiklerini algılar. Empati kurmaya yatkın ve hassas oldukları için kendi duyguları ve anlayışıyla birlikte bu bazen içinden çıkılamaz gibi hissettikleri bir duygu yoğunluğuna girmelerine sebep olabilir. Stresle başa çıkmak için en iyi yöntem Balık burçları için meditasyon yapmaktır. Bu sayede zihni temizlenir, kendi sezgileriyle bağlantı kurar ve duygu dalgalarını atlatarak daha yüksek bir anlayışa ulaşır.   

ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
​Bebek Bakımıyla İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar
Detay

Yaşam

​Bebek Bakımıyla İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar

Doç. Dr. Nermin Tansuğ bebek bakımıyla ilgili doğru bilinen yanlışları anlattı.

​MomTalks 2018’de Bilinçli Ebeveynlik Konuşulacak
Detay

Yaşam

​MomTalks 2018’de Bilinçli Ebeveynlik Konuşulacak

Anneler, alanında uzman isimler ve akademisyenler bu yıl “Bilinçli Ebeveynlik” teması altında buluşuyor.

​Nisan Ayı Burç Yorumları
Detay

Yaşam

​Nisan Ayı Burç Yorumları

Güneş, bu ay Koç burcunda.

YORUM YAZIN
  Ad *
   
  E-posta *