Yaşam

 

Akıllı Telefona Karşı Anti-Smartphone

10.05.2017

Akıllı Telefona Karşı Anti-Smartphone
   


Akıllı telefonlar ve havalı aplikasyonlar olmadan yaşayamayacaklarını düşünenlerin yanı sıra bu cihazların hayatı bu denli işgal etmesinden bıkan ve her daim sosyal dünyayla bağlantılı olmak istemeyenler de var. Ancak onlar için de iletişim çok önemli ve telefon önemli bir yardımcı. İki tasarımcı Joe Hollier ve Kaiwei Tang, bu iki yön arasında denge kurmak için minimal bir telefon tasarladı.
 
Light Phone adlı ürün bir akıllı telefon uzantısı olarak çalışıyor. Kullanıcılar, akıllı telefonlarına gelen telefon aramalarını bu cihaza yönlendirebiliyor. Bu sayede istediğinde tüm bildirimler, uygulamalar ve internetle bağlantısını kestiği halde acil durumlar için yalnızca arama yoluyla ulaşılabilir kalıyor. 2G GSM kullanan anti-smartphone üzerinde basit bir LCD ekranı ile numara klavyesi var. Yani mesaj gönderemez, fotoğraf çekemez sadece arama yapmayı ve gelen aramaları yanıtlamayı sağlar.  
 
Siyah ve beyaz iki renk seçeneğiyle sunulan anti-smartphone ön siparişle yaklaşık 150 dolarla satışta. Tanıtım videosunu buradan izleyebilirsiniz.
 
Akıllı telefonlar sinirsel bir alışkanlık

 “Dünyanın en son ihtiyaç duyduğu şeyin yeni bir uygulama olduğunu düşünüyoruz. Light Phone aslında bir nevi hafifleme deneyimi sunuyor bir yandan da sevdiklerinizle iletişiminizi sürdürmenizi sağlıyor” diyen kurucular, Light’ın farklı bir tasarım ve teknoloji şirketi olduğunu belirterek, yaklaşımlarını şöyle anlatıyor:

“Günde binlerce kez ekranlara bakarak harcadığımız zamanımız ve dikkatimiz çok önemli. Birçok ürün 'hayatımızı daha iyi hale getirdiklerini' iddia ediyor, bu ürünler bize yalnızca kanca takıyor. İhtiyacımız olduğu için değil sadece onlara bağımlı hale getirileceğimiz için üretilen ürünler var. Ve biz de buna karşı savunmasızız. Daha 'bağlantılı' olmanın bizi daha mutlu etmesi mümkün olamaz.

Akıllı telefonlarımız sinirsel bir alışkanlığımız, görünmez uzantımız. Düşünmeden elimiz gidiyor. Yarattıkları üretkenlik illüzyonunu, toplumsal kabul teşviklerini seviyoruz. Multitasking bir mittir, bağımlılık yaratır ve çok yorucudur. Ertelemenin havalı söylenişidir. Çok hızlı tükettiğimiz şeylerden keyif alamayız ve bunlarda anlam, bir değer bulamayız. Ancak hayatımıza anlam ve amaç kazandıran şey, yaptığımız ve karşılaştığımız şeylerde anlamlı bir değer bulmaktır.

Light ekibi olarak insan yaşamına saygılı, sadece bir şeyi iyi yapan nesneler tasarlıyoruz. Teknoloji hayattan daha fazla keyif almayı sağlamalı; bizleri köleleri haline getirmemeli, bize hizmet etmeli. Daha fazla şey satın almak istemiyoruz, izlenmek ve birer veri noktasına indirgenmek istemiyoruz. Biz, teknolojiye karşı değiliz sadece insanız ve hayatımızı geri alıyoruz.”


ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
​İşten Sonra Gününüz Nasıl Geçiyor?
Detay

Yaşam

​İşten Sonra Gününüz Nasıl Geçiyor?

Mutluluk küçük şeylerde saklıdır.

​Sevme Sanatı ve Bu Sanatta Ustalaşmanın Yolu
Detay

Yaşam

​Sevme Sanatı ve Bu Sanatta Ustalaşmanın Yolu

“Böylesine muazzam umutlar ve beklentilerle başlayan ve bir o kadar başarısızlığa uğrayan başka bir eylem yoktur.”

​Romantizmin 7 Aşaması
Detay

Yaşam

​Romantizmin 7 Aşaması

Aşık olunca ruha ne olur?

YORUM YAZIN
  Ad *
   
  E-posta *