x

Yaşam

 

Sanal Gerçeklikte Depresyon

01.06.2017

Sanal Gerçeklikte Depresyon
   

Dünya çapında depresyon teşhisi konulan ya da depresyonda olduğunun farkında olmayan insanların sayısı bugün milyonlarla ifade ediliyor. Bu yaygınlığına rağmen, özellikle de yetişkin bireyler arasında depresyon hala konuşulması ‘tuhaf’ konulardan biri. Depresyon geçiren kişiler, çoğunlukla kimsenin kendilerini anlamadığını hissediyor ve hastalığın, klişeleşmiş tesellilerle çözülemeyecek bir durum olmadığını anlatmakta zorlanıyor.
 
Depresyon geçirenlere yardımcı olmak ve onlara kendilerini dışlanmış hissettirmemek için empatiyle yaklaşmak ve yaşadıklarını daha iyi anlamak gerekir. Peki, bu en kısa ve kolay yoldan nasıl mümkün olur? Çözüm yollarından biri sanal gerçeklikte olabilir.
 
Sanal gerçeklik (VR) sanatçılarından oluşan bir kolektif, Parallax Visions geliştirdikleri Depresyon Simülatörü ile kullanıcılara depresyon deneyimi yaşatıyor. Bu simülatörde depresyon hastalarının en çok duyduğu “Sakin olmaya çalış” gibi teselliler ekranda akıp giderken hantal nesneler dünyayı yakıp yıkıyor. Simülatörü geliştiren 3 yaratıcıdan biri, Michael Bordlee “Buradaki tasarım, yıkıcılık ve motivasyonu yok eden hislerin içine girerek onları hissettirmeyi amaçlıyor” diyor.
 
Sanatçı Bordlee, bu simülatörü geliştirmesine depresyondayken verdiği mücadelesinin ilham olduğunu belirtiyor. Depresyonla tanışmış iki arkadaşı, Programcı Curtis Cummings ve Hikaye Anlatıcı Barron Burmaster ile birlikte bu deneysel programı geliştirmeye başlamışlar.
 
İD’ye konuşan Bordlee, depresyon halini yansıtmak için monokrom, minimal ve glitch tasarımlarla çalıştığını, bununla izolasyon ve nihilizm hissinin daha fazla yansıtıldığını belirtiyor. VR uygulamayı deneyen kişi, içine girdiği ortamda yapıcı hiçbir şey yapamıyor, yaptığı her hamle etraftaki şekillerde bir düzensizliğe neden oluyor. Bu esnada ekrandan 3 boyutlu mesajlar geçiyor; negatif mesajlar yani bu sorunu yaşayan birine söylenmemesi gerekenler siyah; yapıcı ve olumlu sözler ise beyaz karakterle yer alıyor.
 
Bordlee, teknoloji ve VR uygulamalarının zihinsel-ruhsal problemler yaşayanlara karşı empati ve farkındalık kazandırmasının yanı sıra bu tür sorunları yaşayan insanlara da çok yardımcı olabileceğini ifade ediyor. Bu konuda kendi yaşadığı bir deneyimi örnek gösteriyor; geçirdiği trafik kazasının ardından uzun bir süre araba kullanmaktan korkmuş ve bu korkusunu bilgisayar oyunlarında araba kullanarak yenmeyi başarmış. VR ve video oyunlarının empati yaratmak kadar tedavi için de çok güçlü bir araç olarak kullanılabileceğini belirtiyor.
 
 

ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Yaza Özel 9 Dekorasyon Önerisi
Detay

Yaşam

Yaza Özel 9 Dekorasyon Önerisi

Yaz enerjisini yaşam alanlarınıza taşıyın.

Yapay Zekaya Göre Şampiyon Almanya
Detay

Yaşam

Yapay Zekaya Göre Şampiyon Almanya

Dünya Kupası’nda yapay zeka tahminleri.

Babalar Günü Kutlu Olsun!
Detay

Yaşam

Babalar Günü Kutlu Olsun!

En süper babalar günü aktiviteleri ve film listesi...

YORUM YAZIN
  Ad *
   
  E-posta *