x

Yaşam

 

Evsizler, Mülteciler ve Afet Bölgeleri İçin Barınma Çözümü

24.04.2017

Evsizler, Mülteciler ve Afet Bölgeleri İçin Barınma Çözümü
   

Resmi verilere göre evi olmayan ya da insani şartlarda barınma imkanına sahip olmayan insanların oranı global çapta yaklaşık olarak yüzde 20. Gerçek oranın ise bundan çok daha yüksek olduğu belirtiliyor . Yani bu insanların temiz suya, gıdaya ve sağlık hizmetlerine erişimi yok denecek kadar az. Öte yandan gelecek 50 yıl içerisinde iklim değişikliğinin olumsuz etkilerinin daha da şiddetlenmesi ile iklim mültecileri sayısında da artış bekleniyor. Birleşmiş Milletler’e göre, 2050 yılına gelindiğinde yeryüzünde yaklaşık 200 milyon iklim mültecisi bulunacak.
 
Bu küresel sorun, vizyoner bir tasarımcıyı harekete geçirdi. Ürdünlü mimar, sanatçı ve tasarımcı Abeer Seikaly, 4 yıl önce yenilikçi bir barınak projesi tasarlamaya başladı. Şu an prototip aşamasında olup yakın zamanda test edilecek bu çadırlar uluslararası Lexus Tasarım ödülünü kazandı.  
 
Sığınakları bir yuvaya dönüştürme fikriyle yola çıkan Abeer Seikaly, gelecek yıl Kadınlar Takımı’nda yer alacağı Everest Zirvesi’nde bu çadırın sert doğa koşullarına karşı dayanıklılığını test edecek.
 
Geometriden, doğadan, göçebe kültüründen esinlenerek tasarladığı bu çadırlar taşınabilir, esnek ve hafif. Su geçirmeyen, sıcak ve soğuk iklimlere karşı koruma sağlayan dokuma kumaşından yapılan çadırın dış yüzeyi, güneş ışıklarını elektriğe çevirebilen termal bir yapıya sahipken, iç kısımdaki yüzey tasarımı, çadırda havalandırma sağlayıp daha rahat yerleşim için cep bölümler sunuyor. Her çadırda bir su toplama sistemi var. Sistemde toplanan yağmur suyu, çadırın yüzeyi tarafından emilen güneş enerjisiyle çalışan sistemin yardımıyla depolama tankına aktarılıyor. Böylece çadırda duş alma imkanı da sağlanabiliyor.
 
Savaşın ve yıkımın karanlığını yaşayanların yeni bir hayata mümkün olabildiğince güzel bir şekilde başlamaları ve bunun için en azından temel ihtiyaçlarının karşılanması için bu çözümü geliştirdiğini belirten Abeer Seikaly; “Şu an dünyanın içinde bulunduğu politik, sosyal ve çevresel durum son derece vahim. Gücü yeten bireyler ve bir şeyler yapabilecek olan profesyoneller olarak bence hepimiz yaşadığımız hayata ve içinde bulunduğumuz topluma karşı sorumluyuz. ‘Neden buradayım, ne yapıyorum, topluma nasıl katkıda bulunabilirim?’ sorularını kendimize sormalıyız” diyor.
 

ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Yaza Özel 9 Dekorasyon Önerisi
Detay

Yaşam

Yaza Özel 9 Dekorasyon Önerisi

Yaz enerjisini yaşam alanlarınıza taşıyın.

Yapay Zekaya Göre Şampiyon Almanya
Detay

Yaşam

Yapay Zekaya Göre Şampiyon Almanya

Dünya Kupası’nda yapay zeka tahminleri.

Babalar Günü Kutlu Olsun!
Detay

Yaşam

Babalar Günü Kutlu Olsun!

En süper babalar günü aktiviteleri ve film listesi...

YORUM YAZIN
  Ad *
   
  E-posta *