x

Yaşam

 

Tabloya Dönüşen Şarkılar

26.05.2017

Tabloya Dönüşen Şarkılar
   

Bileşik duyu anlamına gelen sinestezide bir duyunun uyarımı, otomatik olarak başka bir duyu algısını tetikliyor. Yani sinestezik kişiler, renkleri ses olarak duyabiliyor veya gördükleri şekilleri tat olarak hissedebiliyor ya da sesleri koklayabiliyor. Sinestezi farklı insanlarda farklı etkileri yansıtıyor.
 
26 yaşındaki Melissa da bir sinestezik ve beyni, duyduğu sesleri renk olarak işliyor. Müzik dinlediğinde istemsizce renkleri gören Melissa, çoğu ressamın aksine gördüklerini değil duyduklarını resmediyor.
 
Dil dışı düşünmenin özel bir belirtisi olan sinesteziyi bir hastalık ya da anormallik olarak sınıflandıranlar kadar bunun özel bir yetenek ve bir hediye olduğunu da belirtenler var. Genç sanatçı Melissa da bu durumu yeteneğiyle birleştiriyor ve en sevilen şarkıları tablolara dönüştürüyor. Örneğin yukarıdaki resim Pink Floyd’dan Time’ın ona gösterdiği renkler.  
 
16 yaşındayken, mavi telefonu için zil sesi seçmeye çalışırken, telefonuyla uyumlu olması için turuncu bir şarkı seçeceğini söylediği arkadaşı çok şaşırınca ve ne demek istediğini anlamayınca, Melissa arkadaşında bir tuhaflık olduğunu düşünmüş. Çünkü çoğu sinestezik gibi o da bütün insanların kendisi gibi olduğunu, herkesin müziği renk olarak görebildiğini düşünüyordu. Bunun sıra dışı bir durum olduğunu lisedeki psikoloji dersinde öğrenmiş.
 
Duyduğu renkleri tablolara dönüştürmeye başlayan Melissa, psikoloji eğitimi aldı ve yoluna sanatçı olarak devam ediyor. Sinestezik olan Kandinsky’nin eserlerini incelemeyi çok sevdiğini belirtiyor ve o da soyut çalışmalar yapıyor.
 
Funk müzikte daha canlı ve zengin renkleri, gitar sesini de altın sarısı ve açılı bir şekil olarak gördüğünü söylüyor. Piyano sesiyle daha dalgalı ve ebruli renkler çıkarırken, Folk müziği resmetmeyi ise pek tercih etmiyor; sıkıcı kahverengi tonları yüzünden.
Annesinin doğum gününde hediye seçimini de yeteneğini kullanarak yapan Melissa, hediye olarak annesinin topuk seslerini resmetmiş; “Ben çocukken annem işten eve döndüğünde topuklu ayakkabılarının çıkardığı sesleri duymak beni çok rahatlatıyordu. Bu ses benim için mordu. Bu yüzden doğum gününde ona hediye ettiğim tabloda ağırlıklı olarak mor var” diyor.
 
 
Melissa’nın diğer çalışmalarını Instagram hesabından inceleyebilirsiniz.

ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
​Bebek Bakımıyla İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar
Detay

Yaşam

​Bebek Bakımıyla İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar

Doç. Dr. Nermin Tansuğ bebek bakımıyla ilgili doğru bilinen yanlışları anlattı.

​MomTalks 2018’de Bilinçli Ebeveynlik Konuşulacak
Detay

Yaşam

​MomTalks 2018’de Bilinçli Ebeveynlik Konuşulacak

Anneler, alanında uzman isimler ve akademisyenler bu yıl “Bilinçli Ebeveynlik” teması altında buluşuyor.

​Nisan Ayı Burç Yorumları
Detay

Yaşam

​Nisan Ayı Burç Yorumları

Güneş, bu ay Koç burcunda.

YORUM YAZIN
  Ad *
   
  E-posta *