x

Yaşam

 

Selfie’lerde Tuhaf Görünmenin Nedeni

07.04.2017

Selfie’lerde Tuhaf Görünmenin Nedeni
   

Işık, kamera, fon, mod, makyaj, açı, saç şekli, giysiler ve çok daha fazlası fotoğraflar üzerinde muazzam etkiler yaratıyor. Farklı ışık açılarıyla aynı fotoğrafı bambaşka şekillerde görüyoruz.
 
Selfie’ler çekerken de kendimizin bin bir versiyonuyla karşılaşıyoruz; aynada baktığımız, ön kameradan gördüğümüz ve ortaya çıkan fotoğraf kesinlikle çok farklı. Suç genelde ön kameraya atılsa da konuyla ilgili farklı bir açıklama da var.
 
Özellikle selfie çekmeye yeni yeni başladığınız dönemi hatırlayacak olursanız, asla kendiniz gibi çıkmadığınızı düşünüyordunuz değil mi? Konu sadece selfie de değil, başkası tarafından çekilen fotoğraflarda da olduğunuzu düşündüğünüz ancak ortaya çıkan yansımanız arasında epey farklılık olabiliyor.
 
Yüzlerimiz simetrik değil ve bu fotoğraflarda daha net ortaya çıkıyor. Simetrik olmayan yüzümüzü alıştığımızdan farklı şekilde görmeye hazırlıksız oluşumuz nedeniyle selfie’lerde karşılaştığımız görüntüler biraz kafa karıştırıcı olabiliyor. Bunun yanı sıra telefon kameralarının kısa menzili de teknik mevzulara bağlı olarak yüzümüzün bi’ değişik görünmesine neden oluyor.
 
Buna göre konuya bilimle mantıklı bir açıklama getirmek mümkün. Özellikle de beyin bilimiyle.
 
Yaşamımız boyunca en fazla gördüğümüz şeylerden biri de kendi yüzümüz ve kendi yüzümüzü aynada gördüğümüz haliyle tanıyoruz. Ancak selfie çektiğimizde kamera, yüzümüzü aynada gördüğümüz şekilde değil, başkalarının bizi gördüğüne daha yakın şekilde fotoğraflıyor. Ve başkaları bizi, aynada kendimizi gördüğümüzden daha farklı bir şekilde görüyor. Selfie çektiğinizde, yüzünüzün hangi bölümü kameraya yakınsa o bölüm daha geniş görünüyor. Geniş açılı lensler daha gerçekçi fotoğraflar çekmeyi sağlayabilir. Yanı sıra farklı uygulamalar, farklı yansıtma özelliklerine sahipler, örneğin Snapchat’te çekilen selfie’ler ayna görüntüsüne daha yakın. Ancak yine de hiçbiri kendi zihninizdeki görüntünüzün yansıması olmayacaktır.
 
Bazıları selfie çekmeye ciddi mesai harcamanın, insanları narsist hale getirdiğini ya da narsist insanların selfie bağımlısı olmaya daha yatkın olduğunu belirtirken kimileri de selfie sayesinde kendimizle daha barışık olabileceğimizi iddia ediyor. İkinci sava göre selfie çektikçe, yüzünüzü farklı açılardan görme konusunda daha rahat oluyorsunuz. Bir üçüncü görüş de diyor ki, kamera karşısında saçların iyi görünsün yeter. 

ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Yaza Özel 9 Dekorasyon Önerisi
Detay

Yaşam

Yaza Özel 9 Dekorasyon Önerisi

Yaz enerjisini yaşam alanlarınıza taşıyın.

Yapay Zekaya Göre Şampiyon Almanya
Detay

Yaşam

Yapay Zekaya Göre Şampiyon Almanya

Dünya Kupası’nda yapay zeka tahminleri.

Babalar Günü Kutlu Olsun!
Detay

Yaşam

Babalar Günü Kutlu Olsun!

En süper babalar günü aktiviteleri ve film listesi...

YORUM YAZIN
  Ad *
   
  E-posta *