Yaşam

 

Gerçek Habere Erişim İçin Yeni Bir Platform

28.04.2017

Gerçek Habere Erişim İçin Yeni Bir Platform
   


İnternet çağının en önemli sorunlarından biri yalan haberler. Arama motorları ve sosyal medya platformları, başarının tıklanma sayısıyla ölçülmesiyle birlikte yaygınlığı daha da artan yalan haberciliğe karşı çeşitli önlemler almaya çalışırken Wikipedia sitesinin kurucularından Jimmy Wales bu konuda çok önemli bir adım attı.
 
Planlandığı şekliyle gerçekleştiği takdirde haberciliği gerçek tanımına kavuşturabilecek bu girişimde tamamen gerçeklere dayalı, kaynağı belli, sürekli denetlenen ve geliri katılımcılar tarafından karşılanan bir sistem geliştiriliyor. Wales’in “Wikitribune” adlı haber girişimiyle profesyonel gazeteciler ve topluluğa katkı sağlayanlar, haber değeri taşıyan her şeyi platformda özgürce yazacak; profesyonel gazeteciler ve gönüllülerden oluşan bir denetleme ekibi bu yazılanların gerçekliğini sürekli kontrol ederken ayrıntılı açıklamalar belgelerle birlikte sunulacak. Sitenin mümkün olduğunca şeffaflık sağlaması adına, örneğin röportajların tam deşifresinin, videoların tamamının yayınlanabileceği belirtiliyor. Wales, Wikitribune sayesinde ilk defa vatandaş gazetecileri ve profesyonel gazetecilerin bir arada ‘habercilik’ yapacağını vurguluyor. Site tıpkı Wikipedia gibi ücretsiz kullanılabilecek ve reklam almayacak, sitenin gelir modeli de aynı şekilde destekçilerin bağışları üzerine kurulu. Bağışçılar sitenin ele alacağı konuların belirlenmesinde de rol oynayacak.
 
Jimmy Wales tarafından “halk için halkın haberleri” olarak tanımlanan Wikitribune’un ortaya çıkmasındaki ana etken ise internetteki yalan haberlerin yol açabileceği vahim sonuçların net bir şekilde görüldüğü ABD başkanlık seçimi süreci. Uzun süredir bu konu üzerine düşündüğünü söyleyen Wales; New York Times ve Guardian gibi gazetelerin üye sayısında son zamanlarda yaşanan artışın bu modelin işe yarayacağı konusunda kendisine güven verdiğini söylüyor.
 
25 Nisan’da fonlama projesine davetle açılan site, profesyonel isimlerle çalışabilmek için hedeflediği bağış miktarına ulaştığında yayınlar başlayacak.
 
Şu ana kadar yaklaşık 7 bin 500 destekçinin fon sağladığı site, 4 profesyonel gazeteciyi bünyesine katabildi. Kanıta dayalı gazetecilik platformu olarak tanımlanan Wikitribune.com’un 8 Haziran'da Birleşik Karalık’taki genel seçimler öncesinde çalışmalara başlaması hedefleniyor.


ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
​İşten Sonra Gününüz Nasıl Geçiyor?
Detay

Yaşam

​İşten Sonra Gününüz Nasıl Geçiyor?

Mutluluk küçük şeylerde saklıdır.

​Sevme Sanatı ve Bu Sanatta Ustalaşmanın Yolu
Detay

Yaşam

​Sevme Sanatı ve Bu Sanatta Ustalaşmanın Yolu

“Böylesine muazzam umutlar ve beklentilerle başlayan ve bir o kadar başarısızlığa uğrayan başka bir eylem yoktur.”

​Romantizmin 7 Aşaması
Detay

Yaşam

​Romantizmin 7 Aşaması

Aşık olunca ruha ne olur?

YORUM YAZIN
  Ad *
   
  E-posta *