x

Yaşam

 

Bahar Temizliği Zamanı!

30.03.2017

Bahar Temizliği Zamanı!
   

Enerji, canlılık ve kutlama mevsimi bahar geliyor. Sert geçen bir kışın ardından vücudu ve zihni mevsim değişikliğine hazırlamak bedenin dengesini korumayı ve özellikle mevsim geçişlerinden fazla etkilenen hassas bünyeleri güçlendirmeyi sağlar.
 
Mevsim değişikliğinin etkileri insandan insana değişiyor, bazıları güneşle birlikte canlanıp neşelenirken kimileri de ‘kış depresyonunu’ baharda yaşıyor. Bu nedenle kişisel özelliklerinize göre daha fazla egzersiz yapmanız ya da daha sakin aktivitelerde bulunmanız daha iyi sonuçlar verebilir. Ve tıpkı evinizde bahar temizliği yapmak ve gardırobunuzu yaza hazırlamak gibi vücut ve zihinde de bir temizlik ve hazırlık süreci bu geçişi en iyi şekilde yaşamanıza ve sağlıklı olmanıza destek olur.
 
Detoks yapın.
Kışın daha fazla yemek yemeye eğilimliyizdir, sindirim sistemi kış aylarında yani soğuk havalarda daha güçlüdür. Tüketimin artması, güneşten yoksun olmak ve daha az hareketli olmak da toksinlerin birikmesine yol açar. Bundan kurtulmanın en iyi yolu ise bahara enerjik bir giriş yapmak! Sıcak bitki çayları için ve daha fazla yürüyün. Hareket etmek için hiçbir fırsatı kaçırmayın. Bitki çaylarının yanı sıra böğürtlen, kiraz, ahududu, elma, nar gibi meyve sularını da tüketmek de iyi gelir. Ağır yağlı yiyecekler ve süt ürünleri tüketimini azaltarak daha çok tahıl, kinoa ve kuskus gibi gıdalara geçiş yaparak ağırlıktan kurtulun. Detoks sürecini hızlandırmak için gece uyumadan önce detoks çayları da içebilirsiniz.
 
Cilt bakımınızı basitleştirin.
Kuru ve soğuk havaların etkisiyle kış aylarında kullanılan güçlü cilt bakım ürünlerine ara verme zamanı geldi. Şimdi cilt bakım rutininize iki-üç günde bir hafif bir peeling yapmayı ekleyin. Bunun için evde kendiniz hazırlayabileceğiniz doğal malzemelerle yapılan peeling maskelerini deneyebilirsiniz. Yine evde cilt yapınıza uygun olan doğal besleyici maskeler hazırlayın ve haftada 2-3 kez uygulayın.
 
Harekete geçin!
Uyanma zamanı! Kışın uykunun onarıcı bir etkisi var ancak vücuda şu anda erken kalkıp sabah yürüyüşü yapmak, güne vitamin dolu bir meyve suyuyla başlayıp enerji seviyesini yükseltmek daha iyi gelir. Sabah erken kalkıp esneme hareketleri için vakit ayırmaya özen gösterin, bu konuda yoga hareketlerinden destek alabilirsiniz. Güneşi selamlama akışı ya da tekne duruşu, yay duruşu, çekirge duruşu, aslan duruşu, deve duruşu gibi hareketlerle vücudunuzu esnetip gevşetebilirsiniz. Yanı sıra, düzenli nefes egzersizleri yapmak, örneğin körük nefesi çalışması, vücudu uyandırmaya ve enerjiyi yükseltmeye yardımcı olur.
 

ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
​Bebek Bakımıyla İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar
Detay

Yaşam

​Bebek Bakımıyla İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar

Doç. Dr. Nermin Tansuğ bebek bakımıyla ilgili doğru bilinen yanlışları anlattı.

​MomTalks 2018’de Bilinçli Ebeveynlik Konuşulacak
Detay

Yaşam

​MomTalks 2018’de Bilinçli Ebeveynlik Konuşulacak

Anneler, alanında uzman isimler ve akademisyenler bu yıl “Bilinçli Ebeveynlik” teması altında buluşuyor.

​Nisan Ayı Burç Yorumları
Detay

Yaşam

​Nisan Ayı Burç Yorumları

Güneş, bu ay Koç burcunda.

YORUM YAZIN
  Ad *
   
  E-posta *