x

Yaşam

 

Bir Psikopatla Nasıl Başa Çıkılır?

17.04.2017

Bir Psikopatla Nasıl Başa Çıkılır?
   

Psikolojik bir durum olan psikopatide birey, başkalarının ne hissettiğiyle ilgilenmeyen, empati yoksunu, kısa vadeli kazançlar için etik ve ahlak dışı yaklaşımlara başvurabilen ve son derece benmerkezci davranışlar gösterebiliyor. Narsist ve düşüncesiz olan bu bireyler empatiden yoksun oldukları için diğer insanları yalnızca bir araç olarak görüyor.
 
Empatiden yoksun olmaları, karşılarındakilerini anlamadıkları anlamına gelmiyor. Anlıyorlar ancak umursamıyorlar. Yalnızca kendi amaçlarına ulaşmak istiyorlar ve bu nedenle karşılarındaki insanları manipüle etmeye odaklılar.
 
“Kendi istediklerime ulaşmak için kötü şeyler yaptım ve kazandıklarımla mutlu oldum. Eyvah! Yoksa ben de bir psikopat mıyım?” diye endişelenenler varsa; bir psikopat asla böyle düşünmez. Yani bir psikopat, psikopat olduğunu asla kabul etmez. Onların beyinlerindeki duygu merkezlerinin, empati kurabilen düşünceli insanlar gibi yanıt vermediğini gösteren bilimsel çalışmalar bulunuyor.
 
Suç psikoloğu Robert Hare şöyle açıklıyor; “Psikopatların çoğu hapis cezası alacak suçlar işlemedikleri için hapiste değiller ya da cezalandırılmıyorlar, tedavi görmüyorlar. Çünkü son derece normal görünüyorlar. Avukatlar, doktorlar, psikiyatristler, akademisyenler, polisler, liderler, yazarlar, artistler kısacası her meslekte temsilcileri var. Kurallara karşı gelmeden ya da en azından yakalanmadan hepimiz gibi işe gidip gelebiliyorlar. Ancak meslekleri, aileleri, sosyal becerileri, zekaları onların normal bir şekilde görünmelerini ve aramızda yaşarken her türlü manipülasyonla istediklerini alıp cezasız kalmalarını sağlıyor.”
 
Peki, zehirli insanlarla nasıl başa çıkılır? Time dergisinden Eric Baker tarafından bu konuda yazılmış kitaplar ve yapılmış araştırmalardan derlenen yöntemler şöyle.
 
Hayatınızdan çıkarın
Eğer hayatınızda bu tür bir insan varsa çıkarın. Ancak iş yerinizde,  mecburi ilişkilerinizde böyle bir insanla vakit geçirmek zorundaysanız onların oyunlarına dahil olmayın. Ona gününü göstermeye de çalışmayın, o bu tür yarışlarda sizden daha deneyimli ve etik, ahlak umursamıyor. Ayrıca bunu yaparsanız ondan bir farkınız kalamayacak.
 
Bazı insanlar kötüdür, kabul edin
Her insanın içinde iyilik vardır, belki düzelir ve benzeri yaklaşımlar bazı insanlar için geçerli değil. Çünkü iyilik bir tercihtir ve kimseyi değiştiremezsiniz. Hayatınızda böyle bir insan varsa ona değil kendinize odaklanın.
 
Söylenenlere değil, yapılana bakın
Bariz bir yalan karşısında bahaneleri, peşi sıra gelen diğer yalanları ve yalanı gerçeğe dönüştürme çabalarını dinlemeyin. Söylenenlere değil yapılana bakın. Harvard Üniversitesi psikoloji akademisyenlerinden yazar Martha Stout, sıradan bir hata ve manipülatif davranışı ayırt etmek için şu yöntemi öneriyor, “Tek bir yalan, yerine getirilmemiş bir söz veya sorumluluk yanlış anlaşılma olabilir. İki yalan söylenmesi, bir insanın iki yalanını görmek ciddi bir hatadır, dikkatli olmayı gerektirir. Ancak üç yalanını yakaladıysanız karşınızdaki çok büyük ihtimalle bir yalancıdır.”
 
Kendi işinize ve ilişkilerinize odaklanın
Kendi tercihiniz olan bir ilişkiyi sonlandırmak biraz daha kolay ancak aynı ortamda birlikte çalışmak zorunda kaldığınız bir insan ya da yaptıklarıyla bir şekilde sizi etkileyen ya da karşı çıkmanın, ilişkiyi kesmenin daha zor olduğu örneğin patronunuz gibi kişiler karşısında?
Bu konuda kendinize odaklanın, güvenilir ilişkiler kurmaya ve bildiğiniz doğru yolda ilerlemeye devam edin. Çünkü sizi elde edemezse hakkınızda başka insanları yönlendirmeye çalışmasının önüne ancak bu şekilde geçebilirsiniz.
 
Kazan-Kazan anlaşmaları
Psikopatlar agresif insanlardır ve kazanmak isterler. Eğer buna engel olursanız saldırıya geçerler.
Manipülatif İnsanları Anlamak ve Onlarla Başa Çıkmak adlı kitaptan; “Agresif bir kişilikle pazarlığa başladığınızda önerebildiğiniz kadar kazan-kazan senaryosu sunun. Bunu yapmak çok önemli ve yaratıcılığın yanı sıra özel bir yaklaşım gerektiriyor. Onun yıkıcı hırsının yapıcı bir araca dönüşmesinin en hızlı yollarından biri bu.”
 
Daha mutlu (ya da daha az mutsuz) bir hayat için bazı insanları hayatınızdan çıkarmanız, hayatınıza girmelerine izin vermemeniz, yarışmadan, onlara ders vermeye çalışmadan oldukları gibi kabullenmeniz gerekebilir. Neyse ki hayatınıza girebilecek çok güzel insanlar var ve sayıları hiç de az değil. 

ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Yaza Özel 9 Dekorasyon Önerisi
Detay

Yaşam

Yaza Özel 9 Dekorasyon Önerisi

Yaz enerjisini yaşam alanlarınıza taşıyın.

Yapay Zekaya Göre Şampiyon Almanya
Detay

Yaşam

Yapay Zekaya Göre Şampiyon Almanya

Dünya Kupası’nda yapay zeka tahminleri.

Babalar Günü Kutlu Olsun!
Detay

Yaşam

Babalar Günü Kutlu Olsun!

En süper babalar günü aktiviteleri ve film listesi...

YORUM YAZIN
  Ad *
   
  E-posta *