Yaşam

 

Şuur Bulanıklığına Dair Yeni Bir Teori

05.05.2017

Şuur Bulanıklığına Dair Yeni Bir Teori
   


Dalgınlık ve etrafta olup bitenlere odaklanamama, olayları tam olarak kavrayamama, çevreyi tam ve doğru olarak algılayamama hali birçok insanın deneyimlediği bir durum.
 
Beyin sislenmesi bir nevi kopma hali olarak da tanımlanabilir. Bunu yaşadığınızda örneğin etrafınızda olanları fark etmiyorsunuz, karşınızda bir şeyler anlatan kişiye boş gözlerle bakıyor ve dediklerinden hiçbir şey anlamıyorsunuz.
 
Zihinsel olarak akıl karışıklığı ve odaklanma sorunu bu durumda görülen semptomlar. Diğer semptomlar ise; kısa süreli hafızada azalma, dikkat aralığının kısalması ve unutkanlığın artması.
 
Beyin sislenmesinin nedenleri henüz kesin olarak belirlenmiş olmasa da bununla ilgili pek çok teori var. Konu hakkındaki birçok araştırmaya göre, bu durumun ortaya çıkmasının nedenleri genellikle stres ve yetersiz uyku. Bu teorilere şimdi bir yenisi daha eklendi; alerjiler.
 
Yılın bu dönemlerinde pek çok insanı etkileyen mevsimsel alerjilerin aynı zamanda beyin sislenmesine de neden olabildiği belirtiliyor. Bu teoriye göre, örneğin polen ve çimlere alerjileri olanların vücutlarında bağışıklık sistemine bağlı olarak sitokin adlı proteinler salgılanıyor. Bu proteinler de net düşünme, odaklanma ve işlev gösterme kabiliyetlerini engelliyor. Bu teori, alerjileri tedavi edilen çocukların okul performanslarının arttığını gösteren araştırmalarla da destekleniyor.
 
Beyin sislenmesine karşı yapılabilecekler: 
Kan testi yaptırmak ve sonuçlara göre önlemler almak
Beslenme uzmanı ile dengeli bir diyet programı hazırlamak
Aralıklı oruç ‘intermittent fasting’ beslenme düzeni uygulamak
Detoks yapmak 
B vitamini desteği almak
Omurgaya odaklanan yoga duruşlarını düzenli olarak uygulamak
Biberiye yağı ile arometerapi yapmak. Biberiye yağının kokusunun beyni canlandırdığı, zihinsel yorgunluğu gidermeye yardımcı olduğu ifade ediliyor.
 
 


ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
​Düğünlerde Yaşanan Pişmanlıklar
Detay

Yaşam

​Düğünlerde Yaşanan Pişmanlıklar

Düğün hazırlıkları yapanların dikkatine!

​Japon Tasarruf Yöntemi
Detay

Yaşam

​Japon Tasarruf Yöntemi

Kakeibo: Pratik bir bütçe tasarrufu yönetimi.

​İşten Sonra Gününüz Nasıl Geçiyor?
Detay

Yaşam

​İşten Sonra Gününüz Nasıl Geçiyor?

Mutluluk küçük şeylerde saklıdır.

YORUM YAZIN
  Ad *
   
  E-posta *