x

Yaşam

 

Akıl Gücü Yüksek Olanların Ortak Yönleri

24.03.2017

Akıl Gücü Yüksek Olanların Ortak Yönleri
   

Fiziksel egzersiz vücudu güçlendirmeye yardımcı olur, peki akıl nasıl güçlendirilir? Bunun öncesinde, akıl gücü aslında nedir?
Akli gücü oluşturan 3 unsur var; düşünceler, duygular ve alışkanlıklar. Akıl gücünü geliştirmek için düşünceler düzene sokulmalı, duygular yönetilmeli ve faydalı davranışlar benimsenmeli. Akıl kası sağlıklı alışkanlıklarla güçlendirilebilir. Mental gücü yüksek olanların alışkanlıklarına göz atınca bazı benzer özellikler olduğu göze çarpıyor:    
 
Başarı tanımlarını kendileri oluştururlar. Sağlıksız rekabetlere girişmezler. Başarıya ilişkin kendi tanımlarını yaparlar çünkü herkesin kendine özgü bir yolu olduğunun farkındadırlar. Kendilerini başkalarıyla kıyaslamadan her gün daha iyi olmaya çalışırlar.
 
Kendilerini meydan okurlar. Konu ister daha sabırlı bir ebeveyn olmak ister belli bir kilo hedefine ulaşmak olsun, kendileriyle yarışır ve her gün daha iyisini hedeflerler. Belirledikleri net hedefleri vardır ve bu hedeflere ulaşmak için ısrarcılardır.
 
Değerlendirme yaparlar. Gelişimlerini değerlendirmek için zaman ayırırlar. İyi oldukları konuları ve yapmak istedikleri değişiklikleri tanımlarlar.
 
Duygularını anlarlar. Utanmak, üzgün olmak, incinmek gibi duyguları maskelemeye çalışmazlar ve rahatsızlık veren duyguları görmezden gelmezler. Kendi hislerinin farkındadırlar, daha da önemlisi bu hislerin onların düşünce ve davranışlarını nasıl şekillendirdiğini bilirler.
 
Olumsuz düşüncelere karşı bakış açılarını değiştirirler. Akli gücü yüksek olan insanların kendilerinden şüpheye düşmedikleri veya kaotik düşünce süreçlerinde sıkışıp kalmadıklarını söylemek yalan olur. Ancak onlar tüm gücü ve kontrolü bu düşüncelere teslim etmez. Daha gerçekçi sonuçlara ulaşmak için olumsuz düşüncelerini yeniden çerçevelendirir ve farklı açıları görmeye çalışırlar.
 
Yüksek bir amaç için acıya katlanırlar. Başkalarına değil ancak kendilerine kanıtlamak istedikleri çok şey vardır. Yani ne kadar dayanıklı olduklarını başkalarına ispatlamak için değil ancak kendi amaçlarıyla aynı doğrultudaysa rahatsızlıklara katlanmaktan çekinmezler. 
 
Akıl enerjisini bilinçli bir şekilde kullanırlar. Zaman ve enerjinin sonlu olduğunu bilirler ve kaynaklarını bilinçli bir şekilde kullanırlar. Kontrollerinin dışında gelişen olaylar hakkında endişelenmek ya da değiştiremeyecekleri konuları yeniden ve yeniden düşünmekle vakit kaybetmezler. Güçlerini sadece kendilerinin daha iyi versiyonları olmak üzere harcarlar.
 
Sınırlarını bilirler. Zayıflıklarını kabul etmekten korkmazlar. Yardıma ihtiyaç duyduğunda yardım istemekten ve işleri başkasına devretmekten çekinmezler.
 
Becerilerini geliştirmeye odaklanırlar. Yetenekleriyle gösteriş yapmak yerine onları daha da güçlendirmeye çalışırlar. Başarısızlığa uğradıklarında eksikleri üzerinde çalışıp kendilerini geliştirmeye devam ederler.
 
Kendi hayatının sorumluluğunu taşır. Bahanelerle değil nedenlerle ilgilenirler. Davranışlarının nasıl sonuçlar yarattığını izlerler; kiminle, nerede, nasıl vakit geçirdiklerinin ve bunun kendilerini nasıl hissettirdiğinin farkındadırlar.  
 
Kendi değerlerine karşı dürüsttür. İnançlarını, önceliklerini ve kararlarını kendi değerleriyle aynı doğrultuda birleştirirler. 

ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Hızlı Öğrenmenin Sırları
Detay

Yaşam

Hızlı Öğrenmenin Sırları

Yeni bilgileri hızlı ve etkili yollarla zihninize kazımak mı istiyorsunuz? Önerilerimize göz atın.

Ev Taşıma Sürecini Kolaylaştıracak Öneriler
Detay

Yaşam

Ev Taşıma Sürecini Kolaylaştıracak Öneriler

Yeni bir eve taşınmak hem keyifli hem de yorucu bir süreç. Doğru planlamayla bu süreci kolayca atlatmak mümkün.

Banyoda Kozmetik Organizasyonu
Detay

Yaşam

Banyoda Kozmetik Organizasyonu

Banyonuzu daha düzenli hale getirmek için biraz çaba harcamanız gerekiyor. Ama sonucu görünce mutlu olacağınız garanti.

YORUMLAR
 
  • Pınar

    Keşke aklımızı verimli kullanmayı becerebilsek acıya ve geçmişin anılarìnı yok saysak

    02 Temmuz 2017

  • Melis

    Doğru söze ne denir.

    31 Temmuz 2017

YORUM YAZIN
  Ad *
   
  E-posta *